Znikaja wartosciowe plyty...

Tematy związane z muzyką bliższych i dalszych okolic bluesa.

Moderator: mods

Znikaja wartosciowe plyty...

Postautor: Robert007Lenert » czerwca 9, 2010, 10:06 pm

Nie wiem czy to tylko moje odczucie, ale zauwazylem, ze tak Empik jak i "nie dla idiotow" ograniczaja asortymet. Dotyczy to jazzu , rocka nie mowiac juz o bluesie. Likwiduja, badz zmniejszaja regaly z ta muzyka. Ograniczaja sie do skladanek jazzowych, bluesowych badz tytulow oczywistych. Tendencja ta jest w moim zdaniem bardzo widoczna. Jakie sa wasze spostrzezenia?
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7074
Rejestracja: października 22, 2004, 5:31 pm
Lokalizacja: Galicja, to oczywiste:)

Postautor: agrypa » czerwca 9, 2010, 10:19 pm

Temat nie dla mnie, jako ze niobecni nie powinni glosu zabierac. Jednak ciekaw jestem Robercie czym sa te regaly zapelniane. Jezeli nie ma na nich jazzu, bluesa a nawet rocka, to co tam lezy? O klasyke ich nie podejrzewam.
ZAPRASZAM!!!
https://www.liszka-agrypa.com/

©Zbigniew Liszka
Awatar użytkownika
agrypa
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 8630
Rejestracja: grudnia 23, 2009, 6:06 pm
Lokalizacja: Southampton

Postautor: Andrzej Serafin » czerwca 9, 2010, 10:33 pm

Rzeszowski Empik to istna tragedia. Podział na muzykę polską i zagraniczną i wszystko wrzucone na kupę. Nie wiadomo o co chodzi i jak szukać. DNO!
jutro to dziś - tyle, że jutro
Awatar użytkownika
Andrzej Serafin
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1775
Rejestracja: września 28, 2008, 11:32 pm
Lokalizacja: Kolbuszowa

Postautor: Guzik » czerwca 9, 2010, 11:02 pm

Robercie to samo obserwuje ! Za rok będą same składanki ( zresztą zazwyczaj strasznie słabe ) i dwie płyty B.B Kinga z bluesa.

co do "nie dla idiotów" to przyznaję ze jeszcze ze dwa lata temu w głównym sklepie we Wrocławiu, był osobny dział "blues-jazz" - długa z 10metrowa półka naprawdę solidnie wyposażona. Z naszych klimatów można było dorwać te japońskie boxy zbierające utwory czy do Muddego czy B.B Kinga ale i mniej znanych. Wszystko świetnie opisane, nawet kto na czym gra w każdym kawałku. Cuda te kosztowały po 30pare złotych za 4cd ! Nie mówiąc o wydawnictwach alligatora czy Fat Possum ( tak, tak takie rzeczy się trafiały ) Można było przyjść i słuchać, słuchać, słuchać. Ba ! Brało się dvd Juniora Wellsa i oglądało się całość bez problemu !

Niestety pewnego dnia.....wszystko zniknęło. Smutny Pan z obsługi rzekł magiczne słowa "proszę szukać na dzielę z muzyką zagraniczną" - wszystkie płyty wrzucono na jeden dział ! No to szukałem....ale po paru miesiącach już nic tam nie było, zaginęło, zresztą pamiętam jak denerwujące było do przerzucanie... Braxton, Blunt, ooo przeczyłem Bobbego Blanda ! W końcu zakazano oglądania dvd i nie ma po co łazić tam.

Na szczęście jest jeszcze nieco mniejszy MM zaraz obok mojego domu. Tam pozostał dział "jazz/blues". Czasem nawet coś niecoś tam dokupią, ostatnio kilka płyt Brooksa czy zestawy "Crucial(...)blues". Problem jest taki, że nikt tego nie kupuję. Rok na półce leżała, naprawdę cudowna i nowo wydana płyta "the Complete Blue Horizon Sessions - Shines/Sunnyland" cena szła od 64zł, skończyło się na moim zakupie za 34zł. Pozostałe zalegają, zalegają i zalegają. Czasem ktoś weźmie B.B Kinga czasami składankę typu " for blues lovers only"....reszty nikt nie rusza.

taka rzeczywistość niestety :D

jak ktoś już będzie w "Dla idiotów" to jak ma mało czasu a dział jest duży to można zerkać na grzbiety płyt. Kiedy jest tam naklejka z kodem to zazwyczaj są to płyty sprowadzane z USA ( większość to blues albo jazz) choć i ta zasada ostatnio coraz mniej się sprawdza.
Awatar użytkownika
Guzik
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1124
Rejestracja: kwietnia 9, 2007, 12:25 pm
Lokalizacja: Wroc?aw

Postautor: @ndy.w » czerwca 10, 2010, 2:10 am

sklep to sklep. takie są bezlitosne prawa ekonomii. każde przedsiębiorstwo funkcjonuje nie po to żeby coś tam komuś dawać czy zabezpieczać ale po to by przynosiło zyski właścicielowi. rolę która dla nas klientów jest najistotniejsza wykonuje niejako "przy okazji". więc nie ma się co dziwić że znikają rzeczy których nikt albo prawie nikt nie kupuje.

