Slide Guitar

...czyli teoria i praktyka muzykowania

Moderator: mods

Postautor: leszekblues » maja 17, 2006, 9:33 am

I ROZWINIECIE

--s 10----------12----------------------
---------s 12 ----------------------------
-----------------------s 12--------------
------------------------------ s 14-------
------------------------------------------
------------------------------------------


dzwiek nr 4 mozemy zagrac slide od progu 12 do 13
Wtedy gdy w podk?adzie mamy akord septymowy
leszekblues
 

Postautor: leszekblues » maja 17, 2006, 9:51 am

I SKALA W E

--12---10-----------------------------I----------------------I-----------------
---------------12---10---9---7-------I----------------------I-----------------
------------------------------------9- I-7--------------------I-----------------
---------------------------------------I-----9--7--6---4-----I-----------------
---------------------------------------I--------------------7-I--5--------------
---------------------------------------I-----------------------I----7-5-4 2 0---


WARTO TA SKALE PRZENOSIC DO INNYCH TONACJI NP G OD 15 PROGU CZY A OD 17 PROGU
KAZDY DZWIEK CIEKAWIE TEZ BRZMI ZAGRANY UPRZEDNIO SLIDE
NP S--12------S-10 etc.
leszekblues
 

Postautor: leszekblues » maja 17, 2006, 10:03 am

Zagrywka country w E-dur zagrana w podziale triolowym w szybkim tempie zapetlajac ja -w?wczas dopiero jest efektowna :D
Wszytko nalezy grac selektywnie co na poczatku moze przyspozyc problemu

---------7------------- -
-8--9 --------------------
------------------------
-----------------------
-----------------------
-----------------------

i rozwiniecie -r?wniez zapetlamy

---------7------i------ -
-8--9 ------9---i------
-----------------i-------
-----------------i------
-----------------i------

TEGO TYPU ZAGRYWECZKI WARTO TEZ PRZY OKAZJI POCWICZYC PALCAMI lewej reki kostkujac wszystkie dzwieki
leszekblues
 

Postautor: leszekblues » maja 17, 2006, 1:01 pm

A TERAZ DWIE ZAGRYWKI slide GRANe Z PUSTYMI STRUNAMI
r?wniez w E

-------0---0---------0----0----------------0---0----------0---0--------------
-s 5-------------s5-----------------s 3--------------s 3---------------------
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------



--s-3- 0---s2-0--s 3-0--s-5-0--s-7--0--s-9-0--s--10- 0- s 12-----s 12----
------------------------------------------------------------------- s 12-----s 12----
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------
leszekblues
 

Postautor: mickiewicz jr. » maja 21, 2006, 12:44 pm

witam mam pytanie !! czy elixiry nadaja sie do grania slide'em ? znaczy sie bo gram trohe slade'em i chce kupic nowe struny i chcialbym kupic sobie elixiry . Wiem ze one sa powlekany jakims tworzywem kt?ry powoduje d?u?sz? ?ywotno?? strun i nie wiem czy to tworzywo moze przeszkadzac w wydobywaniu dzwiek?w slide'em wiec jezeli ktos gra? slide'em na tych strunach to prosi?bym o opinie ;]


pozdrawiam
Awatar użytkownika
mickiewicz jr.
DatMistrz
DatMistrz
 
Posty: 2758
Rejestracja: listopada 11, 2005, 3:21 pm
Lokalizacja: Leszno/Wrocław

Postautor: Wolfgang » czerwca 1, 2006, 12:16 pm

Proponuje wej?? na stron? www.youtube.com wpisa? has?o Derek Trucks Band, wybra? Videos Sleepwalk (live). Ponad 9 minut muzyki z szesnastoletnim Derekiem. Szcz?ka opada. Mo?e kto? ma ten koncert w ca?o?ci?
’?ycie swe zamieni? w deliryczny sen,
Gubi?c gdzie? po drodze prawd? sw? i sens.
By w ko?cu si? odwa?y? i zapuka? tam,
Gdzie teraz bia?? farb? maluje wieczny czas.’
K. Gala?
Awatar użytkownika
Wolfgang
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 57
Rejestracja: marca 14, 2006, 3:31 pm
Lokalizacja: gdzie mnie chc?, tam jestem

Postautor: hubertust » czerwca 14, 2006, 12:04 am

Szuka?em, szuka?em i trafi?em na to forum. Widz?, ?e tu sami fachowcy to mo?e kto? pomo?e. Jestem pod wra?eniem tego co zobaczy?em dzisiaj w emitowanym przez tvp3 filmie dokumentalnym "Mistrzowie gitary" („Guitar show”, 2004 australijski). W dzisiejszym odcinku by?o troch? o slide. Niestety nie zapami?ta?em ?adnego nazwiska a moja wiedza-szczeg?lnie gdy j? skonfrontuj? z pisz?cymi powy?ej-jest zerowa. O co chodzi: Zainteresowa? mnie szczeg?lnie go??, kt?ry de facto nie gra? tak w stu procentach slide. U?ywa? bowiem czego? co by?o raczej szerok? obr?czk? ni? rurk?, z czym zreszt?, jak przyzna?, nigdy si? nie rozstaje i dlatego zawsze jest gotowy by gra? :-). Mia? bardzo ciekawe zagrywki okraszone w?a?nie takimi zaledwie wtr?tami wykonywanymi owym „slidem” i u?ywa? chyba zwyk?ego stroju. No i to jest moje pytanie: Czy kto? wie kto to m?g? by?? Dodam, ?e gra? w zespole, w kt?rym gra?o a? trzech gitarzyst?w i nie by? m?odzieniaszkiem, a kolega z zespo?u mia? z kolei jeszcze bardzie zdumiewaj?cy patent-mianowicie gra? za siode?kiem, sam nie wiem-obni?aj?c czy podwy?szaj?c o p?? tonu niekt?re d?wi?k-brzmia?o to troch? jak gitara hawajska a wzi??o si? pono? z banjo, w kt?rym (nie mam poj?cia czy ka?dym czy tylko niekt?rych modelach) s? specjalne dodatkowe stroiki, kt?re obni?aj? str?j (chyba tylko jednej struny) o p?? lub ca?y ton i wykonuje si? to jednym ruchem. Chaotyczna ta moja relacja, wiem i przepraszam-ale przypadkiem zobaczy?em ten program i tylko tyle zdo?a?em z?apa? informacji . I na koniec mo?e kto? wie czy takie pseudo „slidy” s? w og?le produkowane seryjnie? O ile dobrze widzia?em to nie by?a tylko zwyk?a obr?czka (czyli jeszcze kr?tsza wersja najkr?tszych rurek np. Dunlopa) tylko mia?a dodatkowo jakby taki profilowany listek, kt?ry mo?e pomaga? nie ze?lizgn?? si? ze struny (spe?nia? rol? prowadnicy)-nie wiem. B?d? wdzi?czny za wszelk? pomoc.
Staram si? nie my?le? o mojej ignorancji czytaj?c niekt?re rewelacyjne posty na tym forum...
hubertust
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 2
Rejestracja: czerwca 13, 2006, 10:58 pm

Postautor: hubertust » czerwca 28, 2006, 12:28 pm

Mo?e jednak kto? da jaki? trop, albo chocia? namiar gdzie szuka? odpowiedzi na powy?sze pytanie?
Staram si? nie my?le? o mojej ignorancji czytaj?c niekt?re rewelacyjne posty na tym forum...
hubertust
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 2
Rejestracja: czerwca 13, 2006, 10:58 pm

Postautor: marcin_piaskowski » lutego 17, 2007, 11:07 am

Je?li kto? by chcia? sprawdzi? jak brzmi szklana rurka zapraszam na moj? stron? http://republika.pl/bottleneck .Wypraktykowa?em dobry spos?b produkcji i za dych? sprzedam bez problemu.Pr?bki na stronie nie s? najlepszej jako?ci zar?wno brzmieniowej jak i muzycznej, ale rur? s?ycha? :lol:
marcin_piaskowski
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 5
Rejestracja: lutego 14, 2007, 11:15 am
Lokalizacja: Olsztyn

Postautor: trebor » września 17, 2007, 9:05 pm

bardzo fajny temat, wiecej porad dla poczatkujacych bo z nauczycielami ciezko...
trebor
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 4
Rejestracja: września 10, 2007, 4:45 pm

Postautor: Maciek Malczyszyn » października 24, 2007, 3:27 pm

hubertust pisze: Zainteresowa? mnie szczeg?lnie go??, kt?ry de facto nie gra? tak w stu procentach slide. U?ywa? bowiem czego? co by?o raczej szerok? obr?czk? ni? rurk?, z czym zreszt?, jak przyzna?, nigdy si? nie rozstaje i dlatego zawsze jest gotowy by gra? :-). Mia? bardzo ciekawe zagrywki okraszone w?a?nie takimi zaledwie wtr?tami wykonywanymi owym „slidem” i u?ywa? chyba zwyk?ego stroju. No i to jest moje pytanie: Czy kto? wie kto to m?g? by?? Dodam, ?e gra? w zespole, w kt?rym gra?o a? trzech gitarzyst?w i nie by? m?odzieniaszkiem, a kolega z zespo?u mia? z kolei jeszcze bardzie zdumiewaj?cy patent-mianowicie gra? za siode?kiem, sam nie wiem-obni?aj?c czy podwy?szaj?c o p?? tonu niekt?re d?wi?k-brzmia?o to troch? jak gitara hawajska


Cześć,

wygląda mi to na zespół Hellecasters, w którym gra trzech rewelacyjnych gitarzystów: Will Ray, Jerry Donahue i John Jorgenson. Opisywaną przez Ciebie technikę (semi-)slide stosuje Will Ray i rzeczywiście polega ona na mieszaniu zwykłej techniki ze wstawkami slide granymi szerokim pierścieniem umieszczonym na jednym z palców (a nie jak to zwykle bywa dłuższą rurką, która utrudnia "normalne" granie).

Patent o którym piszesz, to z kolei B-bender, czyli konstrukcja pozwalająca na mechaniczne podciąganie struny H, albo poprzez popychanie biodrem specjalnej dźwigni umieszczonej przy zaczepie paska za mostkiem gitary, albo poprzez pociąganie wiszącej na pasku gitary za gryf do dołu. Zaczep paska przy gryfie nie jest przykręcony do deski, ale do mechanizmu połączonego z mostkiem gitary. Cuda takie miał w swojej ofercie chyba G&L (ten pierwszy mechanizm) i Fender (drugi mechanizm).

Opis działania wyszedł mi może trochę zawiły, kto nie skumał, niech obejrzy sam:
http://www.stringbender.com/bender/fenderb.html

http://www.telemodders.com/j_adams.html

http://www.eddriscoll.com/photos/b-bender-2-big.jpg

Pozdrawiam,
Maciek
Maciek Malczyszyn
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 25
Rejestracja: lipca 13, 2004, 8:49 am

Poprzednia

nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Warsztaty i dyskusje...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 65 gości