Chris Rea i blues

Tematy związane z muzyką bliższych i dalszych okolic bluesa.

Moderator: mods

Chris Rea i blues

Postautor: jesion » lipca 1, 2007, 10:32 pm

Znacie może bluesowe dokonania Chrisa Rea? Od czasu kiedy wyszedł z ciężkiej choroby, zaczął nagrywac płyty bluesowe odchodząc od wcześniejszego, chwilami popowego brzmienia. Szczytem osiągnięc jest 11- płytowy (+ 1 dvd) zestaw "Blue guitars", w którym gitarzysta prowadzi nas przez całą historię bluesa, od początków wywodzących się bezpośrednio z czarnego lądu (wraz z całym tradycyjnym zestawem instumentów afrykańskich), poprzez country blues, Louisiana, Memphis, oczywiście Chicago blues, brzmienia balladowe, gospelowo - soulowe, muzykę czerpiąca ze starego świata (Szkocja, Irlandia), brzmienia latynoamerykańskie, aż do formy jaką blues osiągnął w latach 60-tych i 70-tych. Zestaw jest naprawdę godny polecenia, przeszło 130 utworów, perfekcyjnie dopracowanych (na płytach przedstawiających korzenne brzmienia country czy Louisiana autor postarał się nawet o stworzenie efektu trzeszczącej płyty niczym z nagrań Blind Lemon Jeffersona czy Charliego Pattona). Oprócz muzyki skomponowanej w konwencjach poszczególnych odmian bluesa (choc charakterystyczne, a przy tym nowoczesne brzmienie gitary Rea obecne jest przez cały czas), muzyk raczy nas do tego historiami opowiadającymi o losach czarnych niewolników z Południa, wędrownych murzyńskich ślepców snujących smętne opowieści czy muzykach przemieżających stany w poszukiwaniu lepszego losu. Do zestawu dołączona jest wkładka, w której można znalezc krótką historię każdego z odmian bluesa, przedstawionego na płytach, wywiad z artystą oraz stylowe obrazy autorstwa samego Chrisa Rea.
Myślę, że ten zestaw to ewenement w muzyce popularnej (artysta nagrał cały zestaw w ciągu półtora roku) i może byc naprawdę świetną lekcją muzyki bluesowej.
jesion
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 9
Rejestracja: marca 8, 2007, 4:22 pm
Lokalizacja: bielsko -bia?a

Postautor: RomanBe » lipca 2, 2007, 11:53 am

Byłem na koncercie Chrisa Rea jakieś 4 lata temu. Wtedy promował akurat album Blue Street współpracując z muzykami jazzowymi, ale i tak było u niego czuć bluesowe podejście do sprawy. Grał bardzo klimatycznie, oszczędnie, z bluesową frazą i kilka razy wspomagał się harmonijką 8)
Wspominam ten koncert z łezką w oku.

Romek
Awatar użytkownika
RomanBe
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 33
Rejestracja: grudnia 6, 2006, 12:56 am

Postautor: Tomek Pasierbek » lipca 5, 2007, 8:45 pm

Niestety, nie jestem szczęśliwym posiadaczem wspomnianego boxu (na razie, mam nadzieję :wink: ), ale miałem okazję kilkakrotnie posłuchać fragmentów tego wydawnictwa w Blues Cornerze w Radio Baobab i byłem pod wrażeniem. Na tak duże zróżnicowanie wykonywanych stylów (włącznie z bluesem celtyckim :!: ) mógł sobie pozwolić tylko artysta z górnej półki.

Gdybyż to jeszcze ten box nie był tak drogi... ale wart jest chyba swojej ceny.

Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Tomek Pasierbek
blueslover
blueslover
 
Posty: 477
Rejestracja: lipca 26, 2005, 8:58 pm
Lokalizacja: Sucha Beskidzka

Postautor: marek baran » lipca 6, 2007, 10:20 pm

Mam to wydawnictwo -jestem pod wrażeniem ilości pracy włożonej tam przez Chrisa .Przejść przez historię bluesa jednorazowo to gigantyczne a jednocześnie trudne zadanie.
Jesion .... (artysta nagrał cały zestaw w ciągu półtora roku) ....-to bardzo krótki okres -.czy odbił się on na zawartości muzycznej ?
Tutaj słuchacz musi odpowiedzieć sobie sam.
Pozdrawiam.
marek baran
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 30
Rejestracja: maja 12, 2007, 3:33 pm
Lokalizacja: P?ock

Postautor: jesion » lipca 7, 2007, 10:08 pm

Jeszcze nie przesłuchałem całego zestawu, ale po 8 płytach mogę powiedziec, że nie czuc zupełnie jakiegokolwiek pośpiechu czy niedokładności w związku z tym krótkim okresem nagrywania. Chociaż moim zdaniem spośród tych 8 albumów, najlepsze są 2 pierwsze, myślę, że są najbardziej zróżnicowane.
jesion
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 9
Rejestracja: marca 8, 2007, 4:22 pm
Lokalizacja: bielsko -bia?a

Postautor: Estetka » listopada 4, 2007, 10:03 am

Ja się mocno cieszę, że Chris jednak wygrał z chorobą, a słuchanie tego wielopłytowego wydawnictwa sprawia mi niebywałą przyjemność. Kocham muzę, w której nikt niczego nie musi udowadniać, nikt nikogo nie goni, tylko po prostu paru facetów sobie gra piękne dźwięki.

:)
Awatar użytkownika
Estetka
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 61
Rejestracja: października 11, 2006, 11:09 am

Postautor: Janusz M. » listopada 4, 2007, 12:04 pm

"Ryjowi" za nagranie tego boxu należy się szacun jak stąd do Chicago :wink: Widać ogrom pracy i uczucia włożonych w ten projekt.Jeszcze raz powtórzę,czapki z głów,i mówię to bez najmniejszej ironii :D
Uchodzić za idiotę w oczach kretyna-rozkosz dla smakosza :-D
Janusz M.
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1159
Rejestracja: stycznia 13, 2005, 12:28 am
Lokalizacja: Sląsk


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Muzykowanie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 272 gości