korepetycje bluesowe na gitarę wrocław

...czyli teoria i praktyka muzykowania

Moderator: mods

korepetycje bluesowe na gitarę wrocław

Postautor: don vito » lutego 22, 2017, 1:18 pm

dzień dobry
jestem świeżak na tym forum, przepraszam, jeśli umieszczam posta nie tu, gdzie trzeba...
Poszukuję we Wrocławiu gitarzysty bluesowego, który miałby ochotę udzielić korepetycji z grania bluesa na gitarze akustycznej. Próbuję brzdąkać samodzielnie, ale za cienki jestem, żeby samemu dojść do satysfakcjonującego poziomu. Jestem też człowiekiem starej daty i najbardziej przemawia do mnie układ mistrz-uczeń, a nie jakies jutuby i inne takie wynalazki :). Tak więc, jeśli znalazłby się ktoś chętny, bardzo proszę o informację.
Dziękuję
"give em hell" i ucz się grać...
don vito
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 6
Rejestracja: lutego 19, 2017, 7:52 pm

Re: korepetycje bluesowe na gitarę wrocław

Postautor: Dziadek Władek » lutego 22, 2017, 7:32 pm

Bluesa się nie nauczysz.
Musisz go najpierw usłyszeć w sobie... potem go stamtąd wyciągnąć, żeby i inni mogli posłuchać...
Władek Pękała
" - Blues?... Jest tam, gdzie go słyszysz..."
Awatar użytkownika
Dziadek Władek
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 18532
Rejestracja: listopada 24, 2009, 10:48 am
Lokalizacja: Częstochowa

Re: korepetycje bluesowe na gitarę wrocław

Postautor: don vito » lutego 22, 2017, 7:51 pm

Chodzi mi o "techniczne sprawy" w grze, być może jestem za głupi albo za leniwy albo zbyt niecierpliwy, żeby samemu "wyważać te niektóre drzwi...
a tego bluesa, o którym piszesz, to pewnie mam, jak każdy zresztą...
I właśnie zaczyna ten mój własny chcieć wyłazić na wierzch i ja chcę mu pomóc :D ...
"give em hell" i ucz się grać...
don vito
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 6
Rejestracja: lutego 19, 2017, 7:52 pm

Re: korepetycje bluesowe na gitarę wrocław

Postautor: mean red spider » marca 9, 2017, 7:13 pm

Też mam gitarę akustyczną w domu i też próbuję czasami wydobywać z niej bluesa :wink: ale jeszcze dużo słuchania i podpatrywania Mistrzów przede mną, żeby to moje brzdąkanie miało jakiś sens ... Dziadek Władek ma rację, blues to nie tylko technika, trzeba go najpierw poczuć w sobie, jeśli go czujesz, to jesteś na dobrej drodze :)
Byłam kiedyś we Wrocławiu na biciu gitarowego rekordu w graniu "Hey Joe" (2009), no i radziłabym Tobie też wybrać się na Rynek w tym roku (jeśli jeszcze nie byłeś), tam na pewno nawiążesz fajne muzyczne znajomości i może znajdzie się też ktoś, kto będzie umiał przekazać Ci trochę pożytecznych wskazówek, jeśli chodzi o granie bluesa. W każdym razie ja, gdybym tylko miała taką możliwość, wybrałabym się tam jeszcze raz :)
Jest jeszcze coś takiego, jak warsztaty gitarowe w ramach Festiwalu "Blues Nad Bobrem", jeszcze nigdy tam nie byłam, ale może kiedyś się wybiorę, żeby nauczyć się czegoś od prawdziwych znawców gitarowo-bluesowego rzemiosła :)
Pozdrawiam i daj znać, jak idzie Ci nauka, czego lubisz słuchać i na kim się wzorujesz.
mean red spider
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 10
Rejestracja: lutego 11, 2017, 2:14 pm

Re: korepetycje bluesowe na gitarę wrocław

Postautor: don vito » marca 12, 2017, 10:01 pm

do mean red spider:

Dziękuję z życzliwe słowa.
Zaczynam mieć obawy, że na tym forum nie ma bluesmenów z Wrocławia, albo że zazdrośnie strzegą tajników grania... :wink: . Spróbuję sobie sam poradzić.
Nauka nie idzie mi tak, jakbym chciał, stąd zresztą mój post. Nie mam czasu na systematyczny trening i brzdąkanie, ale walczę. Słucham (jak czas mi pozwala) różnej muzyki - od rocka przez flamenco, muzykę klasyczną do oczywiście bluesa (od Johnsona przez Nalepę do Bonamassy).
"give em hell" i ucz się grać...
don vito
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 6
Rejestracja: lutego 19, 2017, 7:52 pm

Re: korepetycje bluesowe na gitarę wrocław

Postautor: Dziadek Władek » marca 13, 2017, 6:59 am

@don vito:
Poszlajaj się trochę po wrocławskich bluesowych jam sessions. Tam podsłuchasz sobie i podpatrzysz mnóstwo ciekawych rzeczy - a i kontakty "dydaktyczne" złapiesz łatwiej niż w necie :)
Władek Pękała
" - Blues?... Jest tam, gdzie go słyszysz..."
Awatar użytkownika
Dziadek Władek
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 18532
Rejestracja: listopada 24, 2009, 10:48 am
Lokalizacja: Częstochowa

Re: korepetycje bluesowe na gitarę wrocław

Postautor: mean red spider » marca 13, 2017, 3:03 pm

don vito pisze:Słucham (jak czas mi pozwala) różnej muzyki - od rocka przez flamenco, muzykę klasyczną do oczywiście bluesa (od Johnsona przez Nalepę do Bonamassy).
To tak jak ja na początku - słuchałam i próbowałam grać wszystko :mrgreen: Miałam nawet książkę do nauki gry, gdzie było dużo klasyki właśnie, starych standardów, było nawet flamenco i trochę podstaw bluesa. Jednak blues wygrał z wszystkimi innymi gatunkami i skupiłam się tylko na nim, bo on mi najbardziej "w duszy gra" :)
Teraz próbuję naśladować Mistrzów bluesa, ale mi to nie bardzo wychodzi :wink: Ale próbuję.
Mam nadzieję, że znajdziesz swojego wymarzonego bluesowego nauczyciela, bo we Wrocławiu masz na to na pewno większe szanse, niż ja w mojej okolicy na Podkarpaciu :wink:
Pozdrawiam.
mean red spider
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 10
Rejestracja: lutego 11, 2017, 2:14 pm

Re: korepetycje bluesowe na gitarę wrocław

Postautor: agrypa » marca 13, 2017, 3:57 pm

https://www.youtube.com/watch?v=SCFzBmTP6QA

A do tego koniecznie rurka na palec i zabawa przednia :D (jest kilka sposobow strojenia pod slide, jednak proponuje zaczac od otwartego D wlasnie)

https://www.youtube.com/watch?v=lt7ZdHt_sD4

Powazniejsza lekcja

https://www.youtube.com/watch?v=Vbkt1l6sI8g

:)
ZAPRASZAM!!!
https://www.liszka-agrypa.com/

©Zbigniew Liszka
Awatar użytkownika
agrypa
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 8630
Rejestracja: grudnia 23, 2009, 6:06 pm
Lokalizacja: Southampton

Re: korepetycje bluesowe na gitarę wrocław

Postautor: kanczenconga » marca 13, 2017, 7:39 pm

agrypa pisze: ...
A do tego koniecznie rurka na palec i zabawa przednia :D (jest kilka sposobow strojenia pod slide, jednak proponuje zaczac od otwartego D wlasnie) ...

Jam nie uczony, ale proponuję w normalnym stroju, akord E w pierwszej pozycji opanować, bo daje odpocząć ręce, a potem smyrać po gryfie, jak Ci w duszy gra, rurka też nie jest potrzebna, ale zapalniczka leżąca w pobliżu przydać się może. Może będzie z tego blues, a może nie będzie, ale Twoje będzie, bo tak ma być. Amen
Obrazek
Awatar użytkownika
kanczenconga
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1730
Rejestracja: maja 31, 2006, 9:24 pm

Re: korepetycje bluesowe na gitarę wrocław

Postautor: don vito » marca 14, 2017, 1:15 pm

do agrypa
"A do tego koniecznie rurka na palec i zabawa przednia :D (jest kilka sposobow strojenia pod slide, jednak proponuje zaczac od otwartego D wlasnie)"

