Gniezno ul. Tumska 5
http://www.5.gniezno.pl/
Z przyjemnością informuję, że dnia 15 września 2007 o godzinie 20:00 rozpocznyna się sezon koncertowy w Piwnicy Jazzowej Pod Piątką! Na rozpoczęcie najnowsza propozycja najlepszego polskiego gitarzysty basowego – Krzysztofa Ścierańskiego. Styl proponowanej muzyki to jazz – rockowy fussion, a wykonają ją czterej czołowi polscy muzycy jazzowi – Krzysztof Ścierański, Bernard Maseli, Marek Napiórkowski i Cezary Konrad.
Skład zespołu:
Krzysztof Ścierański – gitara basowa
Marek Napiórkowski – gitara
Bernard Maseli – wibrafon
Czarek Konrad – perkusja
Próbki muzyki można znaleźć na stronie:
http://www.scieranski.com.pl/schedule.html
Poniżej dla zainteresowanych informacje o muzykach.
Krzysztof Ścierański, wielokrotny gość i ulubieniec publiczności naszej Piwnicy Jazzowej rozpoczął swą muzyczną drogę na początku lat 70. Pierwsze sukcesy jako basista a także jako kompozytor, odnosić zaczął wraz z grupą Laboratorium. Był pierwszym polskim basistą, który pod wpływem jednego z najlepszych polskich impresario jazzowych Andrzeja Kuby Florka dobitnie udowodnił, że gitara basowa traktowana dotychczas jako element sekcji rytmicznej i instrument akompaniujący, brzmi doskonale jako instrument solowy, leaderowy. Łącząc gitarę basową z różnymi urządzeniami elektronicznymi, jak harmonizer, delay czy syntezator, a także stosując specjalne techniki gry, Ścierański tworzy własny, niepowtarzalny, oryginalny świat dźwięków, który frapuje szerokie kręgi słuchaczy w różnym wieku, nie tylko w Polsce, ale także poza jej granicami. Jak twierdzi sam artysta, znakomitą szkołę dyscypliny przeszedł grając w funkowym zespole „Air Condition” Zbigniewa Namysłowskiego. Jakiś czas później stał się jednym z filarów legendy polskiego jazzu lat 80, - zespołu String Connection założonego przez Krzesimira Dębskiego. W Naszej Piwnicy Jazzowej występował z różnymi formacjami, a także solo. Krzysztof Ścierański zaszczycił swą obecnością także nasz Festiwal Jazzowy „Pod Piątką”.
Marek Napiórkowski to jeden z najbardziej wszechstronnych gitarzystów polskich. Grał i nagrywał m.in. z Patem Metheny, Mino Cinelu, Adamem Holzmanem Anną Marią Jopek, Tomaszem Stańko, Urszulą Dudziak, Henrykiem Miśkiewiczem, Ewą Bem. Nagrał ponad 60 płyt z różnymi wykonawcami. Marek Napiórkowski prowadzi własny kwartet, jest współ – liderem zespołu Funky Groove (pierwszy album zespołu znajduje się w Universal Worlwide Jazz Catalogue; obie płyty zespołu zostały wybrane albumami roku przez czytelników magazynu „Gitara i Bas”). W ankiecie Jazz Top czytelników pisma „Jazz Forum” zespół Funky Groove dwukrotnie został wybrany elektryczną grupą roku, a Marek Napiórkowski od kilku lat zajmuje czołowe miejsca w kategorii gitary.
Beranard Maseli swą karierę rozpoczął w 1985 roku wraz z zespołem Walk Away na festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu, gdzie zdobył główną nagrodę solistyczną, a zespół pierwsze miejsce w swojej kategorii. Z formacją tą nagrał dziesięć płyt długogrających i brał udział we wszystkich największych festiwalach jazzowych w kraju i za granicą. Pod koniec lat 80. współpracował także z zespołem Young Power i ze Zbigniewem Jakubkiem (zespół Back In). W 1995 roku rozpoczął trwającą do dziś współpracę ze Krzysztofem Ścierańskim. W tej chwili, najbardziej znany jest chyba ze swego autorskiego projektu – The Globetrotters z Jerzym Główczewskim, Kubą Badachem i Nippy Noyą. Bernard Maseli współpracował także z wieloma inymi, polskimi gwiazdami, jak również z zagranicznymi sławami, m.in. z: Mino Cinelu, Mikem Sternem, Nippy Noya, Frankiem Gambale, Eric’iem Marienthalem, Davem Samuelsem, Paulem Vertico. Maseli od kilkunastu lat zajmuje czołowe miejsca w kategorii wibrafon, w ankiecie "Jazz Top" miesięcznika Jazz Forum oraz wysokie miejsca jako kompozytor i aranżer. Jest wykładowcą na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Katowickiej Akademii Muzycznej. Nagrał ponad 30 płyt. Jest on również częstym gościem Piwnicy Jazzowej „Pod Piątką”. To chyba najbardziej ulubiony muzyk publiczności w Piwnicy Jazzowej.
Cezary Konrad od wielu lat nieprzerwanie zajmuje I miejsce w rankingach miesięcznika Jazz Forum. Debiutował w zespole Central Heating Trio - I miejsce na festiwalu Jazz Juniors '90 w Krakowie, nagroda festiwalu Pomorska Jesień Jazzowa - Klucz Do Kariery (trio było również finalistą międzynarodowych konkursów w Niemczech i Belgii). Występował w kwartecie Zbigniewa Namysłowskiego, z kwartetem Kuby Stankiewicza nagrał płytę "Nothern Song" (Płyta Roku 1994). Współpracował z czołówką polskiej sceny jazzowej oraz gwiazdami światowego formatu: Randym Breckerem, Susan Weinert, Didierem Lockwoodem. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt nagranych płyt. Zainteresowania Cezarego Konrada nie ograniczają się do jazzu. Już w trakcie studiów czynnie współpracował z Warszawską Grupą Perkusyjną, z którą występował podczas wielu festiwali muzycznych w kraju (m. in. „Warszawska Jesień”, „Warszawskie Spotkania Muzyczne”) i za granicą. Jako perkusista symfoniczny występował w Orkiestrze Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie oraz Orkiestrze Sinfonia Varsovia. Cezary Konrad jako jeden z nielicznych bębniarzy pokusił się o stworzenie i prowadzenie własnego zespołu, w którym jest nie tylko perkusistą ale także kompozytorem i aranżerem
informacja : e-mail : office@5.gniezno.pl
tel. 061- 426-18-00