Bluesa nigdy nie będzie można nazwać SZTUKĄ

Tematy związane z muzyką bliższych i dalszych okolic bluesa.

Moderator: mods

Postautor: WitekBielski » stycznia 10, 2007, 6:09 pm

Dobra: gosc taki jak ja czy ty nigdy nie zagra Blues (i nie bedzie go traktowa? tak samo) jak murzyn z 1900???

przyznam: powiedzia?o Ci sie :D

Pozdrawiam
WitekBielski
blueslover
blueslover
 
Posty: 653
Rejestracja: grudnia 17, 2005, 12:15 pm
Lokalizacja: Warszawa/Brighton

Postautor: lauderdale » stycznia 10, 2007, 6:45 pm

Nick a nie wpadlo Ci czasem do glowy, ze to co Ty grasz to byc moze nie jest sztuka ( tym bardziej jesli tak sam czujesz) ale ze to niczego nie dowodzi?
A juz na pewno nie ma nic wspolnego z tymi usmiechnietymi przez lzy murzynami.
To dotyczy nie tylko bluesa. Popatrz na inny film Ry Coodera : Buena vista Social Club. Na pierwszy rzut okiem ta muzyczka jest latwa i przyjemna, ale sprobuj cos takiego wymodzic z kolegami zeby tak hustalo jak ten kubanski blues. Bardzo sie zdziwisz.

Czas na szczerosc. Chdzi mi o odrobine dystansu do wlasnych dokonan w mowie pismie , uczynku i zaniedbaniu. :)

Pozdrawiam podwojnie. :)
Lauder Dale

...zeby grac, trzeba grac ...
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam.

STOLEN BLUES
lauderdale
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 3392
Rejestracja: października 26, 2006, 8:55 am
Lokalizacja: Z drogi do Polski :)

Postautor: WitekBielski » stycznia 10, 2007, 7:18 pm

Zgadzam sie z Tob?: Powinienem zachowa? dystans, bo czasami to wprost "sie kocham" :lol:

Moim zdaniem To - czyli to ze ja to tak traktuje - i To - jak zachowuje sie murzyn graj?c - jednak czemu? dowodzi:
Jak s?ucham nagra? np. Roberta Johnsona to nie czuje ?e on to traktuje jak sztuk?. Moim zdaniem to ?e gra nie jest wynikiem tego ?e siad? i pomy?la? np. jak bedzie zarabia?... itp itd... Wed?ug mnie to jest wewn?trzny przymus, i wtedy (kiedy np .gra sie 3 godziny dziennie bez wiekszego powodu) cz?ek nie my?li o tym dlaczego to robi... t?umacz sobie to jak chcesz ale to poprostu moje zdanie

A pozatym to mam uczucie ?e WI?KSZO?? bia?ych s?ucha Bluesa i pr?buje gra? tak ?eby brzmia?o jak to co us?yszeli... wiec bia?y napisze ?e Blues to wyznanie smutk?w, grzech?w itp, ale sam nie wie o czym gada. Bia?y wie ale sam nigdy tego nie 'posmakowa?' i poprostu mu sie wydaje...
Tak wiec co?! Nick niby jeste? taki m?dry i czarny do ko?ci?
Tak! Kocham si?

potr?jne pozdrowienia!!!

(Lauderdale- na czym w?a?ciwie grasz/gra?e?, je?eli wog?le)
WitekBielski
blueslover
blueslover
 
Posty: 653
Rejestracja: grudnia 17, 2005, 12:15 pm
Lokalizacja: Warszawa/Brighton

Postautor: lauderdale » stycznia 12, 2007, 3:24 am

Nick pisze:Zgadzam sie z Tob?: Powinienem zachowa? dystans, bo czasami to wprost "sie kocham" :lol:

Moim zdaniem To - czyli to ze ja to tak traktuje - i To - jak zachowuje sie murzyn graj?c - jednak czemu? dowodzi:
Jak s?ucham nagra? np. Roberta Johnsona to nie czuje ?e on to traktuje jak sztuk?. Moim zdaniem to ?e gra nie jest wynikiem tego ?e siad? i pomy?la? np. jak bedzie zarabia?... itp itd... Wed?ug mnie to jest wewn?trzny przymus, i wtedy (kiedy np .gra sie 3 godziny dziennie bez wiekszego powodu) cz?ek nie my?li o tym dlaczego to robi... t?umacz sobie to jak chcesz ale to poprostu moje zdanie

A pozatym to mam uczucie ?e WI?KSZO?? bia?ych s?ucha Bluesa i pr?buje gra? tak ?eby brzmia?o jak to co us?yszeli... wiec bia?y napisze ?e Blues to wyznanie smutk?w, grzech?w itp, ale sam nie wie o czym gada. Bia?y wie ale sam nigdy tego nie 'posmakowa?' i poprostu mu sie wydaje...
Tak wiec co?! Nick niby jeste? taki m?dry i czarny do ko?ci?
Tak! Kocham si?

potr?jne pozdrowienia!!!

(Lauderdale- na czym w?a?ciwie grasz/gra?e?, je?eli wog?le)


Tak troche mieszasz , ze dnia by nie starczylo zeby to troche wyprostowac chociaz przyznaje ze czynisz to z wdziekiem. :)
Tak w skrocie sztuka to niekoniecznie w sposob przemyslany i nie koniecznie o pieniadzach.Raczej komercja.

To co piszesz o wewnetrznym przymusie dotyczy takze sportu, dziewczyn, pracy itd. nie koniecznie blues.

I tak naprawde to nie chodzi czarny czy bialy chociaz ja czasem tak brzmie w niektorych komentarzach. :) Ja moze czasem jestem za surowy w osadach ale jakos tak jak slucham to 75% ( sic) "mlodych" gitarzystow gra po prostu NIEROWNO. MOze i graja wlasciwe dzwieki ale nie w tym miejscu co trzeba i najgorsze ze tego nie slysza! Wiesz szukaja brzmienia ...stratocaster czy les paul , fender czy marshal itd a zapominaja o podstawach. Ale to dotyczy rowniez sekcji czy harmonijki.

I na koniec zaspokoje Twoja ciekawosc : smigam troche na gitarce i harmonijce od dziecka i letko na pianie. Tj tyle ile trzeba zeby sie uczyc harmonii. Wiecej sie nie rozgaduje bo wole grac jak gadac o sobie , wielkie dokonania jeszcze przedemna.... jak mnie kolko z kejzy nie przejedzie. :)

hejo
Lauder Dale

...zeby grac, trzeba grac ...
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam.

STOLEN BLUES
lauderdale
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 3392
Rejestracja: października 26, 2006, 8:55 am
Lokalizacja: Z drogi do Polski :)

Postautor: WitekBielski » stycznia 12, 2007, 4:31 pm

Rozumiem: blues jest sztuk? bo w nim powstaj? nowe rzeczy, style itd.. czyli spelnia definicje... Jestem jeszcze m?ody i mam prawo wyslawiac sie "nie tak jak trzeba". Chodzilo mi raczej o to ze jak gram to nie mysle o tym jakoby byla to sztuka.... A co do przymusu: nie zmianie zdania...
WitekBielski
blueslover
blueslover
 
Posty: 653
Rejestracja: grudnia 17, 2005, 12:15 pm
Lokalizacja: Warszawa/Brighton

Postautor: Krzysiek Gorczak » stycznia 12, 2007, 4:52 pm

Pozw?lcie, ?e wtr?c? swoje 3 grosze...

Pe?en szacunek za prowadzon? dyskusj?, ale uwa?am, ?e nie ma potrzeby na si?? robi? z bluesa "Wielkiej Sztuki", cho? do sztuki si? oczywiscie zalicza.

Blues to przede wszystkim emocje, rado??, smutek, uczucie, u?miech, ?zy...

Ka?dy to gra jak czuje i s?ucha jak czuje i niech tak pozostanie (chyba, ze nie "czuje").

