[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 379: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4752: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4754: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4755: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4756: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3887)
Okolice Bluesa • Wyświetl temat - Jimi Hendrix

Jimi Hendrix

...czyli nasze muzyczne tematy monograficzne

Moderator: mods

Postautor: agrypa » czerwca 14, 2013, 7:53 pm

600-tny post w tym temacie. No no.... :D

Bardzo cenie ksiazke Mitcha Mitchella. Ta, niewielka wszak, publikacja ma dla mnie spora wartosc. Mitch byl w tych najwazniejszych w karierze Jimiego latach i partnerem muzycznym i bliskim przyjacielem. Gral tez z nim do konca. Budy Miles byl takim jedno plytowym incydentem. :) Nie ma tez Mitch sklonnosci do konfabulacji. Nie interesuja go plotki i sensacje. Dla mnie to bardzo istotne. Pierwsze wydanie, ktorego okladke juz tu pokazalem, rozlecialo sie. Bylo marnie zlozone. Kupilem nowsze.

To wyglada solidnie


Mitch Mitchell z Georgie Fame & The Blue Flames. Londyn. Pazdziernik 1965 rok.

Mitch:
" Pracowalem z The Blue Flames od osiemnastu miesiecy. W kazdy poniedzialek band dostawal kase za granie. Tego konkretnego poniedzialku poszlismy do biura menagera i dowiedzielismy sie ze jestesmy zwolnieni. Kazdy band ktory pracowal dla organizacji Rika Gunnella, od Johna Mayalla po Zoot Money, przychodzil po forse w poniedzialki. W ten feralny poniedzialek wspolpraca z Blue Flames skonczyla sie. Wchodzilismy kolejno do biura i kazdy uslyszal to samo- przykro nam, ale jestes zwolniony. Bardzo mnie to przygnebilo. Tym bardziej, ze jako najmlodszy w kapeli i ten ktory dolaczyl ostatni, dostalem na koniec jakies marne grosze. Poszedlem do chaty przyjaciol w Ealing, gdzie wtedy mieszkalem i zastanawialem sie co dalej. Juz nastepnego dnia zadzwonil Chas Chandler. Powiedzial, ze ma artyste ktorego przywiozl ze Stanow i spytal czy bylbym zainteresowany graniem z nim. Dodal jeszcze - Wszystko, co mamy na razie to zapewnione dwa tygodnie z Johnym Hallydayem we Francji.
Dobra- powiedzialem- ale jaka jest umowa? - Przyjdz i zagraj. Zobaczymy- odrzekl Chas. Wykonalem kilka telefonow i okazalo sie, ze oni przesluchali juz chyba kazdego cholernego perkusiste w Anglii, nie jednego z nich znalem. Zaskoczylo mnie to, ze w takiej dziurze jak Londyn [ :D ] na ogol slychac co sie dzieje w okolo, a ja nie slyszalem nawet slowa o tym facecie, choc byl juz w Anglii od dwoch tygodni. Nikt nic mi nie wspomnial, a on gral juz z Cream, Zoot Money i innymi ludzmi ktorych znalem i spotykalem. Perkusisci, ktorych przesluchiwali, przewaznie moi kumple, tez nie wspomnieli ani slowem o tym. Z drugiej strony, gdybym wiedzial o tym wczesniej, czy cos by to zmienilo? Bylem z Georgie Fame, co prawda bez stalej umowy, ale za kazdy koncert przyzwoicie mi placono. Byloby ciezko zrezygnowac ze 120 funtow tygodniowo dla niepewnego grania. Bylem tez zadowolony z tego co robie. Robilem calkiem duzo, jak na 18-sto letniego dzieciaka. Na przesluchaniu bylo troche dziwnie. Spotkalem tego czarnego goscia z bardzo szalona fryzura, ubranego w prochowiec Burberry. Wygladal calkiem normalnie, z wyjatkiem tych wlosow. Trzeba pamietac, ze to bylo przesluchanie, dla mnie, miedzy dwiema sesjami innych muzykow. Jimi mowil cicho i wydawal sie byc bardzo delikatnym i niesmialym czlowiekiem. Od razu bylo dla mnie jasne, ze jest bardzo dobrym gitarzysta, ale na tym etapie uderzylo mnie najbardziej to, ze potrafil grac w tak wielu roznych stylach. Pamietam, ze chyba na poczatku zagralismy "Have Mercy Babe". Jimi wlasciwie nie spiewal, bardziej mruczal do muzyki. Chas musial wydobywac z niego by cokolwiek zaspiewal. Gralismy wtedy z zalosnymi glosnikami i bardzo kiepskimi wzmacniaczami w malenkim klubie w piwnicy. Okazalo sie, ze obydwaj z Jimim lubimy taka sama muzyke. Przez dwie godziny gralismy Chucka Berry'ego, Wilsona Picketta i inne rhytm and bluesowe kawalki, ktore wszyscy znali i akceptowali. Chcielismy wyczuc siebie nawzajem a zapewne i przetestowac nieco. Nie wiedzialem wtedy, ze Noel zagral na basie po raz pierwszy w zyciu. Oczywiste bylo dla wszystkich, ze Noel dostal ta role dlatego ze Jimiemu bardzo spodobala sie jego fryzura. Wlasciwie to gralismy wtedy glownie rytmiczne struktury. Podejrzewam, ze zagralismy mnostwo materialu w ciagu tych dwoch godzin. Zaczalem byc juz nieco wkurzony, bo nie moglem zrozumieć czego Jimi ode mnie oczekuje. Nie wiedzialem czy Jimi chce stworzyc trio podobne do Cream, ale spytalem czy mam grac jak Ginger Baker. Jimiemu jednak nie o to chodzilo. Czego innego tez chcial Chas. Jego koncepcja byla taka, by Jimi byl frontmanem, a my bylibysmy tylko towarzyszaca sekcja. Mialem wielkie szczescie, ze Jimiemu nie odpowiadalo takie rozwiazanie. De facto nie jestem pewien czy Jimi wiedzial wtedy dokladnie czego chce. Mysle, ze to przyszlo pozniej, po uplywie tygodnia, kiedy mielismy juz porzadna probe.