inna sprawa że płyta staje się co1 bardziej przeżytkiem. przeminęły winyle, przeminęły taśmy magneto oraz kasety, przeminie i CD. zostaną wyparte przez nowocześniejsze nośniki. nie ma co płakać - po prostu życie toczy się dalej...
Awatar użytkownika
@ndy.w
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1519
Rejestracja: marca 26, 2007, 11:37 am
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: RafałS » czerwca 10, 2010, 6:39 am

Też zauważyłem tę tendencję, ale aż tak mnie ona nie boli, bo coraz częściej kupuję przez Internet, a coraz rzadziej w sklepach stacjonarnych. Fakt, kiedyś Empiki były lepiej zaopatrzone (np. podziemny w Gdańsku koło dworca miał imponujący dział jazzowy), ale było tam zawsze dość drogo. Płyty z Alligatora czy Blind Pig były w Empiku sopockim... po 70 złotych. Media Markt chyba wciąż ma dział jazzowo-bluesowy (nie zaglądałem jakiś czas). Wartościowe płyty nie znikają, tylko przenoszą się gdzie indziej. Globalnie na rzecz patrząc, można ich kupić więcej i taniej niż kiedyś. Gdyby tak jeszcze wrócił kurs dolara po 2 zł - to był czas... Ślepe Świnki i Aligatory chodziły wtedy masowo po 32 zł w Rockserwisie. Po dziś dzień żałuję, że nie kupiłem wtedy więcej.
Awatar użytkownika
RafałS
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 6455
Rejestracja: lutego 2, 2007, 12:05 pm

Postautor: Jurek Muszynski » czerwca 10, 2010, 7:51 am

[...] Warto zwrócić uwagę, że na całym świecie duże sieci zajmujące się dystrybucją nagrań mają problemy i upadają.

– Tak się dzieje jednak tylko tam, gdzie konkurencję dla tradycyjnej formy sprzedaży stanowi Internet – mówi Marcin Werner. – Tymczasem w Polsce nie ma dużych sklepów sprzedających pliki muzyczne, takich jak iTunes.

Płyty cieszą się dużym powodzeniem i nawet mimo kryzysu ekonomicznego popyt na kompakty wzrósł w czterech miesiącach 2009 r. wobec analogicznego okresu 2008 r. o 13 procent. Dlatego Empik nie może się tłumaczyć złą sytuacją [...]

Źródło:

http://www.rp.pl/artykul/320062.html
Awatar użytkownika
Jurek Muszynski
bluesman
bluesman
 
Posty: 202
Rejestracja: grudnia 30, 2008, 9:47 am
Lokalizacja: Watford

Postautor: B&B » czerwca 10, 2010, 8:17 am

Albumów Feela, Wilków, Piotra Rubika i Kasi Nosowskiej nie można kupić w salonach Empiku. Zaległe należności wobec wydawców wynoszą 16,5 mln zł. Do czasu zwrotu pieniędzy klienci muszą poszukać nowości u konkurencji...
Faktycznie, zaskakująca sytuacja. Chociaż to raczej nie tłumaczy faktu znikania półek "jazz-blues".
Awatar użytkownika
B&B
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7225
Rejestracja: października 9, 2005, 10:14 pm
Lokalizacja: spod warmińskiego lasu...

Postautor: Brzoza » czerwca 10, 2010, 9:17 am

W Gdańskich empikach jest to samo! Na szczęście został jeszcze Saturn, w którym jest cały długi regał z bluesem :). Media już dawno zniknęła z mojej listy sklepów. Do Empiku czasem wejdę po płytkę Polskiego wykonawcy i tyle. Tylko Saturn teraz i internet.
Moja audycja w Radiu SAR --> www.trojwymiar.radiosar.pl
wtorki o 21:00 | Adam Brzeziński
http://blues.com.pl/viewforum.php?f=87
Awatar użytkownika
Brzoza
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 6369
Rejestracja: października 29, 2009, 11:20 pm
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: Jurek Muszynski » czerwca 10, 2010, 9:32 am

Zapomniałem zacytować - mój post był polemiką wobec tego, co napisał @ndy.w:

@ndy.w pisze:inna sprawa że płyta staje się co1 bardziej przeżytkiem. przeminęły winyle, przeminęły taśmy magneto oraz kasety, przeminie i CD. zostaną wyparte przez nowocześniejsze nośniki. nie ma co płakać - po prostu życie toczy się dalej...


Dodam jeszcze, że owszem - świat i nośniki idą do przodu, ale moim zdaniem płyta CD będzie jeszcze długo funkcjonować na rynku, bo jest obecnie jednym z dwóch najlepszych (ilość tytułów, uniwersalność i jakość) fizycznych nośników. By the way - sprzedaż winyli też rośnie :twisted:

A dlaczego uważam że "fizyczne" nośniki przetrwają? Ponieważ koszt nośnika jest niczym wobec całkowitych kosztów produkcji muzyki. A płacąc, w końcu będziemy chcieli mieć coś więcej niż tylko ulotny pliczek mp3 na dysku, który prędzej czy później ulegnie anihilacji w zawierusze licznych reinstalacji Windowsa czy awarii dysku. Oprócz tego lubimy mieć okładkę itp. Dlatego scenariusz dalszego spadku sprzedaży CD jest dla mnie w tej chwili mocno wątpliwy. Obawiam się, że wątek przedstawia raczej "polskie" podejście do biznesu...
Awatar użytkownika
Jurek Muszynski
bluesman
bluesman
 
Posty: 202
Rejestracja: grudnia 30, 2008, 9:47 am
Lokalizacja: Watford

Postautor: Rock-A-Billy » czerwca 10, 2010, 10:09 am

Jurek Muszyński pisze:Zapomniałem zacytować - mój post był polemiką wobec tego, co napisał @ndy.w:

@ndy.w pisze:inna sprawa że płyta staje się co1 bardziej przeżytkiem. przeminęły winyle, przeminęły taśmy magneto oraz kasety, przeminie i CD. zostaną wyparte przez nowocześniejsze nośniki. nie ma co płakać - po prostu życie toczy się dalej...


