Czesław Gawlik

Pożegnania, wspomnienia...

Moderator: mods

Czesław Gawlik

Postautor: Felix » marca 20, 2017, 9:49 pm

W dniu dzisiejszym cały muzyczny Rybnik żegnał Czesława Gawlika, wybitnego muzyka z Rybnika. W ostatniej drodze zmarłemu towarzyszyła rodzina, przyjaciele, muzycy, ludzie szeroko pojętej kultury oraz władze miasta.
Czesław Gawlik
Czesław Gawlik urodził się 12 października 1930 roku w Rybniku. Jego rozpoczętą w latach trzydziestych edukację szkolną przerwał wybuch wojny. W 1940 roku ponownie podjął naukę - tym razem w niemieckiej szkole ludowej. W trakcie szkoły podstawowej pobierał prywatne lekcje gry na akordeonie i uczył się w szkole muzycznej w Rybniku pod kierunkiem prof. Łodygowskiego oraz prof. Zorychty. Pasjonował się nie tylko muzyką, ale również sportem.

Wyczynowo uprawiał siatkówkę, grał w tenisa, z poważnymi sukcesami walczył w drużynie szermierczej. Pasje sportowe skłoniły do podjęcia studiów na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie - niedokończonych jednak, ponieważ ostatecznie silniejsza okazała się miłość do muzyki. Na przełomie lat 50. i 60. uczył się w Studium Muzycznym Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Katowicach. W roku 1970 ukończył Studium Kultury i Oświaty Dorosłych w Warszawie.

Był twórcą legendarnych zespołów jazzowych takich jak: „Septymy” czy „Kwintet Swingowy”. W Rybniku zasłynął jako promotor jazzu i inicjator wydarzeń kulturalnych z nim związanych, także wieczorów w „Bombaju”. To właśnie wokół klubo-kawiarni „Bombaj” przez wiele lat kręciło się życie kulturalne Rybnika. To tam na scenie zobaczyć można było aktorów znanych w całym kraju.

Przyjaciele muzycy m.in. z South Silesian Brass Band, zespołu, z którym Czesław Gawlik związany był niemal do końca już na cmentarzu zagrali kilka utworów dla mistrza m.in. St. James Infirmary Luisa Armstronga.
Felix - (Rockomotive, Old Wave)
Awatar użytkownika
Felix
bluesman
bluesman
 
Posty: 306
Rejestracja: grudnia 8, 2009, 11:27 pm
Lokalizacja: Sosnowiec

nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Odeszli...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość