Portale bluesowe vs. prog-rockowe

Tematy związane z muzyką bliższych i dalszych okolic bluesa.

Moderator: mods

Portale bluesowe vs. prog-rockowe

Postautor: karambol » października 6, 2011, 9:04 am

Obok bluesa słucham też sporo rocka głównie progresywnego. Oba te gatunki muzyczne są zdecydowanie niszowe (nie tylko w Polsce), chociaż jak wynika z moich rozmów z osobami zajmującymi się prog-rockiem ich muzyka jest w Polsce jeszcze większą niszą niż blues. Z zazdrością patrzą na środowisko bluesowe i narzekają na niską frekwencję na koncertach czy też mniejszą liczbę festiwali. Nie mnie oceniać jaka jest prawda.
Codziennie odwiedzam zarówno portale bluesowe jak i prog-rockowe i zebrało mi się trochę ogólnych spostrzeżeń. Poniżej mały i mocno subiektywny opis tych, które najczęściej odwiedzam. Skupiłem się głównie na tym jak prezentowany jest polski rynek bluesa i prog-rocka oraz na takich stronach gdzie można dużo poczytać. Nie było też moją intencją przedstawienie WSZYSTKICH portali jakie można znaleźć w internecie.
Moja ogólna opinia jest taka, że portale prog-rockowe są bardziej profesjonalne, obszerniejsze i jednak ciekawsze. Więcej treści (recenzje, artykuły) bo ja lubię sobie poczytać. I takie jedno spostrzeżenie. Nie wiem dlaczego na bluesowych portalach prawie nie pojawiają się zapowiedzi płytowe. Prog-rockowcy dbają o to bardziej. Ujawniane są okładki, set listy, pojedyncze utwory do odsłuchania. Pewnie dlatego, że płyty prog-rockowe wydawane są przez większe wytwórnie, które dbają o takie PRowe działania.


ARTROCK.PL
- Recenzje - dużo tego i to nie tylko nowości (starocie, klasyka również). Recenzje piszą zarówno redakcyjni autorzy jak i internauci. Zdarza się publikowanie kilku recenzji tego samego albumu prezentujące różne spojrzenie. Recenzje z ocenami.
- Zapowiedzi koncertowe
- Zapowiedzi wydawnicze
- Aktualności
- Wywiady
- Artykuły (mocna rzecz) : m.in. „Rock psychodeliczny” (jak na razie ukazały się dwie części) - Michał "Skobry" Nowak, „Prog-rock w latach osiemdziesiątych” – Wojciech Kapała, „Elementarz progresywny” (trzy części) – Wojciech Kapała, płytowe podsumowania roku i wiele innych.
- Monografie – jak na razie niezbyt dużo
- Forum
Prosty i czytelny layout strony. Brak niepotrzebnych flashowych wstawek i innych „migających” przeszkadzajek dzięki czemu wszystko szybko się ładuje i otwiera.
Szerokie spektrum zainteresowań chociaż wykonawcy typu Abba czy Boney M to przesada.
Mój ulubiony zwłaszcza za artykuły.

PROGROCK.ORG.PL
- Biuletyn podProgowy – elektroniczny magazyn dotyczący rocka progresywnego wydawanay co miesiąc (polecam)
- W menu wyraźny podział na rodzaje prog-rocka a w ramach kategorii lista omawianych wykonawców a przy nich krótka nota biograficzna, wykaz płyt
- Artykuły m.in. Kalendarium ProgRocka – wieloodcinkowy artykuł o rocku-progresywnym autorstwa Krzysztofa Barana (polecam)
- Wywiady
- Relacje z koncertów
- Recenzje (polecam recenzje płyt włoskiego rocka progresywnego autorstwa Aleksandra Króla oczywiście dla miłośników tego typu grania).
W nawigacji po portalu pomaga Alfabetyczny spis wykonawców
Prosty i czytelny layout – szybki i sprawny.

MLWZ.CETI.PL (Mały Leksykon Wielkich Zespołów)
Najpierw była audycja radiowa Artura Chachlowskiego (od 1994 roku) a potem powstał portal (2006).
Layout prosty (całość oparta na CMSie Joomla)
- Newsy
- Recenzje (bez oceny)
- Felietony i relacje
- Oddzielna opcja menu poświęcona płytom DVD
- Klasyka rocka wyodrębniona z menu
Listę tekstów zamieszczonych na portalu można porządkować według różnych kryteriów co ułatwia odnalezienie interesujących internautę rzeczy (w ramach danej kategorii).