Dodam jeszcze, że owszem - świat i nośniki idą do przodu, ale moim zdaniem płyta CD będzie jeszcze długo funkcjonować na rynku, bo jest obecnie jednym z dwóch najlepszych (ilość tytułów, uniwersalność i jakość) fizycznych nośników. By the way - sprzedaż winyli też rośnie :twisted:

A dlaczego uważam że "fizyczne" nośniki przetrwają? Ponieważ koszt nośnika jest niczym wobec całkowitych kosztów produkcji muzyki. A płacąc, w końcu będziemy chcieli mieć coś więcej niż tylko ulotny pliczek mp3 na dysku, który prędzej czy później ulegnie anihilacji w zawierusze licznych reinstalacji Windowsa czy awarii dysku. Oprócz tego lubimy mieć okładkę itp. Dlatego scenariusz dalszego spadku sprzedaży CD jest dla mnie w tej chwili mocno
wątpliwy. Obawiam się, że wątek przedstawia raczej "polskie" podejście do biznesu...


Całkowicie się pod tym podpisuję, aczkolwiek uważam że sprzedaż płyt z dobrą muzyką przeniesie raczej do internetu. Ja nie pamiętam kiedy ostatni raz kupiłem jakąś wartościową płytę w tradycyjnym sklepie. Ostatnio korzystam w tym zakresie prawie wyłącznie z eBay`a. Oferta polskich sprzedawców na Allegro niestety coraz mniej zaspokaja moje apetyty płytowe... :( A tradycyjne sklepy? No cóż szkoda gadać...Czasem jedynie jakąś nowość można tam zakupić, ale i tak przez internet bywa szybciej i korzystniej. Odnoszę także wrażenie, że z wyjątkiem "popowej sieczki" tradycyjne sklepy stają się też coraz mniej skłonne do oferowania muzyki w dacie oficjalnej premiery...Tytuły pojawiają się czasem z parotygodniowym poźlizgiem potem się dziwią, że sprzedaż im spada...
Awatar użytkownika
Rock-A-Billy
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1490
Rejestracja: stycznia 17, 2009, 8:51 pm

Postautor: andrzej » czerwca 10, 2010, 10:33 am

Generalnie:na polkach burdel.Nie mozna nic znalezc i to zniecheca na "dzien dobry".Coraz wiecej boxow,3 w jednym itp.Ta forma sprzedarzy plyt umiera:gorsze wypiera lepsze.Moje doswiadczenie to Trojmiasto i czasami Wawa.Kupuje tylko via Internet.Najczesciej prosto ze sklepow wytworni (np Aligator czy Arhoolie)-drozej ale jest co chce.Czasami z Amazon i Barnes & Noble.Im miejsza wytwornia tym lepsza "obsluga" (Arhoolie czy Fat Possum).Z naszymi jak Merlin dalem sobie spokoj-po transakcji dowiadujesz sie ze okres oczekiwania to np 3 miesiace albo nie zrealizowali zamowienia i nie odeslali kasy proponujac inne pozycje :evil: :evil: :evil:
Pewnie trudno ich winic za takie numery bo chca byc na rynku ale z Internetem (z racji jego charakteru) nie maja szans.
andrzej
blueslover
blueslover
 
Posty: 466
Rejestracja: kwietnia 2, 2007, 9:16 am
Lokalizacja: charzykowy

Postautor: Pawel Freebird Michaliszy » czerwca 10, 2010, 11:20 am

No cóz..przetrwało pare sklepów. M.in. i mój. Sytuacja w MM z mojej perspektywy jest b. dobra. Pamietam 2-3 lata temu..gdyby nie sciaganie cd's ze Stanów i do tego takich których nikt nie zna , musiałbym zamknąć sklep. Z bólem ale przetrwałem...
..................
Nie robie strony internetowej sklepu z czystej troski o siebie. Nikt nie wie o co idzie. Wystarczy telefon albo email. Obserwuje nieraz inne sklepy internetowe..mieszaja ciągle w tym samym.

