autor: Sławomir Chojecki » maja 20, 2013, 9:03 am
Zmiany, zmiany, zmiany...
Oto najświeższy skład Blueszcz Band i kilka słów o każdym:
Marek Szwakopf - śpiew, gitara akustyczna
Sławomir Chojecki – harmonijka ustna, śpiew
Maciej Sych – gitara
Wojciech Ruciński (ex KLAN) – gitara basowa
Andrzej Kubacki (ex Grupa „Pod Budą”) - perkusja
Marek Szwakopf - śpiew, gitara akustyczna
ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie i we Wrocławiu, komponuje, aranżuje, pisze teksty, na stałe współpracuje z zespołem Rude Boys, charakteryzuje go głęboki, „bluesowy” głos. Występował w telewizyjnym programie “Kawa, czy herbata?“, grał przed koncertami takich gwiazd jak Jethro Tull, Credence Clearwater Revival, Bob Geldof czy Anna Maria Jopek, przez wiele lat współpracował z Andrzejem Rosiewiczem, współpracuje na stałe z Warszawskim Festiwalem Filmowym. W ramach W.F.F. występował ze Stefanem Laudynem, Olafem Deriglasoffem, Adamem Lewandowskim, Tomaszem Lipińskim oraz gośćmi z zagranicy, wraz ze Stefanem Laudynem koncertował w Poznaniu na Festiwalu Filmowym Transatlantyk, organizowanym przez laureata nagrody Oscara Jana A.P. Kaczmarka, oraz w Wilnie, na gali finałowej Vilnius Inernational Film Festival.
Sławomir Chojecki – harmonijka ustna, śpiew, gitara akustyczna
Założyciel zespołu, kompozytor wielu utworów granych przez zespól.
Muzyczną przygodę rozpoczyna jeszcze w latach studenckich śpiewając w klubach własne kompozycje w stylu folk i country & western akompaniując sobie na gitarze i harmonijce ustnej. Pod koniec lat siedemdziesiątych zakłada zespół Spółka Akcyjna, który w roku 1978 z powodzeniem występuje na jednym z ważniejszych wówczas w Polsce festiwali - Folk Blues Meeting w Poznaniu.
W 1979 r. rozpoczyna współpracę z Domem Kultury Ochota w Warszawie, gdzie inicjuje i przez rok prowadzi Folk-Country-Blues Club. W Clubie grali wówczas m.in. Kasa Chorych, Martyna Jakubowicz, Stanisław Sojka, Grupa Pastora i … Spółka Akcyjna. (Po jego odejściu z Domu Kultury powstało tu Stowarzyszenie Muzyki Country organizujące m.in. Pikniki Country w Mrągowie)
W roku 1980 poznaje Andrzeja Garczarka, piosenkarza i gitarzystę a przede wszystkim autora tekstów. Współpraca Garczarka i Spółki Akcyjnej owocuje w 1981 r. wspólnymi nagraniami dla III Programu Polskiego Radia (kilka z tych piosenek znalazło się na wydanej w 2008 roku płycie Andrzeja Garczarka „Drelichowa”).
Stan wojenny i różne koleje losu członków Spółki Akcyjnej powodują przerwanie działalności zespołu.
W roku 2001 reaktywuje Spółkę Akcyjną, która z czasem zmienia się w Grupę SA. W 2002 r. wznawia współpracę z Ośrodkiem Kultury Ochoty organizując, wraz z perkusistą Tomaszem Pawińskim, comiesięczne spotkania pod nazwą ‘Blues i okolice’, podczas których obok Grupy SA i mniej znanych wykonawców wystąpił m.in. Sławek Wierzcholski (Nocna Zmiana Bluesa). Spotkania te opisywane były w kwartalniku Twój Blues.
W roku 2003, po zmianach personalnych i repertuarowych, Grupa SA przyjmuje nazwę Blueszcz Blues Band, a po kolejnych zmianach w roku 2008 zespół przyjmuje obecną nazwę Blueszcz Band. Kolejne zmiany personalne przychodzą w roku 2013.
Utwór w wykonaniu Blueszcz Blues Band znalazł się (obok takich wykonawców jak m.in. Livin' Blues Xperince z Holandii oraz Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Zbigniew Namysłowski) na dwupłytowym wydawnictwie Miejskiego Ośrodka Kultury w Bydgoszczy.
Z Blueszcz Blues Band i Blueszcz Band objechał całą Polskę, występując w klubach, na festiwalach bluesowych i jazzowych oraz podczas imprez plenerowych. Występował tez na festiwalach zagranicznych: na Białorusi, Litwie, Słowacji i na Węgrzech.
Jest autorem muzyki do kilku filmów dokumentalnych emitowanych w TVP.
Największy wpływ na sposób jego gry na harmonijce miał Bob Dylan, a także John Mayall, którzy stworzyli własny styl gry na tym instrumencie, wyraźnie odróżniający ich od innych harmonijkarzy
Maciej Sych – gitara
Ukończył Autorską Szkołę Muzyki Rozrywkowej i Jazzu im. K. Komedy II stopnia w klasie gitary. Z przerwą współpracuje z Blueszcz Band od początku powstania zespołu. Współpracuje z wieloma zespołami i solistami, muzyk sesyjny. Inspiracją dla niego jest m.in. gra Jimi Hemdrixa.
Wojciech Ruciński – gitara basowa
ukończył Szkołę Muzyczną II stopnia na kontrabas, ex członek zespołu KLAN (m.in. nagrał z nimi płytę "Po co mi ten raj"), przez 12 lat współpracował z Marylą Rodowicz, współpracuje z zespołem teatru Studio Buffo, muzyk sesyjny.
Andrzej Kubacki - perkusja
ukończył Szkołę Muzyczną II stopnia im. F. Chopina w Warszawie, współpracował/współpracuje z: PAGART, ZPR, Big Band Stołecznej Estrady, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Orkiestra Radiowa Waldemara Parzyńskiego, Teatry: Stara Prochownia, Dramatyczny, Powszechny, zespoły: Grupa „Pod Budą”, Nasza Basia Kochana, Strefa 50.