A uwaga, ?e "m?odzi" graj? nier?wno - lekki u?mieszek mam na twarzy - bo czy wspomniany Robert Johnson wzia? gitar? i odrazu zagra?, czy Paul Butterfield wydoby? wszelkie po??dane d?wi?ki za pierwszym zad?ciem, czy Stevie zrobi? z gitar? to co chcia? za pierwszym swoim poci?gneciem strun... itd

R??ne s? talenty - nie ka?dy musi gra?, ale ka?dy mo?e - cho? dla siebie.
I nikt nie powinien komukolwiek tego broni?.

Pozdrawiam
aby żyć...

www.devilblues.com
Awatar użytkownika
Krzysiek Gorczak
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 148
Rejestracja: czerwca 27, 2006, 11:49 pm
Lokalizacja: Białystok

Postautor: lauderdale » stycznia 13, 2007, 2:37 am

Krzysiek Gorczak pisze:Pozw?lcie, ?e wtr?c? swoje 3 grosze...

Pe?en szacunek za prowadzon? dyskusj?, ale uwa?am, ?e nie ma potrzeby na si?? robi? z bluesa "Wielkiej Sztuki", cho? do sztuki si? oczywiscie zalicza.

Blues to przede wszystkim emocje, rado??, smutek, uczucie, u?miech, ?zy...

Ka?dy to gra jak czuje i s?ucha jak czuje i niech tak pozostanie (chyba, ze nie "czuje").

A uwaga, ?e "m?odzi" graj? nier?wno - lekki u?mieszek mam na twarzy - bo czy wspomniany Robert Johnson wzia? gitar? i odrazu zagra?, czy Paul Butterfield wydoby? wszelkie po??dane d?wi?ki za pierwszym zad?ciem, czy Stevie zrobi? z gitar? to co chcia? za pierwszym swoim poci?gneciem strun... itd

R??ne s? talenty - nie ka?dy musi gra?, ale ka?dy mo?e - cho? dla siebie.
I nikt nie powinien komukolwiek tego broni?.

Pozdrawiam

Nie ma tak , ze ktos broni, a nawet wrecz przeciwnie ! :) :) :)
Zreszta przeczytaj caly watek ... to jest takie troche pol zartem pol serio.

helo
Lauder Dale

...zeby grac, trzeba grac ...
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam.

STOLEN BLUES
lauderdale
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 3392
Rejestracja: października 26, 2006, 8:55 am
Lokalizacja: Z drogi do Polski :)

Postautor: Krzysiek Gorczak » stycznia 13, 2007, 1:04 pm

No i bardzo dobrze, ze p?? ?artem p?? serio :)
U mnie bardziej p?? serio ;)
aby żyć...

www.devilblues.com
Awatar użytkownika
Krzysiek Gorczak
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 148
Rejestracja: czerwca 27, 2006, 11:49 pm
Lokalizacja: Białystok

Postautor: Roberto » stycznia 13, 2007, 7:12 pm

dobrze ?e chocia? p??, a w?a?ciwie to bardziej "p??", czy bardziej "zero,p??"...? :P
Zdr?wko!
8)
...ważne jest tylko to, co ważne, reszta jest nie ważna...
-------------------------------------------------------
www.thetown.pl
Awatar użytkownika
Roberto
bluesman
bluesman
 
Posty: 206
Rejestracja: czerwca 11, 2006, 6:22 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Postautor: Krzysiek Gorczak » stycznia 14, 2007, 2:51 am

Roberto w tym momencie rad wspomnie? jestem, i? bardziej p??, ale raczej whisky ni? czego? innego :P

i nie D?emu, a Jasie W?drowniczka :P

PS. Podobno mia?o by? z humorem :D
aby żyć...

www.devilblues.com
Awatar użytkownika
Krzysiek Gorczak
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 148
Rejestracja: czerwca 27, 2006, 11:49 pm
Lokalizacja: Białystok

Postautor: Roberto » stycznia 14, 2007, 11:59 am

w takim razie ja pozostan? w opozycji... (zero p?? - szkockiej :P )

