http://www.bluenote.poznan.pl/
http://www.olowalicki.com/
Niezwykły, jazzowo-etniczy projekt jednego z najciekawszych polskich basistów – Ola Walickiego, projekt poświęcony kulturze Kaszub. Do piosenek, zawierających swobodne improwizacje instrumentalne, wzmocnionych futurystycznymi brzmieniami, powstały teksty w mało znanym a pięknym i wyrazistym języku kaszubskim. Pracując nad tym ....projektem Olo Walicki starał się odciąć od powszechnie przyjętego, muzealno-folkowego wizerunku Kaszub, a w zamian zaproponował twórczość współczesną, opartą o tę kulturę i powstającą w tym regionie Polski. Premiera miała miejsce podczas koncertu inaugurującego XXVI Festiwal Folkowy Europejskiej Unii Radiowej (EBU) Gdańsk 2005. Płyta “Kaszebe” ukazała się w kwietniu tego roku (obchodzonego jako Rok Kaszubski). Dwa miesiące później Olo Walicki otrzymał za nią Pomorską Nagrodę Artystyczną (Gryf Pomorski).
Lider projektu - Olo Walicki to kontrabasista, kompozytor, aranżer i producent. Uczestniczył w większości festiwali jazzowych w Polsce i wielu poza jej granicami. Otrzymał nagrodę indywidualną na festiwalu Jazz Juniors 1992 w Krakowie. Od tego czasu miał okazję współpracować z większością polskich gwiazd jazzu. Ma w swym dorobku udział w nagraniu około 40 różnorodnych stylistycznie płyt, brał udział również w nagraniach muzyki filmowej i teatralnej, m.in. dla Zbigniewa Preisnera i Leszka Możdżera. Nazwisko Ola Walickiego pojawia się na czołowych pozycjach ankiety “Jazz Top” czytelników czasopisma “Jazz Forum” w kategoriach: najlepszy kontrabasista, najlepszy gitarzysta basowy, a od 2001 roku również w kategoriach muzyk roku i najlepszy kompozytor.
Karolina Amiriam - śpiew
Anna Karamon - śpiew, recytacja
Piotr Pawlak – gitara
Kuba Staruszkiewicz - perkusja
Olo Walicki – kontrabas
fot. R. Gosz
koncert w ramach
Komisja Kultury działająca przy Politechnice Poznańskiej oraz klub muzyczny Blue Note, czując ‘głód’ dobrej muzyki oraz pragnąc pokazać młodym ludziom, że poza tym co masowe i popularne istnieje bezmiarcudownych, improwizowanych dźwięków, rozpoczęły w ubiegłym roku współpracę organizując dwa ‘maratony’ koncertowe (Jazzowa Jesień z Politechniką oraz Jazzowa Wiosna z Politechniką). Projekt okazał się ‘strzałem w dziesiątkę’. Wzbudził szerokie zainteresowanie wśród młodych ludzi (i to nie tylko studentów Politechniki). Dlatego postanowiliśmy kontynuować tę kulturalno-edykacyjną kooperację organizując kolejną Jazzową Jesień z Politechniką. Projekt obejmie sześć listopadowo-grudniowych koncertów - polskie i światowe gwiazdy, które w Poznaniu usłyszeć można tylko w Blue Note. Wszyscy artyści, których zobaczymy i usłyszymy w tym syklu są wybitnymi, uznanymi na polskiej i światowej scenie muzykami. Ich twórczość to niezwykła ekspresja, techniczna doskonałość, bezmiar przeżyć i emocji.
...oprócz koncertu OLO WALICKIEGO “KASZËBË” czeka na nas jeszcze jeden koncert zamykający tegoroczny cykl JAZZOWA JESIEŃ Z POLITECHNIKĄ ...
PETR CANCURA & JACEK KOCHAN MONORAIL QUARTET (USA/Polska)
(14.12.2007r.)
współczesny, akustyczny jazz w autorskich utworach obu co-leaderów; podczas trasy koncertowej zarejestrowany zostanie materiał na nową płytę
koncert z cyklu organizowanego pod mecenatem Władz miasta poznania
Jazz Top w Blue Note
Tradycja jazzu oraz nowojorska awangarda w amerykańsko-polskim projekcie z udziałem doskonałych muzyków. Stronę Polską reprezentują: perkusista, kompozytor i producent przez długie lata mieszkający i tworzący w Kanadzie - Jacek Kochan (współpraca z: Johnem Abercrombie, Kenny Wheelerem, Davem Liebmanem...) oraz ‘objawienie’ młodej, polskiej sceny jazzowej ostatnich lat - pianista Slawek Jaskulke. Przedstawiciele sceny nowojorskiej to: Petr Cancura – wybitny saksofonista z Brooklynu (współpracujący z: Danilo Perezem, Bobem Mosesem, Kathleen Edwards, Johnem Lockwoodem, Joe Manerim, Cecilem McBee i Mighty Popo) oraz basista Garth Stevensen.