O chłopcu polskim...
The CeezKoncepcja płyty The Ceez – „O chłopcu polskim” jest oparta na życiorysie literackim Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Nie jest to jednak kolejna płyta z jego wierszami, o charakterze tzw. poezji śpiewanej. Nie ogranicza się też, do już dobrze znanej twórczości Baczyńskiego z okresu wojennego. Są na niej wiersze z przed wojny, opowiadające o fascynacjach, marzeniach i zachwycie światem.
Wiersze, ułożone na płycie w takiej kolejności i połączone z ilustrującą je muzyką, tworzą zamkniętą całość przypominającą operę. Muzyczną opowieść o tytułowym „chłopcu polskim”, przedstawiającą proces rozwoju duchowego i emocjonalnego młodego poety – artysty, którego tragiczny koniec życia przypada na zawieruchę wojenną.
Dostosowując do treści każdego wiersza kompozycje muzyczne, powstała nie ograniczona stylistycznie płyta. Można na niej usłyszeć elementy jazzu, pop, rock, muzykę elektroniczną, aż po mocne brzmienia alternatywne, nierzadko połączone razem. Jest to produkcja nowoczesna, skierowaną do młodego, wymagającego odbiorcy. Ten album, to ukłon w stronę Baczyńskiego, który pomimo młodego wieku stworzył wiersze dojrzałe i głębokie, które świetnie odnajdują się w dzisiejszej rzeczywistości. Idealnie współtworzą całość z muzyką stworzoną przez The Ceez.
The Ceez – Peter Ceez Okrasa, to wokalista, kompozytor i producent. Jego muzyka to kompilacja doświadczeń wynikających z pracy z artystami z całego świata. Ceez jest wszechstronnym muzykiem, który przez swoje różnorodne doświadczenie, odnajduje się w wielu gatunkach muzycznych – od subtelnego jazz-rocka, mocnego grunge, poprzez funky, R&B, muzykę filmową, aż po art.-metal.
Za album „Introspection” zespołu The Maension w roku 2008, nagrodzony został na Los Angeles Music Awards, zdobywając tytuł „The Best Hollywood Rock Band of the Year”. Po wydaniu solowej, wyprodukowanej przez siebie EP-ki pt: „Journey Indeed”, jeden z utworów – „Feather Gloves” otrzymał nominacje dla najlepszej piosenki na Hollywood Music Media Awards 2011 r. Cała płyta otrzymała także wyjątkowo wysoki wynik w ocenie muzycznej, dokonanej przez MUSIC PRO SCREENING REPORT, nazywając tą produkcję „wzniesieniem się na szczyt” dla artysty.
Przed wyjazdem do Stanów, Ceez jako wokalista otrzymał wiele nagród na festiwalach muzycznych. Warto wyróżnić nagrodę gówną przyznaną przez Czesława Niemena, za „Najciekawszą kompozycję”, za „Wykonanie sceniczne” dla zespołu Bian oraz dodatkowe wyróżnienie dla Ceez za „Wyjątkowe umiejętności wokalne”.
Z zespołami Idea i Bian był zapraszany na Warsztaty do Szkoły Muzycznej w Danii, gdzie prezentował swój materiał oraz czerpał z doświadczeń wykładowców tej szkoły w zakresie kompozycji, aranżacji, a także technik emisji głosu i produkcji muzycznej. To tam, Ceez podłapał bakcyla do pracy w studiu muzycznym, i w roku 2013 ukończył Berklee College of Music na kierunku Produkcji Muzycznej i Masteringu.
W nagraniu płyty „O chłopcu polskim” poza The Ceez udział wzięli znakomici muzycy:
Michael Norfleet – fortepian (Michael Jackson, Stevie Wonder)
Ken Fradley – trąbka (U2, Wyclef Jean)
Mark Maension – bas (The Maension)
Pureric Lewis – perkusja (Body Count, Prince)
Hamilton Price – bas akustyczny (Billy Childs)
Michael Thomas – perkusja (Kill The Academy)
Albert Pakuszewski – gitara elektryczna
Andrzej „Pierwiastek” Potęga – bas
Walton „Ziggy” Miller – perkusja
Michał Fijalski – bas
Darek Wawrzyniak – gitara solowa
Patrycja Topajew – wokal
Witold Furmańczyk – akordeon
Unofficial Brass Band – sekcja dęta
Mastering – Pete Doell
http://esensja.pl/esensjopedia/obiekt.h ... iektu=3881