Po tej pierwszej sesji Chas zadzwonil i powiedzial- Jestesmy zainteresowani, czy chcesz grac z nami. No coz-powiedzialem-jaka jest umowa? Mamy dwa tygodnie roboty i to na razie wszystko - odpowiedzial - teraz moge dac ci dwadziescia funciakow tygodniowo.
Nie skakalem z radosci, ale postanowilem sprobowac. Dwa tygodnie pracy nie brzmialo najgorzej. Postanowilem, ze wejde w to na te dwa tygodnie a potem sie zobaczy. Nie znalem wczesniej Chasa Chandlera dobrze. Widzialem go z The Animals, jako ze The Blue Flames i The Animals zagrali kilkanascie koncertow razem. Byla to jednak taka znajomosc ograniczajaca sie do kiwniecia glowa. Chas mial wielka wiare w Hendrixa. By ruszyc z miejsca i sfinansowac sprawe, sprzedal swoja ukochana gitare basowa i pare innych rzeczy. Na drugiej, lub trzeciej probie wszystko zaczelo byc jasne. Poczulem, ze to byla prawdziwa szansa dla mnie. Moglem odejsc od schematow i scislych regul, na ktore bylem wczesniej skazany. Taka wolnosc w muzyce to jak wyjscie z wiezienia. Mialem wielkie szczescie spotykajac muzyka gotowego dac taka wolnosc. Nie mialem tej szansy w Blue Flames, choc z grania z nimi bylem zadowolony. Spotkalem tam starszych, doswiadczonych muzykow, jak Cliff Barton czy Glen Hughes. Oni nauczyli mnie jak sluchac Coltrane'a i Mingusa. Moze to spowodowalo, ze chcialem grac inaczej. Noel zaczynal dopiero poznawac bas. Firma Burns wypozyczyla mu 6-scio strunowa gitare basowa i on byl ciagle zorientowany na gitare. Hendrix mial zdecydowanie czucie jak powinna brzmiec partia basu, ale tez bardzo duza cierpliwości do Noela, podobnie jak do mnie. Nie mielismy gotowej zadnej piosenki. W tym temacie Hendrix i ja mielismy konfrontacje na trzeciej probie. Jimi powiedzial - Mamy koncerty we Francji. Zrobmy "Midnight Hour"
Ja, bedac nieco zadzierajacym nosa malym cwaniaczkiem powiedzialem- Fuck, tylko nie to. Robilem "Midnight Hour" przez dwa lata. Mamy nowy zespol. Zrobmy cos ciekawszego. Prosze! * Nie mialem nic przeciw tej piosence. Wszak to byl dobry klasyk, ale ja musialem jakos wyrazic swoja indywidualnosc. Z powodu tej konfrontacji Menagment nazwal mnie problemowym chlopakiem. Przykre slowa zaczely padac za moimi plecami, ale Jimi nie bral w tym udzialu. Byli zdecydowani by sie mnie pozbyc. Chyba przesluchali ponownie Aynsleya Dunbara. Noel podazal z wiatrem. Nie mial wyjscia. Byl bez grosza. Nawet do domu nie mialby za co wrocic. Uratowal mnie Jimi. Sadze, ze to iz wyrazilem swoja opinie spowodowalo, ze Hendrix postawil na mnie. Powiedzial, ze jest przekonany, ze dobrze nam sie bedzie razem pracowalo.
Niektore proby mialy miejsce w biurach muzycznego wydawcy na Savile Row lub Albemarle Street. Jimi i Noel mieli te male dziadowskie wzmacniacze. Jimi powiedzial- Dobrze byloby pozbyc sie tego szajsu. Bylo nas tylko trzech i chcielismy miec pelne brzmienie. Nie mielismy wtedy zadnych pieniedzy, ale bylismy bardzo zdeterminowani. Postanowilismy postawic managerow w sytuacji bez wyjscia informujac, ze sprzet sie zepsul. Staralismy sie robic wszystko, zeby sie to cholerstwo zepsulo. Zrzucalismy je ze schodow i narazali na wszelakie niewygody. Zajelo nam to psucie ze trzy dni. Pamietam, ze w czasie jednej z prob pojawil sie w drzwiach Henry Mancini z palcami w uszach i wykrzyczal - Hej, chlopaki mozecie TO troche sciszyc! - a to byly te male wzmacniacze i mysmy wlasnie chcieli TO poglosnic. Kolejna rzecza, ktora mnie uderzyla na poczatku u Jimiego, byly jego dlonie. Mial bardzo duze dlonie a kciuki byly prawie tak dlugie jak palce. Wykorzystywal to tak, jak wielu bluesowych muzykow. Mogl calkowicie objac gryf a kciuk pracowal jak pozostale palce. Jimi potrafil grac leworecznie i praworecznie, za plecami i w kazdej chyba pozycji. Zartowalismy, ze moglby grac palcami u nog. Nazwa zespolu "The Jimi Hendrix Experience" byla idea Chasa. Chandler wymyslil ja juz w Gorham Hotel w Nowym Yorku tuz po poznaniu Jimiego. Nazwa byla doskonala. Uniwersalna. Sprawdzalaby sie w kazdym rodzaju muzyki i kazdym skladzie jaki Jimiemu przyszedl by do glowy."