P.S. czasem si? zastanawiam, czy to rzeczywi?cie sztuka, czy patologia... id?c dalej, nale?y zda? sobie spraw? z faktu, ?e muzyka dzia?a jak narkotyk, kto raz w to wejdzie, od razu mo?e si? uzale?ni?... Ale wi?kszo?? artystyst?w na ?wiecie mia?a podobne problemy...
sztuk? jest ?y? "aby ?y?" :wink:
Pozdro!
...ważne jest tylko to, co ważne, reszta jest nie ważna...
-------------------------------------------------------
www.thetown.pl
Awatar użytkownika
Roberto
bluesman
bluesman
 
Posty: 206
Rejestracja: czerwca 11, 2006, 6:22 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Postautor: Krzysiek Gorczak » stycznia 14, 2007, 12:12 pm

Nie no wyw?d pierwsza klasa Staruszku :D

Tak sobie my?l?, ?e mo?e sztuka w pewnym sensie bywa patologi?.. g??bokie, g??bokie.. ;)
aby żyć...

www.devilblues.com
Awatar użytkownika
Krzysiek Gorczak
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 148
Rejestracja: czerwca 27, 2006, 11:49 pm
Lokalizacja: Białystok

Postautor: Roberto » stycznia 14, 2007, 1:12 pm

(...) e tam, g??bokie... wa?ne czy pe?ne, bo z pustego i Salomon nie naleje... :P
...ważne jest tylko to, co ważne, reszta jest nie ważna...
-------------------------------------------------------
www.thetown.pl
Awatar użytkownika
Roberto
bluesman
bluesman
 
Posty: 206
Rejestracja: czerwca 11, 2006, 6:22 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Postautor: Krzysiek Gorczak » stycznia 14, 2007, 1:19 pm

e tam no jasne, ?e pe?ne - Salomon przy spragnionym Polaku to piku? :P
aby żyć...

www.devilblues.com
Awatar użytkownika
Krzysiek Gorczak
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 148
Rejestracja: czerwca 27, 2006, 11:49 pm
Lokalizacja: Białystok

Postautor: bohdan » stycznia 14, 2007, 4:06 pm

muzyka [?ac. < gr.], muz. sztuka, kt?rej tworzywem s? percypowane przez ludzi d?wi?ki, wytwarzane przez nich g?osem i/lub za pomoc? instrument?w muzycznych; PWN

Trzymajmy si? definicji. Muzyka to sztuka. Blues to muzyka. Blues to sztuka.
Techno to nie muzyka. Techno to nie sztuka.

Koniec.
bohdan
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1295
Rejestracja: maja 17, 2005, 6:38 pm

Postautor: Grzegorz Sterna » stycznia 18, 2007, 7:32 am

a dlaczego techno to nie muzyka? Jakis artrasista sie odezwa?!!! To mo?e p?jd?my dalej folklor to te? nie muzyka, blues to folklor blues to nie muzyka=blues to nie sztuka heheheh
Awatar użytkownika
Grzegorz Sterna
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1995
Rejestracja: listopada 4, 2004, 10:11 am
Lokalizacja: Leszno

Postautor: bohdan » stycznia 18, 2007, 4:16 pm

Drogi sternie. Proponuj? nie u?ywa? s??w kt?rych znaczenie przekr?casz.
Folklor - og?? cech wsp?lnych danej spo?eczno?ci, okre?laj?cy jej charakter, obyczaje, tradycje, kultur?, w tym obrz?dowo?? i sztuk?. Wikipedia

A zatem folklor to nie muzyka.

Jeszcze jakie? w?tpliwo?ci?
bohdan
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1295
Rejestracja: maja 17, 2005, 6:38 pm

Postautor: Grzegorz Sterna » stycznia 19, 2007, 7:07 am

ok chodzi?o mi o wszelkie przejawy d?wi?kowe folkloru, zastosowa?em tu skr?t my?lowy a nie wykr?t.
Awatar użytkownika
Grzegorz Sterna
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1995
Rejestracja: listopada 4, 2004, 10:11 am
Lokalizacja: Leszno

Postautor: Krzysztof Gadomski » stycznia 19, 2007, 6:18 pm

blues to blues a sztuk? jest wytrwa? do rana po koncercie i rano i?? do roboty i tak co tydzie?.
W KIEŁPIŃCU MIESZKA BLUES
www.kielpiniec.pl
www.zegarserwis.pl tu zawsze jestem gg 4723241 tel.668-215-363
Krzysztof Gadomski
blueslover
blueslover
 
Posty: 692
Rejestracja: maja 19, 2005, 1:56 pm
Lokalizacja: Józefów

Postautor: Krzysiek Gorczak » stycznia 29, 2007, 12:45 am

Krzysztof Gadomski pisze:blues to blues a sztuk? jest wytrwa? do rana po koncercie i rano i?? do roboty i tak co tydzie?.