Do bottlenecka to będzie cigar box, na razie mam czterostrunowy prototyp własnej produkcji, mocno niedoskonały, ale będą następne, coraz lepsze :), kiedyś zagrają jak Seasick Steve albo Justin Johnson.
Na razie katuję gitarę klasyczną (nie śmiejcie się, mam paluchy takie bardziej do łopaty a nie do gitary) na zmianę ze starym akustykiem japońskim...

kanczenconga pisze:Jam nie uczony, ale proponuję w normalnym stroju, akord E w pierwszej pozycji opanować, bo daje odpocząć ręce, a potem smyrać po gryfie, jak Ci w duszy gra, rurka też nie jest potrzebna, ale zapalniczka leżąca w pobliżu przydać się może. Może będzie z tego blues, a może nie będzie, ale Twoje będzie, bo tak ma być. Amen

I tu się zgadzam, najpierw się chcę nauczyć porządnie w standardowym stroju, później eksperymenty.
Zgadzam się też jak najbardziej z następnym stwierdzeniem, kiedyś się żaliłem znajomemu muzykowi, że nie mogę się nauczyć grać jakiegoś tam utworu, na to mi odpowiedział krótko: "to graj swoje..."
"give em hell" i ucz się grać...
don vito
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 6
Rejestracja: lutego 19, 2017, 7:52 pm

Re: korepetycje bluesowe na gitarę wrocław

Postautor: agrypa » marca 14, 2017, 2:25 pm

don vito pisze:do agrypa
"A do tego koniecznie rurka na palec i zabawa przednia :D (jest kilka sposobow strojenia pod slide, jednak proponuje zaczac od otwartego D wlasnie)"

Do bottlenecka to będzie cigar box, na razie mam czterostrunowy prototyp własnej produkcji, mocno niedoskonały, ale będą następne, coraz lepsze :), kiedyś zagrają jak Seasick Steve albo Justin Johnson.
Na razie katuję gitarę klasyczną (nie śmiejcie się, mam paluchy takie bardziej do łopaty a nie do gitary)


Fajnie. Ja kupilem gotowa cygarniczke, bo raz zem leniwy, dwa cierpliwosci do eksperymentow mi brakuje.
Wymieniony przez Ciebie Justin, uwaza ze nigdy nic mu tak nie zagra, jak to co sam sobie od podstaw wymysli. Tak wiec tylko pozazdroscic. A paluchami sie nie przejmuj zbytnio. Jak sobie obejrzec paluszki...no np. Warrena Haynesa, tez nie wygladaja na stworzone do gitary, a jemu to najwyrazniej nie przeszkadza. Nie kazdy urodzil sie Hendrixem z paluchami na cwierc metra. :D Serdecznosci moc. Jesli masz cierpliwosc, by sam produkowac cigar boxy, to do grania na pewno Ci jej nie zabraknie :)
ZAPRASZAM!!!
https://www.liszka-agrypa.com/

©Zbigniew Liszka
Awatar użytkownika
agrypa
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 8630
Rejestracja: grudnia 23, 2009, 6:06 pm
Lokalizacja: Southampton

Re: korepetycje bluesowe na gitarę wrocław

Postautor: kanczenconga » marca 14, 2017, 3:39 pm

don vito pisze:do agrypa
"A do tego koniecznie rurka na palec i zabawa przednia :D (jest kilka sposobow strojenia pod slide, jednak proponuje zaczac od otwartego D wlasnie)"

Do bottlenecka to będzie cigar box, na razie mam czterostrunowy prototyp własnej produkcji, mocno niedoskonały, ale będą następne, coraz lepsze :), kiedyś zagrają jak Seasick Steve albo Justin Johnson.
Na razie katuję gitarę klasyczną (nie śmiejcie się, mam paluchy takie bardziej do łopaty a nie do gitary) na zmianę ze starym akustykiem japońskim...

kanczenconga pisze:Jam nie uczony, ale proponuję w normalnym stroju, akord E w pierwszej pozycji opanować, bo daje odpocząć ręce, a potem smyrać po gryfie, jak Ci w duszy gra, rurka też nie jest potrzebna, ale zapalniczka leżąca w pobliżu przydać się może. Może będzie z tego blues, a może nie będzie, ale Twoje będzie, bo tak ma być. Amen

I tu się zgadzam, najpierw się chcę nauczyć porządnie w standardowym stroju, później eksperymenty.
Zgadzam się też jak najbardziej z następnym stwierdzeniem, kiedyś się żaliłem znajomemu muzykowi, że nie mogę się nauczyć grać jakiegoś tam utworu, na to mi odpowiedział krótko: "to graj swoje..."