Nie pisze juz o muzyce z tych samych przyczyn co wyżej...
pozdrawiam
Pawel Freebird Michaliszy
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 80
Rejestracja: kwietnia 10, 2004, 9:49 am

Postautor: Robert007Lenert » czerwca 11, 2010, 12:38 pm

Co ciekawe komis na "3 maja" w Katowicach ma sie dobrze. Handluje glownie jazzem i rockiem. Jest tez maly regal z bluesem i soulem. Plyt z tzw vivy czy innego mtv raczej tam nie ma a widac, ze ekonomicznie nie jest zle. Ciagle nowy towar, ceny bardzo przystepne /zwykle 20, 25 zlotych/. Nowosci oczywiscie drozsze. Np remastery Beatlesow ponizej 50 zl, bodaj dokladnie po 42 czyli o 10 zl taniej niz w media czy empiku /mowie tutaj o nowych zafoliowanych/. Do tego tysiace winyli i tych z epoki i wznowien. Sklep jest mocno odwiedzany i ludzie kupuja w nim. Wiem, bo bywam dosyc czesto. Czyli tam sie oplaca handlowac ambitnymi tytulami. Do tego dochodzi takie moje spostrzezenie. Przykladowo dowolna plyta np Floydow wczesniej czy pozniej znajdzie swego nabywce a sezonowy hiciorek po 2 miesiacach mozna spokojnie wyrzucic, bo po przeterminowaniu nie ma co liczyc na nabywce.
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7074
Rejestracja: października 22, 2004, 5:31 pm
Lokalizacja: Galicja, to oczywiste:)

Postautor: @ndy.w » czerwca 11, 2010, 1:13 pm

Robert007Lenert pisze:dowolna plyta np Floydow wczesniej czy pozniej znajdzie swego nabywce a sezonowy hiciorek po 2 miesiacach mozna spokojnie wyrzucic, bo po przeterminowaniu nie ma co liczyc na nabywce.


dobrze GGada! dać mu wódki!
Awatar użytkownika
@ndy.w
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1519
Rejestracja: marca 26, 2007, 11:37 am
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: bartic » czerwca 11, 2010, 7:19 pm

no właśnie, może nie znikają, a zmieniają formę? na e-store? poza tym, we wrocławiu jest taki świetny sklep muzyczny, koło galerii renomy, w którym można znaleźć perełki, a jak czegoś nie ma, to ściągną. co prawda chłopaki wolą ostre granie, ale nic ich nie zadziwi. tzn. mam nadzieję, że jeszcze istnieją!
pozdrawiam
bartłomiej czerniak
Awatar użytkownika
bartic
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 2761
Rejestracja: maja 22, 2004, 5:04 pm
Lokalizacja: Wrcłw

Postautor: B&B » czerwca 11, 2010, 7:30 pm

Ja znam dobry sklep w Opolu, znaczy znałem, bo już dawno tam nie zaglądałem. Osobiście albo internetowo, wszystko sprowadzą. Ceny... róznie, ale za złotówki. Szukałem np. niedawno BLACKBERRY SMOKE "LITTLE PIECE OF DIXIE" - 56,99zł
Awatar użytkownika
B&B
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7225
Rejestracja: października 9, 2005, 10:14 pm
Lokalizacja: spod warmińskiego lasu...

Postautor: RockOnCellBlock » czerwca 12, 2010, 9:36 am

Andrzej Serafin pisze:Rzeszowski Empik to istna tragedia. Podział na muzykę polską i zagraniczną i wszystko wrzucone na kupę. Nie wiadomo o co chodzi i jak szukać. DNO!


Tak jak Empik w Opolu i ... pewnie każdy inny.

Ja mam jeszcze takie spostrzeżenie...
Tyle się mówi o tym, że młodzi są głupi, nie mają własnego gustu i wszystkie te dresiska i puste panienki jeśli już kupują (a nie sciągają) to wszystkie masówki a'la Feel i coś tam. Oczywiście nie mówią o tym media, tylko rodzice tamtych dresików :twisted: Ale na takie ogłupienie wpływają nie tylko telewizja i Internet, jak to się często powtarza i... prawdę mówiąc dość mam dziadków w autobusach mówiących, że wyglądam tak dziwnie, bo się Polsatu naoglądałam. W tym samym stopniu ogłupiają - lub raczej sprowadzają ludzi do jednego, standardowego konsumenta - sieci sklepów "muzycznych" (choć ani Empik, ani Media muzycznymi sklepami nie są). Idzie sobie taka laska do sklepu po płytę zespołu rockowego X. Idzie raz - nie ma. Drugi raz - nie ma. Za trzecim razem wraca z płytą zespołu Y, którego słucha cała jej klasa i domy sąsiadów huczą od tego świństwa. Ludzie zaczynają kupować popularny syf, a sklepom jest to na rękę, że klient staje się kolejnym klonem ich wymarzonego konsumenta - w końcu te płyty, na które rośnie popyt, są ogólnodostępne.
Szkoda, że ludzie się na to biorą.

Nie cierpię Empików, nie wchodzę tam. Do Media mi nie po drodze, choć tam to się jeszcze czasem coś trafi.

A co do Stepa - wysyłkowo bardzo fajnie, tylko na półkach wielu rzeczy nie mają - lub raczej nie mieli, bo nawet nie wiem, co z nimi fizycznie jest - zawsze stacjonowali obok dworca, rok temu się gdzieś przenieśli i ... i tyle ich widziałam, nie mam pojęcia, gdzie teraz siedzą. W każdym razie tam płyt nigdy nie było, tylko w ofercie wysyłkowej, a taką wysyłkową, to ja mogę skądkolwiek sprowadzać.