*Please w takim kontekscie brzmi zdecydowanie inaczej jak nasze prosze. Napewno nie proszaco :)
Awatar użytkownika
agrypa
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 8630
Rejestracja: grudnia 23, 2009, 6:06 pm
Lokalizacja: Southampton

Postautor: agrypa » czerwca 15, 2013, 12:55 pm

Awatar użytkownika
agrypa
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 8630
Rejestracja: grudnia 23, 2009, 6:06 pm
Lokalizacja: Southampton

Postautor: B.J. » czerwca 15, 2013, 3:46 pm

"I try to get up every day." /Jimi Hendrix/
B.J.
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 11
Rejestracja: czerwca 4, 2013, 6:27 pm

Postautor: agrypa » czerwca 15, 2013, 4:03 pm

Cytuje Mitcha. On napisal "Have Mercy Babe" nie "Mercy, Mercy" Sadze ze dobrze znal obie te piosenki, choc pierwsza miala juz sporo lat.

Nie pamietam czy to juz bylo w tym temacie. Jesli nawet, nie zaszkodzi przypomniec :)

http://www.youtube.com/watch?v=SShUwbnS_J8

Jimi Hendrix- gitara elektryczna
John Mc'Laughlin- gitara akustyczna
Dave Holland- bas
Budy Miles- perkusja
Awatar użytkownika
agrypa
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 8630
Rejestracja: grudnia 23, 2009, 6:06 pm
Lokalizacja: Southampton

Postautor: agrypa » czerwca 17, 2013, 2:30 pm

Ostatnio zmieniony marca 24, 2014, 11:03 am przez agrypa, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
agrypa
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 8630
Rejestracja: grudnia 23, 2009, 6:06 pm
Lokalizacja: Southampton

Postautor: dario » lipca 1, 2013, 8:18 pm

http://www.youtube.com/watch?v=3t5cEqrpnys

Różnorodny jam, gitara Jimiego + saksofon. Wiem, że Jimi w pewnym momencie chciał uzyskać na swojej gitarze brzmienie przypominające to saksofonowe. Niestety nie pamiętam źródła, z którego o tym słyszałem. W każdym razie wydaje mi się, że Crosstown Traffic jest sukcesem w tym kontekście.

http://www.youtube.com/watch?v=wRv-hu3QaFU

Wracając do powyższego jamu. Nie jestem pewien na ile jego opis na Youtubie jest zgodny z prawdą.
Moja ciekawość wzbudziło to, że brzmi to trochę jak Jimi z 1970 roku, tym bardziej, że po 5 minucie przechodzi to w Hey Baby okraszone klimatycznym jazzowym saksem. Poza tym rytmy, których używa dodatkowo na to wskazują.

P.S. Motyw po drugiej minucie także jest świetny.
dario
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 12
Rejestracja: czerwca 12, 2013, 5:33 pm
Lokalizacja: Lublin

Postautor: Zdzisław Pająk » lipca 2, 2013, 8:43 pm

Obrazek
Awatar użytkownika
Zdzisław Pająk
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2543
Rejestracja: stycznia 27, 2005, 6:06 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postautor: dario » lipca 3, 2013, 9:50 pm

dario
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 12
Rejestracja: czerwca 12, 2013, 5:33 pm
Lokalizacja: Lublin

Postautor: Zdzisław Pająk » lipca 4, 2013, 7:51 am

Wiele utworów Jimiego miało swój pra-początek w czasach, gdy dopiero stawiał pierwsze kroki w zawodzie. Było to już po wojsku i Jimi grywał z wieloma ludźmi, na początku często jako akompaniator dla innych znanych wykonawców - to zresztą bardzo rozległy temat i pojawi się w mojej dopracowywanej teraz książce "Jimi Hendrix - Szaman Rocka". Jak wspominał Billy Cox, jego partner z tamtych czasów (a także późniejszych, bo w 1969 i 1970 roku) - w piosence "Manic Depression" z albumu "Are You Experienced" pojawiły się riffy utworu, który razem grali na początku lat 60, a który nazwali "Snake Doctor". Podobnie było z "Foxy Lady" (lub jak to pojawiło się w amerykańskiej wersji "Foxey Lady"), a elementy "Third Stone From The Sun" Jimi grywał w Nowym Jorku w 1966, gdzie występował jako "Jimmy James" ze swoim zespołem "Blue Flames". itd... itd..
A co do ostatniego okresu działalności Jimiego - ogromna szkoda, że nie dokończył swoich rozpoczętych dziełek, to co zrobili za niego inni - w wielu przypadkach trudno uważać za skończone..
Obrazek
Awatar użytkownika
Zdzisław Pająk
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2543
Rejestracja: stycznia 27, 2005, 6:06 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postautor: dario » lipca 4, 2013, 9:04 pm

dario
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 12
Rejestracja: czerwca 12, 2013, 5:33 pm
Lokalizacja: Lublin