Jeśli będzie w tym roku festiwal Blues Roads w Krakowie, jeśli Paweł Ostafil będzie w ramach tegoż festiwalu prowadził warsztaty na bluesową gitarę akustyczną, to zapisz się i wszystko będzie jasne.
Obrazek
Awatar użytkownika
kanczenconga
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1730
Rejestracja: maja 31, 2006, 9:24 pm

Re: korepetycje bluesowe na gitarę wrocław

Postautor: mean red spider » marca 14, 2017, 6:11 pm

No właśnie, najlepiej pójść gdzieś na warsztaty, w grupie zawsze raźniej, można podzielić się doświadczeniami i czegoś przy okazji nauczyć :)
Mój brat, który gra na gitarze dużo lepiej ode mnie, kupił ostatnio rurkę do slide'u, ale jest dla mnie za luźna i nie bardzo mi się z nią gra, a zapalniczek u mnie w domu nie ma. Chyba trzeba będzie poświęcić jakąś butelkę :lol:
mean red spider
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 10
Rejestracja: lutego 11, 2017, 2:14 pm

Re: korepetycje bluesowe na gitarę wrocław

Postautor: kanczenconga » marca 14, 2017, 6:16 pm

plastrem wyklej rurkę od wewnątrz
Obrazek
Awatar użytkownika
kanczenconga
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1730
Rejestracja: maja 31, 2006, 9:24 pm

Re: korepetycje bluesowe na gitarę wrocław

Postautor: mean red spider » marca 14, 2017, 6:35 pm

O, dzięki za radę :) O tym nie pomyślałam.
mean red spider
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 10
Rejestracja: lutego 11, 2017, 2:14 pm

Re: korepetycje bluesowe na gitarę wrocław

Postautor: kanczenconga » marca 14, 2017, 6:56 pm

a potem do zdarcia gryfu to polecam
Obrazek
Awatar użytkownika
kanczenconga
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1730
Rejestracja: maja 31, 2006, 9:24 pm

Re: korepetycje bluesowe na gitarę wrocław

Postautor: mean red spider » marca 14, 2017, 7:02 pm

A wiesz, że już próbowałam ? :lol: Ale tylko sam początek.
mean red spider
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 10
Rejestracja: lutego 11, 2017, 2:14 pm

Re: korepetycje bluesowe na gitarę wrocław

Postautor: kanczenconga » marca 14, 2017, 7:07 pm

Jeśli masz początek, no to masz już wszystko, przecież nie ma musu, żeby grać kawałek nuta do nuty ( choć niektórzy się tym pasjonują ), zwłaszcza że starożytni bluesmani takimi drobiazgami się nie przejmowali.

Ważniejsza jest odpowiedź na pytanie: Po co chcesz ten kawałek grać?
Obrazek
Awatar użytkownika
kanczenconga
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1730
Rejestracja: maja 31, 2006, 9:24 pm

Re: korepetycje bluesowe na gitarę wrocław

Postautor: mean red spider » marca 14, 2017, 7:11 pm

Może nie po co (żeby dręczyć sąsiadów :mrgreen: ), ale dlaczego - bo mi się podoba :D
mean red spider
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 10
Rejestracja: lutego 11, 2017, 2:14 pm

Re: korepetycje bluesowe na gitarę wrocław

Postautor: kanczenconga » marca 14, 2017, 7:16 pm

Ino, że blues nie jest po to, aby się podobać, bo co tu się podobać może?
To są emocje, może nieporadnie wyrażone, może prymitywne, ale prawdziwe.
Obrazek
Awatar użytkownika
kanczenconga
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1730
Rejestracja: maja 31, 2006, 9:24 pm