?wi?ta racja Krzysztofie :D
aby żyć...

www.devilblues.com
Awatar użytkownika
Krzysiek Gorczak
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 148
Rejestracja: czerwca 27, 2006, 11:49 pm
Lokalizacja: Białystok

Postautor: femme » stycznia 29, 2007, 12:36 pm

jak d?ugo jeszcze b?dziemy dochodzi? do tego czym jest blues a czym sztuka? nie ma jednej uniwersalnej definicji, bo taka by?aby zbyt og?lna i naci?gana, a z kolei zaw??y? si? jej nie da, bo wtedy nie obj??aby wi?kszo?ci zawarto?ci tego zagadnienia. nie ma sensu rozwa?a? poj?cia sztuki, bo odk?d zosta?o stworzone trwaj? na jego temat nieko?cz?ce si? spory.
ewentualnie mo?na si? podzieli? na tych, dla kt?rych blues jest sztuk?, na tych, dla kt?rych nie jest i na tych, kt?rzy maj? to gdzie?. chocia? to te? drastyczne uproszczenie, ale wtedy dla ka?dego znajdzie si? miejsce.
dla mnie blues jest sztuk?, je?eli podlega mojemu pojmowaniu sztuki, to czysto indywidualne podej?cie.

pozdrawiam gor?co. ;>
"bo bóg kocha dziewczyny i ziemię i dzień jutrzejszy"

Katarzyna Szóstak
Awatar użytkownika
femme
blueslover
blueslover
 
Posty: 490
Rejestracja: marca 27, 2006, 9:03 am
Lokalizacja: Ostrów Wlkp./Poznań

Postautor: Mat Kat » lutego 2, 2007, 4:25 pm

Ja si? wtr?c? - a po co w og?le zastanawia? si? czy blues to sztuka? Je?eli blues Ci si? podoba, czujesz go, masz go w swoim sercu - to s?uchaj go/graj go/?yj nim. Lubisz poezj? romantyczn?? Czytaj j?! Uwielbiasz s?ucha? techno? S?uchaj go! Ub?stwiasz architektur? antycznej grecji? Podziwiaj j?! Tak mo?na ci?gn?? w niesko?czono?
Mat Kat
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 15
Rejestracja: grudnia 29, 2005, 2:04 pm
Lokalizacja: Daleko stąd

Postautor: Grzegorz Sterna » lutego 3, 2007, 6:58 am

uwielbiasz prowadzi? dyskusje na temat: czy bluesa mo?na nazwa? sztuk?" - prowad? j?.... heheheh
Awatar użytkownika
Grzegorz Sterna
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1995
Rejestracja: listopada 4, 2004, 10:11 am
Lokalizacja: Leszno

Postautor: junior » lutego 3, 2007, 2:30 pm

ja pozwole sobie wr?cic do pocz?tku tej dyskusji,(tam gdzie pisa?es o tekstach w polskim bluesie), wed?ug mnie teksty nie sa najwazniejsze, wrecz nie maja znaczenia, s?owa sa tylko po to zeby mo?na by?o ?piewa?. :D i bluesowe teksty na pewno nie sa sztuk?, ale muzyka jak najbardziej....:D:D:D:D
Awatar użytkownika
junior
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 53
Rejestracja: grudnia 28, 2006, 7:52 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Marciniasty » lutego 4, 2007, 11:45 pm

