[color=green]
Mszana Dolna była dotąd dla mnie wspomnieniem wycieczek w Gorce oraz punktem przelotowym na trasie do Muzycznej Owczarni.
Władze gminy promują to miasto, nie tylko ze względu na szlaki turystyczne
i szczyty do pokonania (Turbacz, Śnieżnica, Luboń, Szczebel) ale również z uwagi na ciekawostki przyrodnicze i staropolską architekturę.
W ten aspekt wpisują się kilkuwiekowe mury Folwarku Stara Winiarnia.
Niegdyś te dworskie zabudowania były własnością szlacheckich rodów. Potem doznały zniszczeń wojennych i przeobrażeń powojennej gospodarki.
Od kilku lat rozpoczął się nowy okres i renesans dla tego historycznego obiektu. Konserwatorskie prace i remonty, pozwoliły zabłysnąć mu w okazałej szacie. Miasto zawdzięcza te zabiegi obecnym właścicielom, a są nimi dwa małżeństwa: Anna i Andrzej Majchrzak oraz Małgorzata i Andrzej Popiołek.
Obie rodziny wkładają wiele serca i pracy aby to miejsce było wyjątkowe.
W poszanowaniu zamierzchłych czasów, ściany korytarzy ozdobiono portretami przodków. Otula je delikatne światło z alabastrowych kinkietów.
Przez okrągły rok Folwark Stara Winiarnia przedstawia bogatą ofertę dla grup
i indywidualnych gości. Zapewnia wymarzone warunki do spotkań towarzyskich
i konferencji. Odbywają się tu rodzinne uroczystości, bankiety, wernisaże sztuki, koncerty muzyczne. Harmonogram imprez wszelkich jest wypełniony po brzegi.
Na parkingu Folwarku, goście mogą pozostawić swoje karety a potem spędzić czas w Sali Dworskiej, Kominkowej, Biesiadnej lub Balowej.
We wszystkich tych pomieszczeniach świecą piękne lampy Tiffanego.
Chętnie przyjeżdżają tu ludzie sztuki i biznesu. Upodobali sobie Folwark również turyści, przemierzający gorczańskie i beskidzkie szlaki.
Restauracja zaserwuje im potrawy wedle staropolskich receptur a kiedy zapełnią czas uciechą, po którą tu przyjechali, stylowe sypialnie hotelu przygarną do snu.
Gości strzeże zabytkowa armata, której działania nie sprawdzałam, ale w razie potrzeby wystrzeli choćby po to, aby zaakcentować ważny miejski jubileusz.
O poranku na dziedzińcu gdzie postawiono dębowe ławy, stoły i murowaną kuchnię, można ogrzać się dworskim słońcem i powitać dzień, bez pośpiechu wypijając małą czarną.
Folwark Stara Winiarnia, otulony jest zaciszem starego parku, w którym buki, klony i kasztany, mienią się teraz jesiennymi barwami gasnącej zieleni, brunatnej czerwieni i złota.
W staropolskim stylu wykonana jest internetowa strona Folwarku. Znajdziesz na niej wszystkie potrzebne Ci informacje:
http://www.folwarkstarawiniarnia.pl/