Postautor: Zdzisław Pająk » lipca 4, 2013, 9:36 pm

Obrazek
Awatar użytkownika
Zdzisław Pająk
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2543
Rejestracja: stycznia 27, 2005, 6:06 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postautor: Goddard » lipca 9, 2013, 1:27 pm

Awatar użytkownika
Goddard
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 30
Rejestracja: grudnia 4, 2009, 12:30 pm
Lokalizacja: Kraków

Postautor: Zdzisław Pająk » lipca 10, 2013, 9:40 pm

Obrazek
Awatar użytkownika
Zdzisław Pająk
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2543
Rejestracja: stycznia 27, 2005, 6:06 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postautor: dario » lipca 13, 2013, 10:36 pm

dario
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 12
Rejestracja: czerwca 12, 2013, 5:33 pm
Lokalizacja: Lublin

Postautor: Zdzisław Pająk » lipca 20, 2013, 1:07 pm

Obrazek
Awatar użytkownika
Zdzisław Pająk
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2543
Rejestracja: stycznia 27, 2005, 6:06 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postautor: rocken » lipca 29, 2013, 1:46 pm

"Na 5 września, podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto przewidziano premierę filmu biograficznego, zatytułowanego All is by My Side, poświęconego Jimiemu Hendrixowi. W główną rolę wciela się Andre 3000, znany z grupy Outcast, a reżyserem filmu jest John Ridley."

http://topguitar.pl/newsy/artysci-newsy ... hendrixie/


Awatar użytkownika
rocken
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7673
Rejestracja: września 27, 2008, 11:58 am

Postautor: Rakiet » lipca 29, 2013, 9:29 pm

adam "rakiet" kozłowski.
tu robię strony www, animacje, ulotki, logotypy i reklamy:
a tu wspominam rakiety:
Awatar użytkownika
Rakiet
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 933
Rejestracja: lutego 23, 2006, 11:43 am
Lokalizacja: skierniewice/silesia

Postautor: Goddard » sierpnia 31, 2013, 1:39 pm

Nie przypominam sobie aby byl wspomniany ten koncert gdzies w tym watku.

Panie i Panowie: Gary Moore Blues For Jimi 2007 z oryginalna sekcja Jimiego! Posluchajcie tylko jak jeden wybitny gitarzysta potrafi wejsc w skore innego!

Kolega wrzucil link z yt i nie moge znalezc szczeki ;) :
Awatar użytkownika
Goddard
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 30
Rejestracja: grudnia 4, 2009, 12:30 pm
Lokalizacja: Kraków

Postautor: agrypa » sierpnia 31, 2013, 11:28 pm

ZAPRASZAM!!!
https://www.liszka-agrypa.com/

©Zbigniew Liszka
Awatar użytkownika
agrypa
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 8630
Rejestracja: grudnia 23, 2009, 6:06 pm
Lokalizacja: Southampton

Postautor: agrypa » września 2, 2013, 12:14 am



We wrzesniowym numerze Jazzwise znajdziecie bardzo interesujacy material.
18 wrzesnia, 43 lata temu Jimi Hendrix zmarl w hotelu Samarkand w Notting Hill w Londynie. Duzo juz napisano na temat tego jaka muzyczna droga podazylby ten genialny gitarzysta i kompozytor. Roy Carr, znakomity i doswiadczony dziennikarz, spotkal sie z Jimim 16 wrzesnia w Ronnie Scott Club. Skutkiem tego spotkania jest artykul zakonczony wywiadem z Jimim. Wywiad dotyczy wlasnie muzycznych planow Jimiego i jest ostatnim wywiadem w zyciu artysty.
Artykul, wydobyty z archiwum Carra ukazuje sie po raz pierwszy w pelnej wersji.
Mysle, ze warto sie z nim zapoznac.

