Białostocki Ośrodek Kultury i Fundacja M.I.A.S.T.O. Białystok zapraszają na obchody Polskiego Dnia Bluesa 17 września 2016.
W programie:
godz. 18.00 – odsłonięcie tablic w Alei Bluesa
godz. 18.30 – klub Fama:
koncert Gęsia Skórka oraz Śląska Grupa Bluesowa oraz Goście
Bilety w kasie kina Forum w cenie 20 zł w przedsprzedaży i 25 zł w dniu koncertu
Gęsia Skórka zespół tworzą znani w Białymstoku muzycy:
Janusz Nowowsiak (harmonijka)
Piotr Zielik ( saksofon)
Dariusz Chociej (gitara)
Piotr Chociej (bass)
Marek Gąsiorowski ( gitara)
Katarzyna Pisula (wokal).
Marcin Mickiewicz (perkusja).
Śląska Grupa Bluesowa zagra w składzie:
Leszek Winder (gitara)
Michał „Gier” Giercuszkiewicz (perkusja)
Mirosław Rzepa (gitara basowa, gitary)
Agnieszka Łapka (wokal)
Krzysztof Głuch (piano)
Michał Kielak (harmonijka)
Aleja Bluesa
W Białymstoku odbywa się Jesień z Bluesem, najstarszy festiwal bluesowy w Polsce. To tu działają i działały takie zespoły, jak: Kasa Chorych, Devil Blues, Bracia i Siostry, 48 Godzin, Formacja Fru, The Hardworkers i Cynamonowa Kaczka, dlatego Białystok uważany jest za jeden z głównych ośrodków polskiego bluesa. Aleja Bluesa, obok cyklicznych imprez muzycznych, jest najważniejszym symbolem bluesowej tradycji miasta.
Pomysł Alei pojawił się jesienią 2007 roku, a jego realizacja stała się możliwa przy okazji obchodów Roku Bluesa w Białymstoku, ogłoszonego z okazji 30. jubileuszu Kasy Chorych i Jesieni z Bluesem oraz 25. rocznicy tragicznej śmierci legendarnego białostockiego harmonijkarza Ryszarda „Skiby” Skibińskiego. Stolica Podlasia jako pierwsze miasto w Polsce zdecydowało się uhonorować w taki sposób ten gatunek muzyczny.
Stworzenie Alei Bluesa miało przypomnieć młodszemu pokoleniu o dokonaniach najważniejszych muzyków gatunku i zachęcić do poznawania ich twórczości. Blues to jednak nie tylko muzycy. To również cała grupa pasjonatów, propagatorów tego gatunku, którzy wiele lat życia poświęcili, zarażając innych miłością do bluesa. Wystarczy wspomnieć tu Marię Jurkowską, dziennikarkę radiowej Trójki, czy Witolda Frankiewicza, twórcę portalu Blues.pl i założyciela Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego. Aleja jest miejscem, gdzie uhonorowane zostały ich dokonania. Podsumowując: Aleja jest aleją ludzi, którzy bluesa kochali i kochają.