Zaglądam jeszcze do :
- progressive-bolt.pl
- rockarea.eu – Piszą o rocku ogólnie. Bardzo fajny dział Track-by-track gdzie wykonawca omawia swoją płytę utwór po utworze. No i mocna rzecz czyli artykuły zwłaszcza autorstwa Roberta Dłucika m.in „Babie lato, czyli dziesiątka niedocenionych”, „Dziesiątka najbardziej przereklamowanych artystów w historii rocka (i nie tylko)” (Polecam)
- rockella.pl

BLUESONLINE.PL
Chociaż hasło portalu to „Tylko polski blues” recenzje również płyt wykonawców zagranicznych.
Za dużo miga i błyska, utrudnia czytanie i chyba mocno spowalnia ładowanie strony. Zazwyczaj przeglądam internet słuchając płyty mając na uszach słuchawki i nie cierpię kiedy odwiedzana strona na dzień dobry odtwarza muzykę. A bluesonline.pl tak ma.
- Dużo multimediów (oddzielna opcja menu Blues TV) , dobre zdjęcia
- Newsy
- Relacje z koncertów
- Kalendarium koncertowe
- Ramówka radia internetowego
- Bluesopedia czyli encyklopedia bluesa
- Recenzje – chyba najszybciej reagują na płytowe nowości z naszego bluesowego podwórka. Czasem po przeczytaniu recenzji trudno jest się zorientować czy płyta recenzentowi się spodobała czy nie.
Nie rozumiem pomysłu oceny artykułu (jest taka możliwość). Co podlega ocenie? Na przykład news o programie festiwalu "Jesień z Bluesem" dostał dwa głosy za 5 gwiazdek. Za co? Podoba się zestaw wykonawców czy sam artykuł jako dzieło literackie?
Brak interakcji z internautami (nie ma możliwości umieszczania komentarzy do artykułów, forum itp)

RADIODERF.INFO
Nie jest to może typowy portal bluesowy bowiem powstał wokół radia internetowego i głównie temu jest podporządkowany.
Pomimo prostego interfejsu strona dość długo się ładuje.
Mocna rzecz to artykuły - głównie tłumaczenia ale to kopalnia wiedzy i przyjemność czytania. Często na chybił trafił skaczę na jakąś podstronę i czytam co tam znajdę (pomimo tego, że już to kiedyś czytałem bo portal odwiedzam regularnie).

BLUES.PL
Sympatyczny i nowoczesny layout strony .
- Aktualności
- Recenzji niezbyt dużo (nie wiem jaki jest klucz według, którego wybierane są płyty do zrecenzowania).
- Konkursy podczas, których można wygrać bilety na imprezy lub płyty.
- Kalendarium koncertowe.

BLUESIDLA.PL
Nie wiem jak jest z aktualizacją portalu bowiem niektóre działy mocno nieaktualne.
- Newsy (tu jest dość często aktualizowane)
- Leksykon (mocna rzecz taka mała encyklopedia polskiego bluesa, chociaż niektóre hasła zdezaktualizowane)
- Historia bluesa
- Recenzje (trochę ostatnio zaniedbane)
- Fotogalerie (mało)

Nie mam swojego ulubionego portalu bluesowego.
Ostatnio zmieniony października 6, 2011, 10:02 am przez karambol, łącznie zmieniany 2 razy
Awatar użytkownika
karambol
Administrator
Administrator
 
Posty: 2439
Rejestracja: czerwca 24, 2004, 4:57 pm
Lokalizacja: Białystok

Postautor: B&B » października 6, 2011, 9:15 am

A na http://www.blues.org.pl/ nie zaglądasz?
Awatar użytkownika
B&B
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7225
Rejestracja: października 9, 2005, 10:14 pm
Lokalizacja: spod warmińskiego lasu...

Postautor: karambol » października 6, 2011, 9:24 am

B&B pisze:A na http://www.blues.org.pl/ nie zaglądasz?