Wieczorem, 16 wrzesnia 70 roku, Jimi Hendrix pojawil sie niespodziewanie w Ronnie Scott Club, gdzie pozniej jamowal z jego dobrym przyjacielem Ericem Burdonem i jego L.A. jazz-funksters War. To bylo trzy tygodnie po Isle Of Wight Festival i niecale czterdziesci osiem godzin przed jego smiercia. Jezeli w trakcie wystepu na wyspie Wight widac bylo znuzenie Jimiego to kiedy jamowal z Burdonem i War wygladal juz na skrajnie wyczerpanego. Jimi nie byl ofiara wlasnego fenomenalnego sukcesu. Byl artysta starajacym sie pozostac wiernym swej orginalnej wizji w obliczu narastajacego wokolo niego szumu medialnego i agresywnych wymagan ludzi zwiazanych z przemyslem muzycznym. Jimi pragnal pozostawic za soba czasy "stert kolumn marshalla" jednak jego fatalnej reputacji manager, oszust z kryminalnymi koneksjami nie pozwalal na to. Mike Jeffery ciagle chcial rozkrecac maszynke produkujaca pieniadze, czyli obraz Jimiego jako rockowego dzikusa. Ciemna pogloska, legenda to czy fakt, opowiada iz pewnego dnia Jeffery z pistoletem w lapie zlozyl Jimiemu "propozycje nie do odrzucenia" by przywolac go do porzadku. Jeszcze bardziej mroczna pogloska mowi ze manager uswiadomil sobie iz martwy artysta bylby dla niego bardziej dochodowy. Widac bylo, iz wszystko to odcisnelo wyrazne pietno na Hendrixie. Skora Jimiego przybrala niezdrowy szary odcien, ktorego nawet stlumione swiatlo w Ronnie Scott Club nie bylo w stanie ukryc. Jego afro wygladalo na duzo krotsze i pokazaly sie w nim siwe pasma. Powieki podkrazonych oczu zwisaly ciezko. Tak tetniacy niegdys zyciem jezyk jego ciala wyraznie oslabl a ten, dobrze znany, rozbrajajacy usmiech zaczal nagle wygladac na wymuszony. Zbyt wiele przezyl juz Jimi w swym krotkim a szalonym zyciu. Mial zaledwie 27 lat a wygladal na conajmniej czterdziesci. Jimiego otaczaly sepy, a ilu bylo ludzi ktorzy pracowali faktycznie dla dobra artysty trudno ustalic. Zapewne niewielu. Kolejnym czynnikiem, ktory na pewno mocno dokuczyl Hendrixowi byly masowe imprezy zwane "festivalami rockowymi." Woodstoock Festival byl pieknym i udanym przedsiewzieciem. Jednak szybki i ogromny zysk jaki festival przyniosl, stal sie przyczyna, iz podobne imprezy zaczeto organizowac wszedzie gdzie byl wystarczajaco duzy plaski teren i mozliwosc postawienia sceny. Niestety publicznosc na tych koncertach to byly glownie takie troche smieszne, troche straszne postacie przekonane iz sa wyjatkowe a muzyka w towarzystwie sexu i dragow czyni ich prawdziwie wolnymi. Objawiala sie ta wolnosc czesto w sposob przerazajacy. Festiwal na Isle of Wight nie byl wyjatkiem. Szczescie, ze nie doszlo do jakiejs powaznej tragedii w czasie tego trzy dniowego koncertu, bo przebiegu zdarzen nikt juz nie kontrolowal a publicznosci w East Afton bylo okolo pol miliona. Deszcz nie padal, ale namiastka blota z Woodstoock staly sie wiecznie zapchane i przeciekajace toalety. Jimi, ktory juz od prawie dwoch lat nie wystepowal w UK byl najwazniejszym gosciem tego festiwalu, gdzie wystepowala wszak plejada gwiazd. Jimi nie byl w formie. Dodatkowo dokuczliwe okazaly sie problemy ze sprzetem i naglosnieniem. Mocno tez przeszkadzaly incydenty ze strony publicznosci. Komentarz Hendrixa- "Kto chcialby wytrzymywac takie gowno. Ja na pewno nie. To nie ma nic wspolnego z robieniem muzyki. To wszystko jest gowno warte" The Isle Of Wight Festival byl poczatkiem pechowej trasy europejskiej. W Niemczech, na wyspie Fehmarn {kolejny festival} bardzo zaszkodzila dzialalnosc band motocyklowych. Kradzieze, napady, pobicia. Z kolei w Rotterdamie ktos dodal do drinka Billego Coxa thorazyne, co omalo nie zabilo artysty. [odbilo sie trwale na kondycji fizycznej i psychicznej Coxa - dopisek moj]
Po tym zdarzeniu Jimi wrocil do Londynu [Cox wkrotce odlecial do Stanow].
Chociaz Jimi nadal byl jednym z najslynniejszych koncertujacych artystow, jego nagrany w ramach kontraktu album "Band Of Gypsys" spotkal sie z bardzo nierownym przyjeciem. Dalo sie slyszec glosy, iz nagrania Jimiego nie sprzedaja sie tak dobrze jak wtedy gdy pierwszy raz wstrzasnal scena muzyczna. Ale to byl czas gdy nierealistyczne wymagania i zadania spotykaly wszystkich muzykow. Jednych to wzmocnilo, innych zniszczylo. W tym okresie bylo wiele fatalnych wypalen artystow bardzo wysokiego profilu. Wtedy wszak rozpadli sie The Beatles a w ciagu kolejnych dwunastu miesiecy The Band Of Gypsys, The Gypsy Suns and Rainbows i The Cry Of Love przeszli do historii. To byl ten moment, kiedy Jimi, pomijajac presje managerskie, moglby zerwac z przeszloscia. Ikona trabki, Miles Davis opowiadal, ze byl poproszony by zreorganizowac zespol Hendrixa. Rok wczesniej Miles i jego perkusista Tony Williams planowali nagranie albumu z Hendrixem. W ostatecznosci do tego nie doszlo. Obwinano o to Davisa. Okazalo sie jednak, ze managerowie nagle zarzadali 50.000 dolarow zanim pozwola artyscie wejsc do studia z Jimim. To samo spotkalo Williamsa.
Jimi - " Wierze ze gdyby pozwolono decydowac muzykom, moglibysmy zrobic duzo wiecej. To na ogol managerowie wszystko pieprza."
Ronnie Scott Club to najprezniejszy osrodek jazzu w Europie. By jeszcze uatrakcyjnic oferte klubu, Ronnie i jego partner Pete King zaprosili Erica Burdona z War na tygodniowy cykl koncertow. W przeciwienstwie do wielu niebieskookich "soulowych chlopcow" Eric Burdon byl bardzo lubiany przez czarnych artystow. Zasluzyl sobie na to wspanialymi mozliwosciami wokalnymi, ale tez szczera pasja i ujmujaca osobowoscia. Chas Chandler mawial - "Eric, tak naprawde nigdy nie wybaczyl swoim rodzicom, ze nie byli czarni".
Erica i Jimiego laczyla wspaniala przyjazn. Mimo, iz byl najwazniejsza osoba na scenie, Jimi zawsze okazywal wielki respekt ludziom, z ktorymi ta scene dzielil.
Tej nocy Jimi nie chcial byc gwiazda. Zagral z War jako jeden z sekcyjnych muzykow. To bylo takie jamowanie przyjaciol dla zwyklej przyjemnosci grania. Poczatkowo Jimi byl lekko niepewny, ale szybko zaadoptowal sie, gdy zespol zagral "Tobacco Road" Johna D. Loudermilke'a spopularyzowany przez The Nasshville Teens. Po tym byl "Mather Earth" Memphisa Slima. Hendrix gral bardzo partnersko z gitarzysta War Howardem Scottem. Nie chodzilo o to, kto ma byc lepszy lecz o wspolna idee. Po tym pozno nocnym koncercie zespol udal sie do malej garderoby polaczonej z barem dla muzykow. Jimi powoli zanurzyl sie w fotelu i wyprostowal nogi. Moglismy zaczac wywiad. Jimi czesto potrafil byc podczas rozmowy calkiem klarowny ale czasem tak odplywal w siebie, ze trudno bylo znalec sens w tym co mowil. Tym razem byl gdzies posrodku miedzy tymi skrajnosciami.