Re: korepetycje bluesowe na gitarę wrocław

Postautor: mean red spider » marca 14, 2017, 7:22 pm

W takim razie chyba moja Mama bardziej czuje bluesa niż ja, bo Jej nigdy się nie podoba :lol:
Żartuję, w sumie sama nie wiem czemu do mnie się ten blues przyczepił, ale skoro już się przyczepił, to niech tak zostanie, bo go polubiłam :wink:
mean red spider
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 10
Rejestracja: lutego 11, 2017, 2:14 pm

Re: korepetycje bluesowe na gitarę wrocław

Postautor: kanczenconga » marca 14, 2017, 7:27 pm

Pajączku. Twoja Mama ma rację.
Mama tego gościa też mówiła: obiecaj, że nie będziesz grał bluesa, bo to zła muzyka jest.
Obrazek
Awatar użytkownika
kanczenconga
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1730
Rejestracja: maja 31, 2006, 9:24 pm

Re: korepetycje bluesowe na gitarę wrocław

Postautor: mean red spider » marca 14, 2017, 7:30 pm

Ale nie posłuchał :wink:
mean red spider
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 10
Rejestracja: lutego 11, 2017, 2:14 pm

Re: korepetycje bluesowe na gitarę wrocław

Postautor: kanczenconga » marca 14, 2017, 7:32 pm

Vernon Reid go namówił, no stary już był.
Obrazek
Awatar użytkownika
kanczenconga
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1730
Rejestracja: maja 31, 2006, 9:24 pm

Re: korepetycje bluesowe na gitarę wrocław

Postautor: mean red spider » marca 14, 2017, 7:52 pm

Bo nigdy nie jest za późno na bluesa :D
mean red spider
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 10
Rejestracja: lutego 11, 2017, 2:14 pm

Re: korepetycje bluesowe na gitarę wrocław

Postautor: kanczenconga » marca 14, 2017, 7:53 pm

najczęściej jest za wcześnie
Obrazek
Awatar użytkownika
kanczenconga
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1730
Rejestracja: maja 31, 2006, 9:24 pm

Re: korepetycje bluesowe na gitarę wrocław

Postautor: don vito » marca 15, 2017, 9:24 pm

kanczenconga pisze:Ino, że blues nie jest po to, aby się podobać, bo co tu się podobać może?
To są emocje, może nieporadnie wyrażone, może prymitywne, ale prawdziwe.


Tu się podobać może wszystko i nic, emocje można też wyrazić rąbiąc drzewo albo grając sobie np. disco polo, ja jednak wolę słuchać bluesa, podoba mi się taki jak z Twojego linka (chropowaty, nieelegancki, rozstrojony, brzęczący, nieumiejętny itd. itp.) i taki jaki gra czasem np. Bonamassa (elegancki, błyskotliwy, perfekcyjny technicznie, dobrze zaaranżowany itd, itp). Nie przepadam tylko za bluesem "orkiestrowym" (np. Irek Dudek...). A jak mi się jakiś kawałek (nie tylko bluesowy) podoba szczególnie, to sobie go próbuję zagrać własnoręcznie dla takiej małej własnej perwersyjnej przyjemności :D .
"give em hell" i ucz się grać...
don vito
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 6
Rejestracja: lutego 19, 2017, 7:52 pm

Re: korepetycje bluesowe na gitarę wrocław

Postautor: kanczenconga » marca 15, 2017, 10:41 pm

wiadomo, o gustach się nie dyskutuje, ale ile siekier złamałeś?
Obrazek
Awatar użytkownika
kanczenconga
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1730
Rejestracja: maja 31, 2006, 9:24 pm

Re: korepetycje bluesowe na gitarę wrocław

Postautor: don vito » marca 16, 2017, 7:50 am

kanczenconga pisze:wiadomo, o gustach się nie dyskutuje, ale ile siekier złamałeś?


tak naprawdę to do tej pory dwie , ale żadnej gitary... :wink:
"give em hell" i ucz się grać...
don vito
bluesgość
bluesgość
 
Posty: 6
Rejestracja: lutego 19, 2017, 7:52 pm

Re: korepetycje bluesowe na gitarę wrocław

Postautor: kanczenconga » marca 17, 2017, 5:14 pm

w kwestii cigar box'a najlepiej z Olkiem Bluesem pogadać
Obrazek
Awatar użytkownika
kanczenconga
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1730
Rejestracja: maja 31, 2006, 9:24 pm


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Warsztaty i dyskusje...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości