Wielki problem

...czyli teoria i praktyka muzykowania

Moderator: mods

Wielki problem

Postautor: Turgon » maja 29, 2007, 9:26 pm

Cze??,
Od prawie p?? roku ucz? si? gra? na gitarze... Ucz?szczam na prywatne lekcje, ale mam problem. Na kt?ry nawet m?j nauczyciel nie jest w stanie poradzi?. Nie umiem gra? r?wno i samemu wymy?la? interpretacje rytm?w...
Jakie? wasze rady, ?eby temu da? w ko?cu spok?j?

Pozdrawiam
?ukasz
Awatar użytkownika
Turgon
blueslover
blueslover
 
Posty: 795
Rejestracja: listopada 16, 2006, 6:53 pm
Lokalizacja: Nowy Sącz

Postautor: Jedi » maja 29, 2007, 9:31 pm

Jak sam napisa?e? grasz prawie p?? roku. Nie s?dzisz, ?e to troch? kr?tko ?eby si? tym przejmowa?? A je?li chodzi o rade no to metronom, a co do interpretacji to musisz duuuu?o s?ucha
Awatar użytkownika
Jedi
blueslover
blueslover
 
Posty: 495
Rejestracja: lutego 11, 2006, 7:00 pm

Postautor: Turgon » maja 29, 2007, 9:32 pm

Jestem very fast... Ale jak sam stwierdzi? m?j nauczyciel powinienem to ju? potrafi?. Z reszt? nie rozumiem na czym polegaj? ?wiczenia z metronomem... Mo?e mi kto? wyja?ni?, bo ja jak na razie nie rozumiem ich sensu?
Jestem cynicznym nihilistą - nie jest mi wcale przykro, że Ci to przeszkadza.
Awatar użytkownika
Turgon
blueslover
blueslover
 
Posty: 795
Rejestracja: listopada 16, 2006, 6:53 pm
Lokalizacja: Nowy Sącz

Postautor: Jedi » maja 29, 2007, 9:36 pm

Ch?opak w??czasz sobie takie ustrojstwo i grasz z tym r?wno. Skoro grasz na gitarze to takie rzeczy jak rytm chyba ?apiesz. Zaczynasz proste kawa?ki a potem przechodzisz do bardziej z?o?onych. Blues cechuje si? tym, ?e jest wyj?tkowo rytmiczny.
Awatar użytkownika
Jedi
blueslover
blueslover
 
Posty: 495
Rejestracja: lutego 11, 2006, 7:00 pm

Postautor: Turgon » maja 29, 2007, 9:39 pm

Podstawowe rytmy bluesa umiem perfekcyjnie, ale jak przyjdzie co? nowego to le??... Tzn. Pik w d?? cisza w g?r?, pik w d?? cisza w g?r?... tak?
Awatar użytkownika
Turgon
blueslover
blueslover
 
Posty: 795
Rejestracja: listopada 16, 2006, 6:53 pm
Lokalizacja: Nowy Sącz

Postautor: Jedi » maja 29, 2007, 9:44 pm

Nie bardzo ?apie:D. Powiedzmy, ?e grasz sobie Johnny B. Good chyba znasz? Grasz tam prostego rock n' rollowego riffa, ustaw sobie metronom w jakim tam chcesz tempie i graj tego riff-a na pik uderzasz jakby powerchorda a na drugie pik dok?adasz palec ma?y palec na strunie A te 2 progi dalej. Je?li znasz tego riffa zrozumiesz o co mi chodzi.
Awatar użytkownika
Jedi
blueslover
blueslover
 
Posty: 495
Rejestracja: lutego 11, 2006, 7:00 pm

Postautor: Leszek Jakubczak » maja 29, 2007, 10:09 pm

Turgon pisze:Jestem very fast... Ale jak sam stwierdzi? m?j nauczyciel powinienem to ju? potrafi?. Z reszt? nie rozumiem na czym polegaj? ?wiczenia z metronomem... Mo?e mi kto? wyja?ni?, bo ja jak na razie nie rozumiem ich sensu?


Proponuj? zmieni? nauczyciela
Awatar użytkownika
Leszek Jakubczak
blueslover
blueslover
 
Posty: 681
Rejestracja: lipca 12, 2005, 9:35 am
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: lauderdale » maja 30, 2007, 2:37 am

Leszek Jakubczak pisze:
Turgon pisze:Jestem very fast... Ale jak sam stwierdzi? m?j nauczyciel powinienem to ju? potrafi?. Z reszt? nie rozumiem na czym polegaj? ?wiczenia z metronomem... Mo?e mi kto? wyja?ni?, bo ja jak na razie nie rozumiem ich sensu?