Wywiad, bardzo interesujacy, bedzie w kolejnym moim wpisie. Mysle ze przetlumacze go jutro :)
Awatar użytkownika
agrypa
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 8630
Rejestracja: grudnia 23, 2009, 6:06 pm
Lokalizacja: Southampton

Postautor: Dziadek Władek » września 2, 2013, 10:44 am

Władek Pękała
Awatar użytkownika
Dziadek Władek
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 18532
Rejestracja: listopada 24, 2009, 10:48 am
Lokalizacja: Częstochowa

Postautor: Rakiet » września 2, 2013, 9:00 pm

Agrypo, wielkie dzięki. świetnie się czyta. i to ciekawe ujęcie sprawy wielkich festiwali - z punktu widzenia muzyka..

tymczasem dawna ukochana jimiego skarży się na nowy film o nim kręcony w londynie - nie podoba jej się przede wszystkim aktorka grająca ją samą ;))
Obrazek
rzeczywiście, dość pakowna :)))
adam "rakiet" kozłowski.
tu robię strony www, animacje, ulotki, logotypy i reklamy:
a tu wspominam rakiety:
Awatar użytkownika
Rakiet
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 933
Rejestracja: lutego 23, 2006, 11:43 am
Lokalizacja: skierniewice/silesia

Postautor: agrypa » września 2, 2013, 11:30 pm

Wladku serdecznosci :)



Ostatni wywiad Jimiego. Ronnie Scott Club. Londyn, Soho. Juz po polnocy, wiec 17 wrzesien 1970 rok.