Oczywiście, że zaglądam ale tam ani recenzji ani artykułów. Chociaż forum bardzo ciekawe.
Awatar użytkownika
karambol
Administrator
Administrator
 
Posty: 2439
Rejestracja: czerwca 24, 2004, 4:57 pm
Lokalizacja: Białystok

Postautor: karambol » października 6, 2011, 9:55 am

No i niezmiernie żałuję, że strona związana z audycją radiową "Feelin' the blues" przestała być aktualizowana. Dużo świetnych tekstów w strefie słowa i T-Bone mania. Powiązany z tą stroną blog ( www.feelin-the-blues.blogspot.com ) też nie jest aktualizowany. Szkoda wielka bo np. cykl artykułów o bluesowej gitarze elektrycznej bogato ilustrowany fragmentami muzycznymi to mistrzostwo świata.
Awatar użytkownika
karambol
Administrator
Administrator
 
Posty: 2439
Rejestracja: czerwca 24, 2004, 4:57 pm
Lokalizacja: Białystok

Postautor: RafałS » października 6, 2011, 1:59 pm

Nie tylko w Polsce, również zagranicznych portali poświęconych prog-rockowi jest więcej niż bluesowych i są lepiej prowadzone. To chyba wynika z różnic subkultury bluesowej i progresywnej. Ta pierwsza - knajpiano-koncertowa, w USA "blue-collar", ta druga bardziej płytowa i "white-collar", skupiająca ludzi pracujących przy biurkach, co dziś się przekłada na pracę przy komputerach z dostępem do internetu. Akurat w Polsce jest ciut inaczej i amerykańskiego, brytyjskiego i australijskiego "blue-collar" i "redneck" robionego pod robotników, farmerów i kierowców ciężarówek słuchają u nas głównie "white-collar" - to temat na oddzielne opracowanie. :D

Odstałem od proga, ale kiedyś moim faworytem był www.dprp.net czyli Dutch Progressive Rock Pages. Wtedy bili na głowę artrock.pl rzeczowością i obiektywizmem. Znakomite "Round Table Review". Poza tym ćwiczyłem wtedy angielski i anglojęzyczne portale miały dla mnie dodatkowy walor edukacyjny, właściwie wciąż mają. Nasz artrock.pl chyba się bardzo zmienił na lepsze przez ostatnie kilka lat - takie było moje wrażenie, jak ostatnio tam zajrzałem. A Wojciech Kapała zawsze był tam moim ulubionym autorem.

Z anglojęzycznych bluesowych bardzo cenię http://www.mnblues.com/, ale chyba trochę zamarł.
Awatar użytkownika
RafałS
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 6455
Rejestracja: lutego 2, 2007, 12:05 pm

Postautor: RafałS » października 6, 2011, 2:58 pm

Najpopularniejszy muzyczny portal ogólny, czyli www.allmusic.com recenzuje też sporo bluesa z czołowych wytwórni płytowych i czołowych wykonawców, ale nie zawsze można na tym polegać. Pomijam gwiazdki, które na allmusic.com chyba nic nie znaczą i po kilkunastu latach lektury portalu wciąż nie wiem jaki jest algorytm naliczania ich (pewne na 100%, że nie stawiają ich recenzenci podpisujący teksty), niestety również rozrzut gustów recenzentów jest bardzo duży. Z około-bluesowych chyba najbardziej lubię Thoma Yurka. Ze względów czysto językowych warto czytać Stephena Thomasa Erlewine'a, który trzyma się muzyki popularnej. Najmocniejszą stroną portalu jest jazz, Scott Yanow i jego koledzy to prawdziwi eksperci. Znacznie gorzej jest z rockiem progresywnym - loteria - na kogo trafimy taką silnie subiektywną opinię dostaniemy.

Rozważając zakup konkretnej płyty często przeglądam recenzje klientów Amazona. Żródło nie do pobicia, jeśli się wie, jak to czytać. W przypadku bluesa trzeba mieć na uwadze, że pewien procent opinii to wpisy świeżych fanów, którzy byli wczoraj na koncercie, kupili płytę i przenoszą swoje wrażenia z koncertu na ocenę krążka. Ale łatwo te opinie rozpoznać i nie ma ich tak wiele. Więcej jest takich, którzy świadomie sięgneli po dany album, wśród tego trochę stałych fanów muzyka, którzy jasno napiszą co się im podoba, a co nie i dlaczego. I w tym jest siła, bo przy porównywalnej wiedzy muzycznej zawsze wyżej cenię zdanie człowieka, który wydał własne pieniądze na płytę niż takiego, któremu ją przesłano do oceny wraz z paczką innych. Ten pierwszy wiedział, czego oczekiwał i konfrontuje to z tym, co dostał. Jeszcze jedno, wśród piszących na Amazonie trafiają się muzycy-amatorzy i audiofile - zupełnie jak u nas na forum. :D
Awatar użytkownika
RafałS
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 6455
Rejestracja: lutego 2, 2007, 12:05 pm

Postautor: Robert007Lenert » października 6, 2011, 4:06 pm

A wiesz Rafal, ze w 80% zgadzam sie z Toba :) Thom Yurk i Scott Yanow, jesli im sie cos podoba, to moge byc na 99% pewien ze i mnie tez. Dodam tylko, ze Thom tez recenzuje plyty jazzowe.
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7074
Rejestracja: października 22, 2004, 5:31 pm
Lokalizacja: Galicja, to oczywiste:)

Postautor: kazek » października 6, 2011, 6:33 pm

Awatar użytkownika
kazek
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2825
Rejestracja: lipca 13, 2007, 9:13 pm
Lokalizacja: wola batorska/niepołomice/małopolska

Postautor: Dziadek Władek » października 6, 2011, 11:33 pm

kazek, dałeś linka, OK... Ale może byś jeszcze jakąś swoją opinię zamieścił?... :)
Władek Pękała
" - Blues?... Jest tam, gdzie go słyszysz..."
Awatar użytkownika
Dziadek Władek
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 18532
Rejestracja: listopada 24, 2009, 10:48 am
Lokalizacja: Częstochowa

Postautor: kazek » października 7, 2011, 10:44 am

Dziadek Władek pisze:kazek, dałeś linka, OK... Ale może byś jeszcze jakąś swoją opinię zamieścił?... :)


OK,
według mnie największy i najlepszy portal tego typu.
Sledzę od lat i naprawdę b duzu ciekawych rzeczy tam znalazłem.
Awatar użytkownika
kazek
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2825
Rejestracja: lipca 13, 2007, 9:13 pm
Lokalizacja: wola batorska/niepołomice/małopolska

Postautor: RafałS » października 7, 2011, 11:02 am

kazek pisze:http://www.progarchives.com/subgenre.asp?style=41
(...)
według mnie największy i najlepszy portal tego typu.
Sledzę od lat i naprawdę b duzu ciekawych rzeczy tam znalazłem.


Świetny, ale dla mnie trochę przeładowany graficznie i trudniejszy w nawigacji od DPRP. Duże ambicje (definicje, próby klasyfikacji muzyki). Możliwość odsłuchu przykładowych utworów w całości online. Brak obszernych recenzji redakcyjnych, głównie zagregowane recenzje fanów. Mój numer 3, jeśli chodzi o proga. :D
Awatar użytkownika
RafałS
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 6455
Rejestracja: lutego 2, 2007, 12:05 pm

Postautor: RafałS » października 7, 2011, 11:15 am

Moim progowym numerem 2 jest:
http://www.progressiveworld.net

Sporo recenzji i to bardzo ładnie napisanych, przyjazny graficznie (duża czcionka, tak jak w DPRP). Ulubieńcy: Tom Karr i Keith "Muzikman" Hannaleck. Nawiasem mówiąc, obaj sympatyczni i odpowiadający na emaile (przynajmniej wtedy).
Awatar użytkownika
RafałS
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 6455
Rejestracja: lutego 2, 2007, 12:05 pm

Postautor: RafałS » października 7, 2011, 11:18 am

Moje ulubione portale progresywne, czyli DPRP i ProgressiveWorld mają swój charakterystyczny, kameralny klimat. ProgArchives przebija je ilością i kompletnością informacji, ale właśnie klimatu mu moim zdaniem brakuje.
Awatar użytkownika
RafałS
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 6455
Rejestracja: lutego 2, 2007, 12:05 pm

Postautor: karambol » października 7, 2011, 1:07 pm

RafałS pisze:Moje ulubione portale progresywne, czyli DPRP i ProgressiveWorld mają swój charakterystyczny, kameralny klimat. ProgArchives przebija je ilością i kompletnością informacji, ale właśnie klimatu mu moim zdaniem brakuje.

Też tak uważam.
To ty Rafał taka ukryta opcja progresywna jesteś :lol:
Awatar użytkownika
karambol
Administrator
Administrator
 
Posty: 2439
Rejestracja: czerwca 24, 2004, 4:57 pm
Lokalizacja: Białystok

Postautor: RafałS » października 7, 2011, 2:32 pm

karambol pisze:To ty Rafał taka ukryta opcja progresywna jesteś :lol:

Raczej byłem. Grzechy młodości.
Awatar użytkownika
RafałS
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 6455
Rejestracja: lutego 2, 2007, 12:05 pm


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Muzykowanie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 290 gości

cron