Proponuj? zmieni? nauczyciela


Yeahhhh .... zastrzel go ... z luku zeby nie bylo huku.
Bo zmienic nauczyciela jest ciezko; to przewaznie zatwardzialiwszystkowiedzacykonserwatysci ...
Latwiej zastrzelic jak zmienic. :)
Lauder Dale

...zeby grac, trzeba grac ...
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam.

STOLEN BLUES
lauderdale
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 3392
Rejestracja: października 26, 2006, 8:55 am
Lokalizacja: Z drogi do Polski :)

Postautor: el.guitar » maja 30, 2007, 7:08 am

Nie krytykowa?bym nauczyciela, chyba, ?e faktycznie nie wie jak Ci pom?c. Je?li to kompetentny cz?owiek, powinien Ci co? poradzi?.

P?? roku, to niedu?o. Gitara ma to do siebie, ?e po bardzo kr?tkim czasie mo?na nauczy? gra? si? fajnych kawa?k?w, co daje satysfakcj?, ale niekoniecznie oznacza, ?e s? one trudne. Kiedy trzeba wykaza? si? bardziej z?o?on? technik? i jeszcze przy tym zwraca? uwag? na puls, utrzymanie tempa i artykulacj?, to ma?e do?wiadczenie i umiej?tno?ci wychodz? na jaw.

?wiczenia z metronomem to nudne zaj?cie, ale te? najskuteczniejsza metoda. My?l?, ?e dobrym nawykiem jest ?wiczenie z metronomem... dos?ownie zawsze. Kiedy tylko ?wiczysz gr? - niewa?ne czy poznajesz nowy utw?r, skal?, czy te? improwizujesz. W??czasz, ustawiasz odpowiednie tempo (na pocz?tek jak najwolniej - to wcale nie u?atwienie, a spos?b na to, by? dobrze zinterpretowa? warto?ci rytmiczne).

Je?li chodzi o gr? rytmiczn?, wymy?lanie nowych patern?w, to mo?na dla urozmaicenia ?wicze? zast?pi? metronom prostym automatem perkusyjnym (wielu producent?w umieszcza takie w multiefektach lub bardziej rozbudowanych metronomach, mo?na te? w??czy? podk?ad z jakiego? keybordu, ale z braku laku mo?na ?ci?gn?? z netu paterny perkusyjne w midi i odtwarza? je w p?tli). Pomaga tu te? s?uchanie. Du?o i r??norodnie. Postaraj si? poczu? puls we wszystkim czego s?uchasz (chyba, ?e przepadasz za tzw. muzyk? klubow? - bas, synkopa, bas, synkopa... :) to nic nie daje...).

Nie spodziewaj si? te? bardzo szybkich post?p?w. Granie pod tykacza zaowocuje dopiero po kilku miesi?cach regularnych ?wicze?. Niekt?rzy nie maj? wrodzonego poczucia rytmu, ale oni te? nie s? straceni. Po prostu potrzebuj? wi?cej cierpliwo?ci.

Do grania rytmicznego, dobrze jest te? poczu? rytm "ca?ym cia?em" (pisa?em ju? kiedy? o tym). Popatrz jak gra Tommy Emmanuel. Rytm tryska mu uszami! Tupanie, kiwanie si?, podskakiwanie... To te? pomaga. :)

Na pocz?tek sugeruj? granie rytmiczne oparte o tzw. baz?. Ustawiasz sobie jaki? pik (4/4, 6/8... 11/16 - w zale?no?ci od poziomu zaawansowania ;) ). Potem machasz g?ra-d?? na ka?d? podstawow? warto?? rytmiczn? (przewa?nie ?semk?, ale cz?sto - zw?aszcza w bluesie - jest to triola ?semkowa). Chodzi o to, by prawa r?ka sama sta?a si? Twoim metronomem. W wi?kszo?ci przypadk?w mo?na zagra? ka?dy rytm nie zmieniaj?c tego pulsu. Po prostu czasem spadaj?ca r?ka gra na wszystkich strunach, czasem tylko bas, czasem g?r?, czasem d?wi?k jest t?umiony, a czasem przelatujesz kostk? tu? nad strunami i w og?le nie ma d?wi?ku... Wa?ne, ?eby bez wzgl?du na grany rytm r?ka nie zatrzymywa?a si?, nie zwalnia?a, ?eby po prostu trzyma?a w?asne tempo.