Roy Carr - Jakie sa twoje najblizsze plany?
Jimi Hendrix - Zamierzam zagrac na pierwszym rockowym festiwalu na Wenus. Tak, powaznie. Moze z Sun Ra. Sun Ra mowi ze pochodzi z Wenus, wiec powinien znac tam jakies dobre kluby.
RC - Czy w takim razie, biorac pod uwage, ze nie masz obecnie swojego zespolu, zamierzasz dolaczyc do Sun Ra Arkestra?
JH - Nie jestem pewien jakie sa moje plany na reszte tego roku. Wiem, ze powinienem robic album z Milesem [Davisem]. Kiedy to nastapi nie wiem. Kto jeszcz tam bedzie... Kto bedzie gral na nim? Prawdopodobnie Tony Williams na perkusji. W przeciagu ostatnich kilku lat Mitch Mitchell i Budy Miles byli jedynymi perkusistami, z ktorymi pracowalem, wiec moze byc niezla zabawa, gdy uzyje Tony'ego do tej nowej muzyki, tego nowego kierunku, w ktorym zamierzam isc. Tony jest daleko do przodu. Bardzo wyprzedza innych perkusistow. Moze uzyje Larry'ego Younga, z ktorym juz nagralem kilka kawalkow. Larry jest orginalem. Nie tak jak inni organisci ktorych dotychczas spotkalem. Naprawde zachwycaja mnie te albumy, ktore zrobil dla Blue Note. Kocham jego albumy "Unity" oraz "Love and Peace". Larry nie boi sie podjac ryzyka. On nie jest nasladowca Jimiego Smitha. Ma swoj styl, ktory jest podobny do stylu Johna Coltrane'a. To jest ktos, z kim naprawde chcialbym grac. On byl i jest inspiracja. Jak niektore ze wczesnych albumow Wesa Montgomerego, szczegolnie "The Incredible Jazz Guitar". On uzywa kciuka, co daje taki cieply dzwiek. I sposob, w jaki uzywa oktaw... Nie ma nikogo takiego jak on. Co do innych chlopakow z ktorymi bede gral, czas pokaze......
RC - Jakie sa twoje aktualne plany zwiazane z Milesem?
JH - Rzecz z Milesem powinna sie zdarzyc kilka miesiecy temu. Niestety weszly w to pieniadze. Pieniadze zawsze sa przeszkoda. Ale to tylko Miles, lub moze ludzie ktorzy mu doradzaja. {Jimi smieje sie znaczaco} Powinna byc swietna zabawa, kiedy w koncu to sie stanie. Jak Miles, chce stworzyc nowa muzyke. nowy rodzaj jazzu. On to juz kilka razy zrobil, ale to co ja chce zrobic, a moze zrobimy razem, to jazz, lecz nie taki jak znacie. Moze to nie jest jazz jaki znalismy. Moze jest...
Wiem dokladnie w mojej glowie jak to brzmi. To nie brzmi jak muzyka, ktora dotychczas nagrywalem, czy to co gralismy dzisiaj. Nic takiego. Ta muzyka, ktora War zagrali jest dobra, ale ja bede robic cos zupelnie innego. Wielu to zaskoczy. Dam ci znac we wlasciwym czasie. Teraz mam nowy album. To bedzie podwojny album. {The First Rays Of The New Rising Sun}.
RC - Powiadasz nowy rodzaj jazzu? Moglbys z nim przyjsc do tych wszystkich "znawcow" jazzu odpornych na wszelkie zmiany?
JH - Od najwczesniejszych dni Louisa Armstronga az do dzisiaj, muzyka nazywana jazzem, ciagle sie zmienia i zawsze odnosi do czasow, w ktorych jest tworzona. Tak jak powiedzialem, moze muzyka ktora teraz slysze w mojej glowie, jest nowa forma jazzu? Nie wiem, to sie zobaczy. W kazdym razie zamierzam byc bardzo zajety.
RC - O jakich jeszcze projektach myslisz?
JH - Sa rowniez plany, by nagrac plyte z Gilem Evansem. Nie moge sie tego doczekac. Kocham te albumy ktore zrobil z Milesem. W szczegolnosci "Sketches Of Spain" takie dzwieki... Ta pasja. On maluje muzyke w takich bardzo zywych kolorach, wiec ja tylko moge miec nadzieje, ze gdy wreszcie znajdziemy sie w studio uchwycimy ten sam rodzaj magii. Bo to jest magiczne. Czysta magia. Moze Miles zrobi to z nami, moze nie. Tak wiele rzeczy powinno sie zdarzyc a nic z nich nie wyniklo. Zbyt wiele stoi na drodze muzyce. Zbyt wielu prawnikow. A od kiedy prawnicy maja cokolwiek do muzyki? Wiekszosc z tych, ktorych spotkalem uwaza, ze wie o niej wiecej niz artysci. A jest ich mnostwo dookola. Kiedys Miles zainteresowal sie sposobem, w jaki Sly and Family Stone dodaja jazz do ich utworow i chcial wyprobowac kilka orginalnych pomyslow z nimi. Nic z tego nie wyszlo. Czyzby znowu ci prawnicy?
RC - Co z rzeczami ktore nagrales z Johnem Mc'Laughlinem?
JH - To nie bylo nic wiecej niz jam i sadze, ze cieszylem sie z tego grania duza bardziej od Johna. On jest bardzo krytyczny na temat swojego grania. Jest perfekcjonista. Bawilismy sie muzyka i nie myslelismy by to kiedykolwiek zaistnialo na plycie. Bedziemy musieli posluchac tych nagran jeszcze raz i zobaczyc czy jest tam cos godnego uwagi. Ja nie sadze, aby tak bylo.
RC - Czy chcialbys znowu zagrac z Ericem i War?
JH - Teraz, jesli wszystko mialoby sie zawalic {smiech} zawsze moge zrobic album z Ericem. Bylaby swietna zabawa. Chcialbym tez nagrac wiecej piosenek Boba Dylana, ale mowiac prawde, zaczynam byc bardzo zmeczony. Czasem, tak jak tego wieczoru, gram po prostu w zespole takim jak War. Tak jak mialem zwyczaj robic kilka lat temu w Stanach. Po klubach, jak z Isley Brothers czy Wilsonem Pickettem. Nieduzo pieniedzy, ale mnostwo zabawy. Teraz rzeczy latwo wymykaja sie spod kontroli. Jest zbyt duzo presji. Wszyscy oczekuja od ciebie ze bedziesz gral tak jak oni chca, a nie tak jak ty chcesz grac. Pojmujesz?! Dlatego tak podziwiam Milesa Davisa i nie moge sie doczekac, by z nim pracowac. Facet jest gotowy, by podjac ryzyko, nie ma wielu innych gotowych to zrobic. Sa zadowoleni z bezpiecznego grania. Rowniez dlatego tak lubie szalone idee Rolanda Kirka. On jest kolejnym orginalem, ktory podejmuje ryzyko. Ale najpierw, zanim popracuje z Milesem i Evansem, chce sie zrelaksowac i gdzies poplynac. Odplynac gdzies na Pacyfik. Na jakas Pago Pago. Taka wyspe zrobiona z kokainy z zaledwie jednym drzewem palmowym po srodku, bym mial pod czym lezec caly dzien. Potrafisz to sobie wyobrazic? Nie trzeba mi zadnych tanczacych dziewczat. Zdecydowanie nie chce tam zadnych menagerow ani prawnikow. Czy ktos znajdzie mi taka wyspe?