A jeszcze co do obsługi - czasem się bardzo fajna zdarza. Najbardziej podobała mi się babka, której trzeba było przeliterować "the who" - w efekcie wpisałam jej to w ten głupi monitorek. Fajnie, że zajmują się tym ludzie, którzy się znają :roll:
Nina Sawicka.
Last fm
Awatar użytkownika
RockOnCellBlock
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 5002
Rejestracja: lipca 27, 2008, 1:01 pm
Lokalizacja: Opole/Kraków

Postautor: bluesman1 » czerwca 12, 2010, 11:50 am

Empik to najwiekszy badziew, jaki w zyciu widzialem! Mialem okazje popracowac tam ... przez dwa tygodnie i to byly o dwa tygodnie za duzo! Wyladowalem na sekcji multimediow, chociaz wszyscy dobrze wiedzieli, ze znam sie na muzyce. Nie ma o czym gadac!
MediaMarkt jest niewiele lepszy z ta roznica jednak, ze ceny sa przystepniejsze i wybor wiekszy (badz co badz w Niemczech jest naprawde dobry wybor, jesli idzie o muzyke).
Generalnie w Polsce nie mamy prawdziwego rynku muzycznego. Istnieje monopol, jesli idzie o lansowanie trendow i nie promuje sie w zaden sposob sztyki wyzszej (nie tylko muzyki).
Z drugiej strony Internet i darmowe sciaganie muzyki znacznie ograniczyl sprzedaz plyt na calym swiecie i trwaja w tej chwili powazne rozmowy nad tym, aby wprowadzic prawo zakazujace uslugodawcom internetowym dopuszczanie do sieci adresow portali oraz blogow, gdzie darmowa muzyka istnieje. Osobiscie popieram ta idee, chocby ze wgledu na to, ze dzisiaj przecietny czlowiek nie przyklada uwagi do tego, co slucha. Skoro muzyka traktowana jest jako towar do przezucia i wyrzucenia, niech tacy ludzie nie sluchaja muzyki, bo znacznie ograniczaja pole do popisu dla osob, ktorym na sluchaniu i tworzeniu ambitnej muzyki zalezy. Niepocieszajacym faktem jest to, ze z chwila, gdy takie prawo zostanie wprowadzone w zycie, z sieci moga zniknac serwery w postaci Dimeadozen czy The Traders Den, gdzie setki kolekcjonerow oraz pasjonatow muzyki z calego swiata wymieniaja sie darmowo tysiacami amatorskich zapisow, ktore inaczej prawdopodobnie nie ujzalyby swiatla dziennego i krazyly wylacznie posrod waskiego grona wysoce wtajemniczonych osob. Ale trzeba wybrac mniejsze zlo, w przeciwnym wypadku plyta niedlugo stanie sie tym, czym dzisiaj sa obrazy - zabytkiem muzealnym z przeszlosci, do ktorej nikt nie przywiazuje juz dzis wiekszej wagi.

A propo trendow w muzyce i promocji, dzisiejsze wiesci z Onet.pl na temat, jakie plyty sprzedaja sie u nas najlepiej:
http://muzyka.onet.pl/0,2183324,newsy.html

Jesli takie trendy utzrymaja sie dluzej, to rzeczywiscie, jak to mawiaja Francuzi, widze ,,marne sząse" na wyjscie z tego impasu!
Awatar użytkownika
bluesman1
blueslover
blueslover
 
Posty: 632
Rejestracja: września 17, 2007, 6:30 pm

Postautor: RockOnCellBlock » czerwca 12, 2010, 12:32 pm

Co do pobierania płyt - przyznam bez bicia, że trochę "zarąbanych" mam. Staram się na bierząco uzupełniać je oryginalnymi wydawnictwami, ale uprzednio sciągam. Nie śpię na kasie i chcę mieć pewność, że to, co kupuję, jest dla mnie interesujące i nie znudzi mi się po dwóch dniach. Nie widzę innego wyjścia jak uprzednie sciągnięcie albumu w MP3, jeśli kupuję album przez Internet i nie mam opcji przesłuchania płytki. A nawet w zwykłym sklepie nie zawsze da się przesłuchać album. Do tego niektóre rzeczy są nieosiągalne i przez długie lata nie zamienię ich na CD, bo nie ma jak i gdzie...
Chociaż zdecydowanie nie podoba mi się podejście "o nie, ta płyta kosztuje całe 3 dychy, sciągnę ją z Neta, ziom". Kurcze, to jest czyjaś praca i dlatego się ceni! To tak jakby malarz skanował swoje prace/robił zdjęcia swoim obrazom i wrzucał do Internetu, żeby sobie kto chce sciągał, zamiast płacić. I jeszcze tak, jak mogę zrozumieć, że Kowalski zrezygnuje z zakupu albumu X w cenie 298 zł i sciągnie sobie mp3ki czekając, aż znajomi kupią mu album X na urodziny, tak nie rozumiem Nowaka, ktorzy 30 zł na album nie wyda. Z drugiej strony: co z ludźmi, których po prostu nie stać? Mają nie słuchać?