Tu cz?sto pojawia si? problem operowania g?o?no?ci?, dla uwydatnienia akcent?w. Naturaln? tendencj? jest, ?e gdy chcemy by d?wi?k by? g?o?niejszy, staramy si? zagra? go mocniej - robimy wi?kszy zamach. R?ka nabiera wi?kszej amplitudy, a tym samym wi?kszej pr?dko?ci. ?atwo w takim wypadku pogubi? si? w rytmie. Dlatego polecam inn? metod? artykulacji: Niech ruch r?ki b?dzie taki sam w cichych i g?o?niejszych cz??ciach taktu, g?o?no?? ustalisz... trzymaniem kostki. Ma to niebagatelne znaczenie. Kiedy ?ci?niesz kostk? mocno, d?wi?k b?dzie g?o?niejszy. Przy takim samym uderzeniu, ale z lu?nym uchwytem, b?dzie znacznie ciszej. Taka technika przydaje si? nie tylko w graniu rytmicznym, ale to ju? raczej zagadnienie artykulacyjne.

Jak ju? si? nauczysz trzyma? tempo, to trzeba si? jeszcze nauczy? je zmienia?. To wcale nie jest ?atwe, je?li nie chcemy, by rytm zapodzia? si? gdzie? w ?rodku, a przecie? zmiany tempa to do?? cz?sty zabieg w ka?dym gatunku muzycznym.

Uff, ale mia?em wen?! :)

Pozdrawiam i ?ycz? cierpliwo?ci w pracy nad rytmem. Pami?taj: muzyka zacz??a si? od rytmu. Cz?owiek prehistoryczny wcze?niej gra? na b?bnach, ni? ?piewa?. ;) 8)
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: Turgon » maja 30, 2007, 2:59 pm

el.guitar: Moj? metod? na wej?cie w rytm jest uderzanie na wyt?umione struny... Ale problem jest w tym, ?e potrafi? zagra? nawet rytmicznie, ale tylko raz a czasem dwa... A potem kupa. Nie idzie.
Jedi: M?wisz o Johnny B. Good... Dam ci nobla jak b?dzie to gra? po p?? roku nauki bardzo dobrze graj?c na akustyku.
el.guitar: Co do metronomu, to spr?buje po?wiczy?. Tylko co to triola ? I tak w og?le, to ja wprost reggea'uj? jak gram :D Wpadam ca?ym cia?em w rytm.
Jestem cynicznym nihilistą - nie jest mi wcale przykro, że Ci to przeszkadza.
Awatar użytkownika
Turgon
blueslover
blueslover
 
Posty: 795
Rejestracja: listopada 16, 2006, 6:53 pm
Lokalizacja: Nowy Sącz

Postautor: el.guitar » maja 30, 2007, 5:19 pm

To m?wisz, ?e uczysz si? p?? roku i nie wiesz czym jest triola... Faktycznie, lepiej po?wicz strzelanie z ?uku. Jakie wykszta?cenie ma ten Tw?j nauczyciel? No chyba, ?e znalaz? jak?? now? supermetod? nauczania, a ja si? nie znam...

Tu nie chodzi o wej?cie w rytm, ale o jego poznanie i ?wiadome stosowanie. Musisz pozna? jakie s? kolejne warto?ci rytmiczne granego podk?adu czy riffu, p??niej u?wiadomi? sobie kt?re z tych d?wi?k?w le?? w mocnych, a kt?re w s?abych cz??ciach taktu (teoria jest tu z?o?ona, ale je?li nie zamierzasz gra? nowoczesnego jazzu, to wystarczy troch? wyczucia). Musisz wiedzie? gdzie jest pauza i ile powinna trwa?.

Moim zdaniem bez ?wiadomo?ci tego jak powinien rytm wygl?da?, jakie warto?ci powinny mie? kolejne d?wi?ki i pauzy oraz gdzie wypadaj? akcenty, trudno nauczy? si? bardziej z?o?onych rytm?w. Je?li grasz ze s?uchu, postaraj si? zapisywa? nutami jaknajdok?adniej to co s?yszysz. Nabierzesz wtedy ?wiadomo?ci co do granego rytmu (cz?owiek ?atwiej zapami?tuje to co widzi, a muzyk? trudno zobaczy? - jednak nuty troch? w tym pomagaj?).

Je?eli b?dziesz gra? tylko "na czuja", to faktycznie mo?e si? zdarzy?, ?e po paru fajnie pulsuj?cych taktach co? si? "rozje?d?a". Typowe.

?wiczy?, ?wiczy?, ?wiczy?...

PS
Triola to nieparzysta warto?? rytmiczna. W trioli mamy trzy r?wnej d?ugo?ci d?wi?ki, kt?re w sumie daj? warto?? parzyst?. Np. triola ?semkowa, to 3 d?wi?ki tej samej d?ugo?ci, trwaj?ce w sumie tyle co ?wier?nuta.

W bluesie cz?sto (prawie zawsze!) gra si? lekko swinguj?c, tzn. ?e kolejnych ?semek nie gra si? r?wno, ale tak, jakby to by?y triole, w kt?rych 2 pierwsze d?wi?ki gra si? jako jeden. Innymi s?owy, jakby ka?dy d?wi?k i pauza grany na "i" troch? si? sp??nia?.
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: Turgon » maja 30, 2007, 8:01 pm

el.guitar: Z tymi triolami, to zupe?nie nie?wiadomie je u?ywa?em.
Co do wykszta?cenia nie wiem :P Jestem uczony totalnie praktycznie... Teorii ucz? si? bo musz?, cho? wola?bym to omin??...
I powiem szczerze gram na czuja. Ale co ?wiczy?? Granie na czuja ;)?
Co do nut, to niezbyt je lubi?... Korzystam tylko kiedy musz?. Du?o wygodniejsze s? taby chyba, ?e znacie jaki? fajny spos?b na zapis rytmu?
Jestem cynicznym nihilistą - nie jest mi wcale przykro, że Ci to przeszkadza.
Awatar użytkownika
Turgon
blueslover
blueslover
 
Posty: 795
Rejestracja: listopada 16, 2006, 6:53 pm
Lokalizacja: Nowy Sącz

Postautor: el.guitar » maja 30, 2007, 10:24 pm

Znam fajny spos?b!

n... u... t... y... nuty!!!

;)

Nie da si? daleko zajecha? bez podstaw teorii. A tabulatura z definicji jest tylko zapisem wykonawczym, odzwierciedla wi?c technik? gry i jest uzupe?nieniem zapisu muzycznego. Sama nic nie znaczy.

?wiczy? masz granie z metronomem. ?wiczy? masz te? granie r??nych rytm?w - nie tylko bluesa, ale klasyk?, jazz, funky, country, reage... co tylko si? da!

Czuj te? si? przydaje (nie tylko w muzyce), ale zobaczenie rytmu czarno na bia?ym w postaci kresek, kropek i ogonk?w daje du?o wi?cej.

Oczywi?cie to nie jest absolutny warunek. Niekt?rzy po prostu si? z tym rodz?. Na taki fart bym jednak nie liczy?, bo wielu chce gra? na gitarze, a ka?dy rodzi si? tylko raz i nie ma wp?ywu na to, czy urodzi si? z kostk? w r?ku.

Pozdrawiam serdecznie! Niech blues b?dzie z Tob?! 8)
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: el.guitar » maja 30, 2007, 10:30 pm

A! No i pami?taj po?wiczy? strzelanie z ?uku. Ta umiej?tno?? mo?e okaza? si? bardzo przydatna...
Awatar użytkownika
el.guitar
blueslover
blueslover
 
Posty: 757
Rejestracja: sierpnia 25, 2005, 7:04 pm
Lokalizacja: Dobrzyca (k.Pleszewa)

Postautor: Turgon » maja 31, 2007, 3:45 pm

Spoko :P Granie na s?uch i wyczucie jest bardzo fajne. Co do reggea mam w wi?kszo?ci wyczuty rytm ;)

Piwo dla ciebie el.guitar za rady ;) Jutro mam lekcj? :P Popytam si? o inne rzeczy :D
Jestem cynicznym nihilistą - nie jest mi wcale przykro, że Ci to przeszkadza.
Awatar użytkownika
Turgon
blueslover
blueslover
 
Posty: 795
Rejestracja: listopada 16, 2006, 6:53 pm
Lokalizacja: Nowy Sącz

Postautor: ten_blue_fingers » grudnia 9, 2007, 4:51 pm

Moim zdaniem najlepszą metodą, by nauczyć się grać równo jest granie z podkładami- możesz je ściągnać przez emula, dużo też jest na www.bluesblast.com - to dobra zabawa, a przy tym ćwiczenie rozwijające słuch i poczucie rytmu.
Awatar użytkownika
ten_blue_fingers
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 29
Rejestracja: grudnia 9, 2007, 2:39 am
Lokalizacja: Kłodzko

Postautor: Turgon » grudnia 9, 2007, 8:03 pm

W sumie ten_blues_fingers, rada już po terminie :) Radzę sobie bardzo dobrze :) A co do grana z podkładami nadal tego nie umiem ;) Ale co tam :D Powolutku ćwiczę ;) Mylę się coraz rzadziej ;)
Jestem cynicznym nihilistą - nie jest mi wcale przykro, że Ci to przeszkadza.
Awatar użytkownika
Turgon
blueslover
blueslover
 
Posty: 795
Rejestracja: listopada 16, 2006, 6:53 pm
Lokalizacja: Nowy Sącz


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Warsztaty i dyskusje...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 147 gości