Nagle, podobnie jak wiele mysli Jimiego, ta zwyczajnie sie urwala. Niewiele godzin pozniej to samo stalo sie z jego zyciem.
Ostatnio zmieniony lutego 5, 2015, 9:14 pm przez agrypa, łącznie zmieniany 2 razy
Awatar użytkownika
agrypa
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 8630
Rejestracja: grudnia 23, 2009, 6:06 pm
Lokalizacja: Southampton

Postautor: agrypa » września 2, 2013, 11:39 pm

Ostatnio zmieniony października 3, 2013, 10:39 am przez agrypa, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
agrypa
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 8630
Rejestracja: grudnia 23, 2009, 6:06 pm
Lokalizacja: Southampton

Postautor: Roj » września 3, 2013, 6:07 am

Awatar użytkownika
Roj
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7325
Rejestracja: sierpnia 8, 2009, 7:16 am
Lokalizacja: Rzeszów

Postautor: Rakiet » września 3, 2013, 9:40 am

adam "rakiet" kozłowski.
tu robię strony www, animacje, ulotki, logotypy i reklamy:
a tu wspominam rakiety:
Awatar użytkownika
Rakiet
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 933
Rejestracja: lutego 23, 2006, 11:43 am
Lokalizacja: skierniewice/silesia

Postautor: Zdzisław Pająk » września 3, 2013, 2:07 pm

Hats off to Agrypa :)
To bardzo ciekawy wywiad, i tak jak napisał Rakiet - Jimi był genialnym facetem, szkoda, że niestety inni zablokowali jego nowatorskie pomysły.
Dal innych czytelników tego Forum dodam, że w artykule w nr 178 "Jazzwise" (Agrypo raz jeszcze dzięki za ten numer!!!) , w którym opublikowany jest ten wywiad, autor artykułu i wywiadu Roy Carr wyraźnie sugeruje, ze rozwój Jimiego nie był na rękę jego menadżerowi Mike'owi Jeffery'emu (Roy podaje jego nazwisko jako Jefferies, spotkałem się też z inną pisowną - Jeffries). A to sugeruje, że prawdę napisał w sowjej książce James "Tappy" Wright o okolicznościach śmierci Hendrixa (ja zresztą jestem o tym przekonany).
Agrypo, raz jeszcze dziękuję :D :D :D
Także jako czytelnik (co prawda nie zawsze) tego Forum
Obrazek
Awatar użytkownika
Zdzisław Pająk
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2543
Rejestracja: stycznia 27, 2005, 6:06 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postautor: agrypa » września 3, 2013, 10:24 pm

Awatar użytkownika
agrypa
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 8630
Rejestracja: grudnia 23, 2009, 6:06 pm
Lokalizacja: Southampton

Postautor: agrypa » września 6, 2013, 6:07 pm

"Moja szkola byly radio i plyty. Moimi nauczycielami zdrowy rozsadek i wyobraznia"
Jimi Hendrix w wywiadzie dla Die Welt. 15 styczen 1969.

Znalazlem w antykwariacie taka pozycje:



Ksiazka z 1978 roku ukazuje kariere gitary elektrycznej poprzez przedstawienie artystow ktorzy najwiecej zrobili dla tego instrumentu.



Jak do pionierow nic nie mam, tak podzial na super gwiazdy i specjalistow wydaje mi sie mocno sztuczny. Swoja droga Hendrixa zaliczyl bym, bez zastrzezen, do wszystkich trzech kategorii.

ZAPRASZAM!!!
https://www.liszka-agrypa.com/

©Zbigniew Liszka
Awatar użytkownika
agrypa
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 8630
Rejestracja: grudnia 23, 2009, 6:06 pm
Lokalizacja: Southampton

Postautor: Rakiet » września 6, 2013, 7:31 pm

bycie superstars zdaje się zakłada, że gitarzysta mało umie, ale jest znany i ma fanów. specialist chyba na odwrót :))
adam "rakiet" kozłowski.
tu robię strony www, animacje, ulotki, logotypy i reklamy:
a tu wspominam rakiety:
Awatar użytkownika
Rakiet
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 933
Rejestracja: lutego 23, 2006, 11:43 am
Lokalizacja: skierniewice/silesia

PoprzedniaNastępna

nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Na jeden temat...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

cron