A ten Step obczaiłam, jest bardzo blisko mojego domu, muszę się przejść...
Nina Sawicka.
Last fm
Awatar użytkownika
RockOnCellBlock
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 5002
Rejestracja: lipca 27, 2008, 1:01 pm
Lokalizacja: Opole/Kraków

Postautor: Guzik » czerwca 12, 2010, 12:47 pm

a ja dla odmiany jestem za pełną swobodą wymiany plików w Internecie :twisted: :twisted: a co tam !
Awatar użytkownika
Guzik
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1124
Rejestracja: kwietnia 9, 2007, 12:25 pm
Lokalizacja: Wroc?aw

Postautor: B&B » czerwca 12, 2010, 12:53 pm

bluesman1 pisze:A propo trendow w muzyce i promocji, dzisiejsze wiesci z Onet.pl na temat, jakie plyty sprzedaja sie u nas najlepiej:
http://muzyka.onet.pl/0,2183324,newsy.html
Jesli takie trendy utzrymaja sie dluzej, to rzeczywiscie, jak to mawiaja Francuzi, widze ,,marne sząse" na wyjscie z tego impasu!

Daj pan spokój, tak było i jest "od zawsze" - pop-rock muzyka mas.
Awatar użytkownika
B&B
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 7225
Rejestracja: października 9, 2005, 10:14 pm
Lokalizacja: spod warmińskiego lasu...

Postautor: bluesman1 » czerwca 12, 2010, 12:59 pm

Guzik pisze:a ja dla odmiany jestem za pełną swobodą wymiany plików w Internecie :twisted: :twisted: a co tam !


Ja tez, ale nie tych z oficjalnie wydawana muzyka, poniewaz to zabija przychodzy artystow, no chyba, ze mowimy o odplatnych sciaganiach. Jesli ktos chce zaplacic 30 zeta za sciagniecie plyty, wszystko jest ok ale jesli jakis naiwniak sadzi, ze moze miec cos za darmo, to bede pierwszy, ktory zakapuje takiego do odpowiednich organow, bo mam juz dosc wszechobecnej konsumpcji sztuki przez osoby niekompetentne i liczace wylacznie na osobiste korzysci. Przeciez muzycy musza z czegos zyc!
Awatar użytkownika
bluesman1
blueslover
blueslover
 
Posty: 632
Rejestracja: września 17, 2007, 6:30 pm

Postautor: bluesman1 » czerwca 12, 2010, 1:02 pm

B&B pisze:
bluesman1 pisze:A propo trendow w muzyce i promocji, dzisiejsze wiesci z Onet.pl na temat, jakie plyty sprzedaja sie u nas najlepiej:
http://muzyka.onet.pl/0,2183324,newsy.html
Jesli takie trendy utzrymaja sie dluzej, to rzeczywiscie, jak to mawiaja Francuzi, widze ,,marne sząse" na wyjscie z tego impasu!

Daj pan spokój, tak było i jest "od zawsze" - pop-rock muzyka mas.


I tak, i nie :? . Kiedys pop byl ambitniejszy, a to za sprawa kilku rzeczy. Ludzie go grajacy mieli wieksze pojecie o muzyce, ludzie puszczajacy go w radio i telewizji szersze pojecie o muzyce, wreszcie poziom wychowania/wyksztalcenia spolecznestwa byl wyzszy. Dlaczego kiedys w szkole uczono podstaw muzyki klasycznej a dzis sie tego nie robi? Dlaczego ze szkol znikaja tzw. przedmioty niepraktyczne? Bo ludzie chca byc robotami, przykrecac przez cale zycie przyslowiowe srubki. Z Dody czy innej gwiazdki sezonu robi sie prawdziwych artystow, a pomija sie osoby umiejace tworzyc. Konsumpcja i szmira rzadi dzis jak nigdy dotad i nikt nie chce temu zapobiec, to straszne! Jesli tak ma wygladac demokracja, to ja odpadam :roll:
Awatar użytkownika
bluesman1
blueslover
blueslover
 
Posty: 632
Rejestracja: września 17, 2007, 6:30 pm

Postautor: bluesman1 » czerwca 12, 2010, 1:06 pm

RockOnCellBlock pisze:Co do pobierania płyt - przyznam bez bicia, że trochę "zarąbanych" mam. Staram się na bierząco uzupełniać je oryginalnymi wydawnictwami, ale uprzednio sciągam. Nie śpię na kasie i chcę mieć pewność, że to, co kupuję, jest dla mnie interesujące i nie znudzi mi się po dwóch dniach. Nie widzę innego wyjścia jak uprzednie sciągnięcie albumu w MP3, jeśli kupuję album przez Internet i nie mam opcji przesłuchania płytki. A nawet w zwykłym sklepie nie zawsze da się przesłuchać album. Do tego niektóre rzeczy są nieosiągalne i przez długie lata nie zamienię ich na CD, bo nie ma jak i gdzie...
Chociaż zdecydowanie nie podoba mi się podejście "o nie, ta płyta kosztuje całe 3 dychy, sciągnę ją z Neta, ziom". Kurcze, to jest czyjaś praca i dlatego się ceni! To tak jakby malarz skanował swoje prace/robił zdjęcia swoim obrazom i wrzucał do Internetu, żeby sobie kto chce sciągał, zamiast płacić. I jeszcze tak, jak mogę zrozumieć, że Kowalski zrezygnuje z zakupu albumu X w cenie 298 zł i sciągnie sobie mp3ki czekając, aż znajomi kupią mu album X na urodziny, tak nie rozumiem Nowaka, ktorzy 30 zł na album nie wyda. Z drugiej strony: co z ludźmi, których po prostu nie stać? Mają nie słuchać?

A ten Step obczaiłam, jest bardzo blisko mojego domu, muszę się przejść...


Dla mnie wlasnie cala magia interesowania sie muzyka polega na czekaniu, zdobywaniu nowych nagran, plyt. Pamietam, ze kiedys przegrywalo sie z tasmy na tasme, a pozniej, w dobie nagrywarek, jak sie nie mialo kasy, pozyczalo sie od kogos plyte lub dawalo czysta, i robilo kopie. Nie rozumiem tego, ze sciaga sie z Internetu cos za darmo i cos, co jest wydawnictwem oficjalnym. Latwizna, oszustwo, i brak szacunku dla muzykow, ktorych sie kocha za to, co robia! Banowac sciaganie i to jak najszybciej, i wlepiac surowe kary!
Dzisiejsza mlodziez chce miec wszystko i to najlepiej za darmo! Takie podejscie to wolna amerykanka nie majaca nic wspolnego z prawdziwa wolnoscia i dostepem do czegos. Ja swego czasu nie mialem wielu nagran ale wolalem czekac i kupic sobie plyte, anizeli isc na latwizne i sciagac to z Netu czy nawet kopiowac od znajomego. Kwestia wyboru, czy chce sie kupic kolejna plyte, czy isc na piwo etc. Dla mnie to proste jak budowa cepa. Nie zalezy Ci az tak bardzo - nie kupuj ale i nie sciagaj, bo powodujesz, ze muzyk przestanie zarabiac. Niestety, prawdziwa sztuka i dostep do nie powinien byc w jakims stopniu elitarny. Kiedys przez dlugie lata bylem temu calkowicie przeciwny, ale dzis rozumiem sens takiego podejscia. Takie podejscie wyeliminuje skutecznie osoby chcace po prostu miec cos dla smaego faktu posluchania czegos, a pozniej przyslowiowego wyrzucenia tego na smietnik, do kosza.
Ostatnio zmieniony czerwca 12, 2010, 1:16 pm przez bluesman1, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
bluesman1
blueslover
blueslover
 
Posty: 632
Rejestracja: września 17, 2007, 6:30 pm

Postautor: Pawel Freebird Michaliszy » czerwca 12, 2010, 1:14 pm

bluesman1 pisze:
Guzik pisze:a ja dla odmiany jestem za pełną swobodą wymiany plików w Internecie :twisted: :twisted: a co tam !


Ja tez, ale nie tych z oficjalnie wydawana muzyka, poniewaz to zabija przychodzy artystow, no chyba, ze mowimy o odplatnych sciaganiach. Jesli ktos chce zaplacic 30 zeta za sciagniecie plyty, wszystko jest ok ale jesli jakis naiwniak sadzi, ze moze miec cos za darmo, to bede pierwszy, ktory zakapuje takiego do odpowiednich organow, bo mam juz dosc wszechobecnej konsumpcji sztuki przez osoby niekompetentne i liczace wylacznie na osobiste korzysci. Przeciez muzycy musza z czegos zyc!

.................
Dokładnie myslę tak samo!!!!
Pozdrawiam serdecznie :D
Pawel Freebird Michaliszy
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 80
Rejestracja: kwietnia 10, 2004, 9:49 am

Postautor: Guzik » czerwca 12, 2010, 1:16 pm

Jestem dalej za całkowitym otwarciem muzyki w internecie.

Niestety nikt nie zatrzyma tam nielegalnej dystrybucji płyt w internecie. Muzycy muszą się jakoś dostosować. Podobnie jak zrobił to przemysł filmowy, w necie można znaleźć każdy film jednak ludzie dalej chodzą do kina i kupują dvd. W kinie mają lepszą jakość i wrażenia a dvd są doskonale wydane, zawierają materiały dodatkowe, ładnie wyglądają a ich cena obniżyła się prze parę ostatnich lat kilkakrotnie. Branża gier komputerowych podobnie, zeszli z cen ze 100zł na 30/40zł i targowiska z płytami zniknęły. Oczywiście wszystkie gry są w necie do ściągania dostępne ale wydawcy nie tracą kasy, ludzie wolą mieć pewność że będzie gra będzie działać, ze dostaną instrukcje i pomoc w razie awarii. System gwarancyjny działa znakomicie, pomoc telefoniczna również i dzięki temu dla komfortu ludzie kupują gry na potęgę.

Zarówno wydawcy gier jak i filmów zmienili swoją politykę - dostosowali się. Poprawili jakość swoich usług, obniżyli ceny. Mają zyski a to co się dzieje w Internecie mało ich obchodzi.
Awatar użytkownika
Guzik
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1124
Rejestracja: kwietnia 9, 2007, 12:25 pm
Lokalizacja: Wroc?aw

Postautor: bluesman1 » czerwca 12, 2010, 1:24 pm

Guzik pisze:Jestem dalej za całkowitym otwarciem muzyki w internecie.

Niestety nikt nie zatrzyma tam nielegalnej dystrybucji płyt w internecie. Muzycy muszą się jakoś dostosować. Podobnie jak zrobił to przemysł filmowy, w necie można znaleźć każdy film jednak ludzie dalej chodzą do kina i kupują dvd. W kinie mają lepszą jakość i wrażenia a dvd są doskonale wydane, zawierają materiały dodatkowe, ładnie wyglądają a ich cena obniżyła się prze parę ostatnich lat kilkakrotnie. Branża gier komputerowych podobnie, zeszli z cen ze 100zł na 30/40zł i targowiska z płytami zniknęły. Oczywiście wszystkie gry są w necie do ściągania dostępne ale wydawcy nie tracą kasy, ludzie wolą mieć pewność że będzie gra będzie działać, ze dostaną instrukcje i pomoc w razie awarii. System gwarancyjny działa znakomicie, pomoc telefoniczna również i dzięki temu dla komfortu ludzie kupują gry na potęgę.

Zarówno wydawcy gier jak i filmów zmienili swoją politykę - dostosowali się. Poprawili jakość swoich usług, obniżyli ceny. Mają zyski a to co się dzieje w Internecie mało ich obchodzi.


Calkowicie sie mylisz! Brak odpowiednich przepisow regulujacych udostepnianie muzyki i filmow w sieci. To, o czym mowisz, czyli obnizenie cen to po prostu rezygnacja z dotychczasowej dystrybucji polegajacej na posredniczeniu. Dzisiaj wielu artystow poprzez Internet ma bezposredni dostep do klientow, nie musza oni placic nikomu za sprzedaz, robia to samemu tudziez poprzez swojego wlasnego dystrybutora. Nie umniejsza to jednak faktu, ze nic nie zastapi oryginalnej plyty, tak, jak ogladnie obrazu w galerii jest bez porownania lepsze anizeli otwarcie internetowej galerii. Zanizajac wartosc sztuki i dostosywujac ja do wymogow konsumcjonistycznego podejscia do zycia powoduje, ze sztuka znika z zycia codziennego, a potem dziwimy sie, co sie dzieje. Trzeba zmienic swoje podejscie do tego typu spraw, aby znow bylo dobrze. Gadanina, ze trzeba sie dostosowac nie przekonuje mnie! Trzeba przeczekac najgorszy okres i zmusic odbiorcow do uznania pewnych wartosci. Jesli niektorzy z nich zdecyduja, ze to im nie odpowiada - ich strata. Ale jak tak dalej bedzie, to za kilkanascie lat bedziemy mieli komputery w glowie i dopiero bedzie :D .
Awatar użytkownika
bluesman1
blueslover
blueslover
 
Posty: 632
Rejestracja: września 17, 2007, 6:30 pm

Postautor: Guzik » czerwca 12, 2010, 1:31 pm

no nie będę się spierał, masz wiele racji :)

jednak z tym konsumpcjonizmem nie przesadzaj. To, że są internetowe galerie i strony muzeów, to że można online zobaczyć koncert Muddego Watersa to świetna sprawa. Sztuka nigdy nie umrze od tego że będzie do niej szerszy dostęp. Sztuka elitarna już była i dobrze ze się skończyła. Oglądanie obrazu w galerii internetowej dla wielu jest jedyną możliwością kontaktu ze sztuką, tak samo jak dla wielu YT daje jedyną możliwość oglądania bluesowych koncertów.

Coraz więcej ludzi chodzi na wernisaże, muzea są pełne zwiedzających nic złego się nie dzieję !
Awatar użytkownika
Guzik
bluesHealer
bluesHealer
 
Posty: 1124
Rejestracja: kwietnia 9, 2007, 12:25 pm
Lokalizacja: Wroc?aw

Postautor: bluesman1 » czerwca 12, 2010, 1:51 pm

A mnie sie troche wydaje, ze jednak jakas doza elitarnosci przydalaby sie dzisiaj. Widzisz, sztuka wyzsza czy tzw. sztuka mabitna to taki rodzaj tworczosci, ktory odwoluje sie do pewnych przezyc, skojarzen. A przeciez nie mozna wymagac od przecietnego czlowieka, ze bedzie on przezywal ja na takim samym poziomie, jak np. ktos o wiekszej wiedzy czy stopniu uczuciowosci. I jesli odda sie sztuke wyzsza w rece wiekszosci, ktora jej do konca nie rozumie, tak czy owak splyci ja do poziomu, na ktorym stoja masy. I tak jest wlasnie dzisz. Nie lansuje sie ambitniejszych mod i stylow, bo ludzie zawiadujacy tym biznesem wywodza sie wlasnie z posrod szerokich mas.

Ja obserwuje upadek uczestniczenia osobiscie w odbiorze wydarzen kulturalnych. Co z tego, ze mamy YT czy Internet, skoro te rzeczy powoduja wlasnie spadek tendencji chodzenia na koncerty. Technicka i darmowa mozliwosc odbioru czegos rozpieszcza nas, czyni wygodnymi. Kiedys b ylo normalne, ze jechalo sie na koncert nawet na drugi koniec kraju. A dzisiaj? Po co jechac, skoro ma sie Internet. Obrzydlistwo! Takie podjescie zabija wlasnie to, o czym mowimy. Takie rzeczy powinny jedynie dzialac na zasadzie pomocy, ale nie stanowic jedynej drogi odbioru sztuki, a dla wiekszosci ludzi dzis tak wlasnie juz jest!
Awatar użytkownika
bluesman1
blueslover
blueslover
 
Posty: 632
Rejestracja: września 17, 2007, 6:30 pm

Następna

nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Muzykowanie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 231 gości

cron