http://www.bluenote.poznan.pl/
koncert połączony z promocją wydanej niedawno książki autorstwa Anny Świderskiej- Schwerin, będącej zapisem rozmów z Krzesimirem Dębskim
KRZESIMIR DĘBSKI - ur. w 1953r. kompozytor, dyrygent, skrzypek jazzowy, aranżer, producent muzyczny; uczestnik wielu festiwali jazzowych, laureat nagród zarówno festiwalowych, jak i konkursów radiowych i płytowych. Wielokrotny zdobywca tytułu „Najlepszego Skrzypka”, „Najlepszego Kompozytora” oraz „Najlepszego Aranżera Roku” w ankietach pisma Jazz Forum. W roku 1985 znalazł się na liście dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma „Down Beat”. Jako lider jazzowego zespołu String Connection koncertował od roku 1980 w całej niemal Europie, a także w USA i Kanadzie.
Od 1986 roku Krzesimir Dębski poświęcił się głównie poważnej twórczości kompozytorskiej. Skomponował ponad 50 utworów symfonicznych i kameralnych, m. in.: 2 symfonie, operę, 4 oratoria, utwory religijne, 11 koncertów instrumentalnych. Tworzy również muzykę teatralną (ponad 40 premier), eksperymentalną i filmową (50 filmów fabularnych m.in.: Kingsajz, Ogniem i Mieczem, W Pustyni i w Puszczy oraz kilkunaście seriali telewizyjnych , m.in. Złotopolscy, Na dobre i na złe, Sfora, Na Wspólnej). Jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich, a muzyka filmowa jego autorstwa była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana.
Jako dyrygent prowadził koncerty z udziałem takich międzynarodowych gwiazd jak: Jose Carreras, Jose Cura, Ewa Małas–Godlewska, Adam Makowicz, Canadian Brass, Vadim Riepin, J. L. Ponty, Mark O’Connor, John Blake i Nigel Kennedy.
Jazzowe resentymenty Krzesimira Dębskiego wiążą się ściśle z Poznaniem, do którego przybył w 1972r., aby studiować kompozycję i dyrygenturę na Akademii Muzycznej. To tutaj zaszczepiony został mu bakcyl jazzu - jak wspomina w wydanej ostatnio książce: '...Tak więc dopiero kolegom ze studiów zawdzięczam zakażenie mnie jazzem i początki wgryzania się w tę materię muzyczną...' Do udziału w koncercie w klubie Blue Note zaproszeni zostali poznańscy jazzmani. Dwaj spośród nich – Zbyszek Wrombel i Krzysztof Przybyłowicz, współtworzyli z Krzesimirem Dębskim w latach 70. i 80. zespoły: Kwintet Danka Jarmołowicza, Warsztat i String Connection.
Krzesimir Dębski – skrzypce
Piotr Wrombel – fortepian
Roman Rauhut – gitara
Zbigniew Wrombel – kontrabas
Krzysztof Przybyłowicz - perkusja
Zbigniew Wrombel był członkiem znanych zespołów String Connection i Walk Away, orkiestry Alex Band i wielu innych big bandów w kraju i za granicą. Jako muzyk studyjny nagrał setki utworów dla potrzeb radia, telewizji, filmu i fonografii. Współpracował z wieloma muzykami jazzowymi takimi jak Krzesimir Dębski, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jarek Śmietana, Janusz Muniak, Zbigniew Jaremko, Andrzej Jagodziński, Tomasz Szukalski, Janusz Skowron, Zbigniew Lewandowski, Artur Dutkiewicz, Kuba Stankiewicz, Robert Majewski, Jacek Pelc, Karol Piasecki, Mirek Sitkowski, John Hick, Deborah Brown. Poszerzone instrumentarium (kontrabas akustyczny i elektryczny, gitary basowe, 4, 5, 6 –strunowe, progowe i bezprogowe), umiejętne łączenie dynamicznej gry sekcyjnej ze śpiewną melodyką solówek i wirtuozerią nie są jedynymi atutami tego basisty. 0 jego wysokiej klasie stanowi przede wszystkim wszechstronność stylistyczna, naturalne poczucie czasu i żelazny groove.
Krzysztof Przybyłowicz - główny nurt jego działalności artystycznej związany jest z muzyką jazzową. Lista zespołów i muzyków, z którymi współpracował, jest bogata: String Connection, Alex Band, Information, Samarpan Sławomira Kulpowicza, Krzesimir Dębski, Krzysztof Ścierański, Janusz Skowron, Andrzej Olejniczak, Zbigniew Namysłowski, Michał Urbaniak, Zbigniew Jaremko, Tomasz Szukalski, Andrzej Jagodziński, Artur Dutkiewicz, Kuba Stankiewicz, Jarek Śmietana, John Blake, John Hick, Horace Parlan, Deborah Brown i wielu innych. Koncertował w dwudziestu krajach Europy, USA i Kanadzie. Jazzowa część jego dyskografii obejmuje około dwudziestu pozycji. Obdarzony niebywałym feelingiem i wrażliwością muzyczną swobodnie porusza się w dowolnym gatunku muzycznym. Jego gra charakteryzuje się ogromną ekspresją, precyzją i brawurowymi solówkami. Wyróżnia się melodycznym traktowaniem perkusji. Jest mistrzem gry sekcyjnej.
Roman Rauhut - Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu, gitarzysta sesyjny, twórca piosenek dla dzieci, muzyki do filmów i spektakli teatralnych, stypendysta Fundacji Księcia Karola
- The Prince’s Trust. Współpracował z Krzesimirem Dębskim, Zbigniewem Wromblem, Krzysztofem Przybyłowiczem, Piotrem Kałużnym, Teatrem Ósmego Dnia, Teatrem Cinema, brytyjskim trębaczem Kevinem Davy, w 1998 supportował występ Pata Methenego w poznańskim Blue Note, założyciel zespołów : KANDAVU i blues-rockowego ROMAN RAUHUT- BAND, aktualnie współpracuje z wokalistką Ewą Głowacką oraz z zespołem TARGANESCU. Jak napisano o nim : …to gitarzysta metafizyczny, o niebywałych możliwościach i szerokich horyzontach muzycznych, jego kompozycje i improwizacje to konstrukcje silnie nasycone emocją i sonorystyką
Bilety: 30 i 25 zł (miejsca siedzące), 20 zł (wejściówki)