aaa... mo?e jednak tak?
Awatar użytkownika
Marciniasty
blueslover
blueslover
 
Posty: 584
Rejestracja: listopada 6, 2005, 9:42 pm
Lokalizacja: Kujawy

Postautor: Grzegorz Sterna » lutego 5, 2007, 6:14 am

junior pisze:ja pozwole sobie wr?cic do pocz?tku tej dyskusji,(tam gdzie pisa?es o tekstach w polskim bluesie), wed?ug mnie teksty nie sa najwazniejsze, wrecz nie maja znaczenia, s?owa sa tylko po to zeby mo?na by?o ?piewa?. :D i bluesowe teksty na pewno nie sa sztuk?, ale muzyka jak najbardziej....:D:D:D:D


czyli je?li za?piewam ?e wsadzi?em sobie marchewk? do nosa, a w tym czasielew? nog? d?uba?em sobie w prawym uchu to i tak wszystko jedno- bo muzyka najwa?niejsza?
eee ?mierdzi mi tu p?j?ciem na ??twizn?. NIe po to ludzie pisz? teksty,z eby tylko wype?nia?y muzyk?. Z pewno?ci? nie o to chidzi, a jakie s? efekty, to ju? r?znie bywa[/img]
Awatar użytkownika
Grzegorz Sterna
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1995
Rejestracja: listopada 4, 2004, 10:11 am
Lokalizacja: Leszno

Postautor: lauderdale » sierpnia 17, 2007, 7:04 pm

Jak ja to moglem przeoczyc ...!

Stern tylko nie spiewaj o marchewce.. prosze cie....
Lauder Dale

...zeby grac, trzeba grac ...
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam.

STOLEN BLUES
lauderdale
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 3392
Rejestracja: października 26, 2006, 8:55 am
Lokalizacja: Z drogi do Polski :)

Postautor: Makaron » sierpnia 18, 2007, 2:21 pm

wydaje mi się że człowiek mający coś do przekazania innym i nieważne czy śpiewa o marchewce czy piwie ważne żeby wkładał w to co robi całego siebie ,a czy to będzie nazwane kiedyś sztuką o to niech się nie martwi.może dostanie kiedyś medal pośmiertnie a ktoś taki jak nasi politycy wprowadzą jego teksty jako obowiąskowe do szkół pozdrawiam :wink:
Makaron
blueslover
blueslover
 
Posty: 633
Rejestracja: lipca 29, 2007, 5:02 pm

Postautor: kora » sierpnia 19, 2007, 5:49 pm

hanys pisze: ważne żeby wkładał w to co robi całego siebie ,a czy to będzie nazwane kiedyś sztuką o to niech się nie martwi.


Zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości, zmieniając jednak temat, chciałabym abyś wypowiedział się na temat poniżej umieszczonej mojej myśli:

- Czy ktoś kiedyś układając śląskie przyśpiewki, które pomagały
typowemu dla ówczesnych czasów robotnikowi odreagować po ciężkim
dniu pracy,pomyślał,że po wielu, wielu latach, ktoś, przez przypadek ( np: przesiadując w bibliotece ) natknie się na nie, a następie reaktywuje je, nadając im głębszy sens?

życie jest dziwne i to nie politycy, czy inne tego typu persony nie pozwalają zapomnieć o pewnych tekstach - to ludzie wrażliwi na ból, na piękno, potrafią tylko tego dokonać.

Pozdrawiam :wink:
Obrazek
Awatar użytkownika
kora
Elf
Elf
 
Posty: 30155
Rejestracja: września 1, 2005, 12:44 pm
Lokalizacja: Katowice

Postautor: Makaron » sierpnia 19, 2007, 11:44 pm

Pozdrawiam Cię i krótko odpowiem, że to my prości ludzie tworzymy kulturę w okół nas.
Ci ludzie pisząc te teksty zapewne nie zawracali sobie głowy tym, że ktoś będzie nadawał tekstom glębszy sens ale dzięki nim czujemy ich radość, ból i troski dnia codziennego nie tak odległe od naszych. :oops: :wink:
Makaron
blueslover
blueslover
 
Posty: 633
Rejestracja: lipca 29, 2007, 5:02 pm

Poprzednia

nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Muzykowanie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 204 gości

cron